Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MİLLET MALI

Konu, 'Sohbet' kısmında ryetik tarafından paylaşıldı.

1. ryetik

ryetik Aktif Üye

Bir Kurtuluş Savaşı Anısı :

Soğuk, karlı bir hava, yer bembeyaz. Bu beyazlığı, yalnız önümüzde giden karaltılar bozuyor. Bunlar, kağnılarıyla ordumuza cephane taşıyan köylü kadınlardı. Biraz sonra onlara yetişip selâmlaştık.

Biz kalın paltolarımız altında titrerken, çok yaşlı bir nine, yorganını kağnının üstüne örtmüştü. Çıplak ayaklarıyla karları çiğniyordu. Arkasındaki peştamalın içinde de kendisi gibi çıplak bir yavru vardı.

Onları görünce içim sızladı:

— Nineciğim, dedim. Üşümez misin sen? Bak, torunun da neredeyse donacak. Arabaya serdiğin yorganı onun üzerine örtsene...

Nine, kağnıya doğru koştu:

— Kar serpiyor oğlum, dedi. Bunun altındaki millet malıdır. Islanmasın.

Sonra yorganın uçlarını çeke çeke, cephaneyi iyice örttü. Torunundan, oğlundan, kendisinden daha çok, ordumuzun cephanesini düşünüyordu.

''Pantolonum ... marka olsun , telefonum ... marka olsun'' gibi dertlerinden başka derdi olmayan , araba kullanmayıp metrobüs , otobüs ile seyahat ettiğim zamanlarda yanıbaşlarında ayakta duran 70 'lik nine ve dedelere rağmen yayıla yayıla oturan ve bu tür örneklerin çoğaltılabileceği bazı gençlerimize hitaben bu Kurtuluş Savaşı anısını yazmak istedim.

Saygılarımla..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Paylaşımınızı saygıyla karşılıyorum, o dönemdeki mantığıda anlamak çok zor değil aslına bakarsanız, biraz tarih bilgisi olan aynı sizin bizim gibi düşünmekte, ama nasıl derler devir değişti:( devletin malı deniz yemeyen keriz, mantığına devlet dairesiyle her işim olduğunda karşılaşmaktayım malesef............