Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mezgit balığı parazitleri

Konu, 'Genel Konular' kısmında onder tarafından paylaşıldı.

1. onder

onder Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar, kızım çok sevdiği için sürekli mezgit balığı satın alıyoruz. Gerek ben, gerekse balıkçı temizlerken dikkat ediyorum da çoğunun içlerinde solucan benzeri parazit çıkıyor. Konuyu çok az da olsa bildiğim için çok kızgın yağda kızartıyorum ama yinede sormak istiyorum bu parazit insanda hastalık yapar mı? Konuya tam hakim olan üyeleri de düşünerek bulduğum parazitleri ascaris' e çok benziyor. İş yerinde mikroskop da var bilgisayarı henüz gelmedi o yüzden fotoğraf paylaşamıyorum ama konu ölmemiş olursa bilgisayar gelince çekip koyarım buraya. Konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Hasan genc ve Hamdi bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar ustam,

parazit olaylarina pek hakim degilim ama bahsettiginiz paraziti eylul ayindaki Hamsilerdede gormuslugum vardir,

Benim bahsettigim parazit ayni ascarise benziyor cok dikkatli bakildiginda onlarcasi gorulebiliyor,

Mezgit baligi cok lezzetli bir turdur (bence) ve bir o kadarda narindir eti cok cabuk bozulur ve bakterilenir,

Ustte Bahsini yaptigim hamsi orneginde eylul ayindan dem vurdum malum eylul ayi sicaklar yuksek oldugu icin hamsiler hemen bozulabiliyor mezgit hamsiden bile daha narin balik bence satin aldiginiz baliklar taze olmayabilir,ilk fikrim bu yonde.

trkc bunu beğendi.
  4. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Mezgit balığı dip balığı olduğundan ağır metal de içerir. Sürekli satın alıyorum dediğiniz için söylüyorum. Dondurulmuş olarak satılan mezgit filetolar Karadeniz mezgiti kadar lezzetli olmasa da tercih edilebilir.
    Bugün bende yedim. Evet kurtlar malesef vardı. Ama güzelce temizleyip etini kontrol ettiğimde temiz olduğunu gördüm.

5. coner

coner Daimi Üye

Tuzlada bu sene sarı mezgiti tekneden onlarca kilo tuttuk.Ayıkladığım mezgitlerde hiç parazite raslamadım.
    Biraz çamur olsa kursaklarında hemen mera değiştiririz.

6. avsen

avsen Aktif Üye

Bir kaç gün önce mezgitten bir akrabamız ailece zehirlendi ama bilmiyorum bayatmıydı, parazitmiydi

7. onder

onder Aktif Üye

Cevaplar için teşekkür ederim. Haftada 1 kesin alıyorum ama balık taze ondan eminim. Daha önce de almıştım kızgın yağda kızartınca yumurta falan kalmaz ama yinede tedirginlik işte.

8. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Parazitlerden sorun olacağını sanmıyorum çocukken iskelelerden karagöz,sarpa neyse efendim ufak balık tuttuğumuz zaman balığı ölmeye bıraktığımda yada kovaya % 80 ağızlarından böceğimsi birşey çıkardı bence hafif dip balıkların çoğunda var bu parazitler