Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Minekop (Karakulak,Kötek) için uygun mudur? Takım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında empirex tarafından paylaşıldı.

1. empirex

empirex Üye

Resimini çizdiğim bu takım Minekop ve benzerleri için at bekle tekniği uygulamak için uygun mudur arkadaşlar. Başka önerileriniz varsa lütfen aydınlatın. Fena halde bu balıktan avlamak isteği var içimde. ...
    minekop.jpg

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam tekne icin uygun kiyidan atacaksan beden ve kostek boylarini arttirman iyi olur. İğne olarak circle kullanmani tavsiye ederim. Karakulak dalgalarin baliği dalgada akintida olacak kurşun olarakda çapali kurşun kullan tabi kıyıdan avlanacaksan :)

empirex bunu beğendi.
  4. caberia

caberia Aktif Üye

takımı üçlü köstek yapıp kullanırsanız daha verimli olacağını düşünüyorum iğne seçimi ise tamamen size kalmış ama takımdaki boncuklara yada stoperlere bana göre gerek yoktur hatta olmasalar dahah iyi olur çünkü minekop avcı bir balık değildir yani yemi dişlemez yada ısırmaz sazan gibi dipten vakumlayarak beslenir buda yeminizi tek hamlede yutacağını gösterir benim şahsi düşüncem budur.

empirex ve Hamdi bunu beğendi.
  5. senihcan

senihcan Daimi Üye

Benim gözlemlediğim o takımda boncuk olma sebebi kösteği düğümle değil fırdöndüye bağlayıp boncuğu japonlayarak yada burçla sıkıştıracak olması. Her türlü avda bence düğüm kullanmamak kösteğin ömrünü gam yapmasını önlediğinden bence gerekli. Şahsen Mersinde minekop avlarında çok benzer bir takım kullanıyorum. 2 numara çember iğne kullanmasıda çok işine gelir dediğiniz gibi balık tek lokmada ymei yutuyor ama gözlemlediğim minekop avlarında eğer çember iğne varsa iğne mideye değil direk dudaktan yakalanıyor ve balık yemi kussa dahi dudaktan yakalanıyor . Bu sayede ufak bir minekop gelirse en azından iğne midede olmayacağı için salmasıda kolay olur.

empirex ve caberia bunu beğendi.
  6. caberia

caberia Aktif Üye

senihcan boncuk fosforlu boncuk yani bir parçada balığın dikkatini çekmek için konuluyor bunlar takıma yanılıyormuyum zaten üstünde stoper var takım boyunda hareket etmesin diye , t fırdöndü herzaman daha mantıklıdır takımın dayanıklılığını artırır bu doğru zaten ben boncuğa takıldım :) ve bence gerek yok circle iğne evet avantajlı bende sazan avlarımdan biliyorum ama çok nadir bu tür balıklarda dudağa takıldığına denk geldim bende

empirex bunu beğendi.
  7. senihcan

senihcan Daimi Üye

Balık zaten az ondan dikkat cekmek icin ne gerekse kullanirim genelde :) Mersinde 1 kere guzel kilo ustu minekop aldim . Fosforlu boncuk fosforlu kursun 2 numara circle ogne vardi . Dudaktan almistim baligi. Eşkinada minekop gibi direk mideye indiriyor. Ondada 2 numara circle ile avlandigimizda farki gormustuk toplam 40 tane falan eskinanin sadece 5 i falan mideye indirmisti 2 numara circlei devami hep dudaktan yakalamistik. Birde ben genelde stoper değilde elektrikçilerin kullandiği bir aparat kullaniyorum stoper yerine. Ya da celik telde kulkanilan burçlardan kullaniyorum. Fosforlu boncuk olmayan takimim yol hem teknede hem surf avlari icin yaptigim takimlarda :) Belki ava etki etmiyordur ama ya ediyorsa :)

empirex bunu beğendi.
  8. caberia

caberia Aktif Üye

vallahi senihcan kısmet diyelim ozaman kiminin dudağına kiminin boğazına :) fosfor olayına diyecek birşeyim yok bende birkaç defa kullandım değişik avlarda ama bir yararını göremedim minekopta sadece tek ilgimi çeken her 10 dakkada bir yemi tazelemek oldu o kadar,akşama kadar tek yemi atıp balık gelsin diye beklememek lazım :p bir örnek vermek gerekirse

Son düzenleme: 24 Kasım 2014
    Hamdi bunu beğendi.
  9. senihcan

senihcan Daimi Üye

Aynen kısmet abi :) Birde minekop Akdeniz için diğer bölgelerle ilgili fikrim yok fırtına balığı :) Hava patlaksa direk minekop havası diyip eğer mersin taraflarındaysam sülünezi hazırlarım oltamı atarım :) Fırtınada haramilerde çok didiklemiyor yemi :) Hava durgunsa dalga yoksa ben hiç minekopa atmıyorum olta zaten durgunsa anca minekop yavruları geliyor benim avlandığım meralarda . Mersinde 10 dakika bile geç yem değiştirmek için zaten haramiler varsa attığın anda ya aldın balığı yada yem bitiyor :)

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Benim kullandığım yöntem de Mustafa (@caberia) ile aynı. 3 Köstekli takım kullandım, fluorocarbon 0,28 Misina kullandım.

Sonuç güzeldi :)

DSCF1667.JPG

Taurus ve caberia bunu beğendi.
  11. caberia

caberia Aktif Üye

Abi sen benimle ayni takimi degil ben seninle ayni takimi kullanmisimdir :))

Hamdi bunu beğendi.