Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mersin'de palamut var mı?

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında MERCURY90 tarafından paylaşıldı.

1. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

Mersin'de palamut yakalayan var mı? Var ise nerelerde bulunur ve hangi mevsimde olur?
    Kıyıdan avlanması mümkün mü? Yoksa açıklardan mı olta atacağız?
    Hangi metodlar önerirsiniz. bölgemize has yöntemler uygulanıyor mu?
    İçel - Mersinde palamut ile ilgili bilgiler sirkülere uygun olursa daha bir makbule geçer.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

4. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Kesinlikle var, Nisan mayıs ayında uskumru geçer mersin sahillerinden. Fakat bu sürüler uzak geçiş yaparlar Surf takımlarıyla uzak atışlar yapmanız veya sizin geçiş güzergahına çıkmanız gerekir. Palamut, orkinos zaman zaman kıyılar bu genelde bir av peşinde oldukları yada mendirek gibi, rahatsız edilmedileri bir koy gibi yerlerdir. Kuzey buz denizinde başlayan uzun göçleri sırasında hint okyonusuna vardıklarında, bu sahillerden geçen orkinoslar sağ kalmışlarsa 400 kg. kadar çıkabilirler. Suyun berrak olduğu zamanlarda şeffaf simli silikonlar, bulanık ise sedef renkli silikon ile randumanlı avlar yapılabilir.

5. runaway

runaway Üye

Mersinde palamut bu güne kadar görmedim desem yeridir belki vardır ama ben görmedim. Palamut kuzey ege, marmara ve karadenizde çıkan bir balık türü eti oldukça lezzetlidir. Akdenizde ise bizim palamut dediğimiz balıklar aslında tombiktir. İkisi çok ayrı balıklardır. Tombik çok güçlü bir balık türü avlaması keyifli olsa da eti lezzetli değildir.

6. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

biraz araştırdım, tombik bir çeşit orkinos türü gibi sanki ama fazla büyümüyor ve torike çok benziyor. Demekki benim balık pazarında sorduğum torikler, aslında tombik olabilirler. Fotoğrafını çekebilirsem daha iyi anlaşılabileceğini sanıyorum. o da zaman zaman getiriyor, karaduvarda tutuyorlar, geçen sene ne zaman gördüğümü de hatırlamıyorum. Nisan ayıydı galiba.
    Yine datalarda incelediğim kadarıyla palamut, doğu akdenizde de gözüküyor.
    Bu durumda tutan birileri vardır muhakkak diye düşünüyorum. olmazsa tekneyle belli bir mesafeye kadar açılmayı deneyebilirim. Büyük bir ihtimal ile aralık gibi mersinde olurlar diye tahmin ediyorum, şansımı deneyeceğim ama acemi olduğum için hala yöntemini bilmiyorum

7. ryetik

ryetik Aktif Üye

İlk resimdeki balık yazılı orkinos. Tombik , benekli orkinos ve akdeniz palamudu olarakda biliniyor. Karnının altındaki benekler ve sırtındaki çizgiler ile palamuttan ayırtedebilirsiniz. İkinci resimde bir toriğe ait ve sırt çizgileri yatay oysa tombikte sırt çizgileri daha farklıdır. Ayrıca palamut fiziksel yapı olarak tombiğe göre daha incedir , füze gibi bir duruşu vardır.

8. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

palamut mersinde var degil sadece öle denk gelecek ki ozaman yakalayacakasın karadeniz gibi mevsiminde sürekli avlanan bir balık degil bizim buralarda ava çıktıgında tesadüfen gelirse yoksa kimseden de görmedim palamut avına çıktıgını tesadüf edeni duydum tabiki ondada iyi balık almışlar

9. tuna55

tuna55 Aktif Üye

10. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Palamut balığı;
    Karadeniz ve Marmarada sadece oltalarla avlanır hale geldi bu sıralarda....
    Göç balığı olduğunda Çanakkaleden çıkıp Ege denizine ulaşmaktadır...Bu sahillerimizde bolca da olta ile avlanmaktadır...Ancak bu balık sıcak suyu sevmediğinden kanımca Mersin sahillerinde avlanmazlar...kolay gelsin...

11. emehricihan

emehricihan Yeni Üye

SLM LAR VİDEOYU İZLEDİM AMA BEN 6 AY TIRTARDA KALDIM ÖYLE YER GÖRMEDİM EMİNMİSİNİZ ORANIN TIRTAR OLDUGUNA