Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mezgit balığı parazitleri

onder

Daimi Üye
Adı
Önder Çapa
Merhaba arkadaşlar, kızım çok sevdiği için sürekli mezgit balığı satın alıyoruz. Gerek ben, gerekse balıkçı temizlerken dikkat ediyorum da çoğunun içlerinde solucan benzeri parazit çıkıyor. Konuyu çok az da olsa bildiğim için çok kızgın yağda kızartıyorum ama yinede sormak istiyorum bu parazit insanda hastalık yapar mı? Konuya tam hakim olan üyeleri de düşünerek bulduğum parazitleri ascaris' e çok benziyor. İş yerinde mikroskop da var bilgisayarı henüz gelmedi o yüzden fotoğraf paylaşamıyorum ama konu ölmemiş olursa bilgisayar gelince çekip koyarım buraya. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz lütfen?

trakonya79

Daimi Üye
Adı
Özkan Yazıcı
Selamlar ustam,

parazit olaylarina pek hakim degilim ama bahsettiginiz paraziti eylul ayindaki Hamsilerdede gormuslugum vardir,

Benim bahsettigim parazit ayni ascarise benziyor cok dikkatli bakildiginda onlarcasi gorulebiliyor,

Mezgit baligi cok lezzetli bir turdur (bence) ve bir o kadarda narindir eti cok cabuk bozulur ve bakterilenir,

Ustte Bahsini yaptigim hamsi orneginde eylul ayindan dem vurdum malum eylul ayi sicaklar yuksek oldugu icin hamsiler hemen bozulabiliyor mezgit hamsiden bile daha narin balik bence satin aldiginiz baliklar taze olmayabilir,ilk fikrim bu yonde.

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Mezgit balığı dip balığı olduğundan ağır metal de içerir. Sürekli satın alıyorum dediğiniz için söylüyorum. Dondurulmuş olarak satılan mezgit filetolar Karadeniz mezgiti kadar lezzetli olmasa da tercih edilebilir.
Bugün bende yedim. Evet kurtlar malesef vardı. Ama güzelce temizleyip etini kontrol ettiğimde temiz olduğunu gördüm.

coner

Daimi Üye
Adı
Eşref
Kan Grubu
O Rh Negatif
Tuzlada bu sene sarı mezgiti tekneden onlarca kilo tuttuk.Ayıkladığım mezgitlerde hiç parazite raslamadım.
Biraz çamur olsa kursaklarında hemen mera değiştiririz.

avsen

Daimi Üye
Adı
tunay özkan
Kan Grubu
O Rh Negatif
Bir kaç gün önce mezgitten bir akrabamız ailece zehirlendi ama bilmiyorum bayatmıydı, parazitmiydi

onder

Daimi Üye
Adı
Önder Çapa
Cevaplar için teşekkür ederim. Haftada 1 kesin alıyorum ama balık taze ondan eminim. Daha önce de almıştım kızgın yağda kızartınca yumurta falan kalmaz ama yinede tedirginlik işte.

Mehmet Fatih

Daimi Üye
Adı
Mehmet Fatih
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Parazitlerden sorun olacağını sanmıyorum çocukken iskelelerden karagöz,sarpa neyse efendim ufak balık tuttuğumuz zaman balığı ölmeye bıraktığımda yada kovaya % 80 ağızlarından böceğimsi birşey çıkardı bence hafif dip balıkların çoğunda var bu parazitler