Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Miras değil alın teri, Levrek avlarım.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında KayaBalığıKaya tarafından paylaşıldı.

1. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bir süredir Çanakkale de münzevi bir hayat sürüyordum. Hem levrek avları yaptım hem de İstanbul'un konforundan kaçıp köy hayatının zorluklarını yaşayıp birazda kendimi dinledim. İyi de geldi. Odun kırmak, soba yakmak, buz gibi mutfakta yemek hazırlamak, bu sırada balığa gitmek gelmek oldukça dinlendirici bir süreç oldu benim için. Yaptığım levrek avlarının hepsini yazmayacağım tabii ama uzun soluklu bu avlarımda yaşadığım tecrübeleri ve kullanıp verim aldığım sahtelerden bahsetmek çok daha faydalı olacaktır takipçi arkadaşlara diye düşünüyorum.
    Öncelikle yakaladığım balıkların neredeyse %70 ini maxrap serisi ile yakaladım, gece limon ve beyaz (mor kafa) sabah suyunda ise fayu ve fs kodlu sahteler oldukça avcı deyim yerindeyse suda balık varsa kesin alıyor. En büyük dezavantajı ise fazla dalması ve takılma riskinin çok olması. Risk alıp maxrap kullandığımda bu riske değmeyecek kadar sahte verdim taşlıklara kayalıklara. Duel sahtelerde kullandm ama rüzgarlı havalarda 11 cm olanlar fazla ileriye gitmiyor hafifler. Maria chase sahteler ise hem atış eriminin iyi olması hemde fazla dalmaması nedeni ile sığ bölgelerde kullanacağım başlıca sahteler arasına girdi.
    Su üstü sahteler ile de çok denemeler yaptım ama ne yazıkki hiç sonuç alamadım. Garip su üstü sahteleri çalıştıramıyorum sanırım.
    Solunar sistem güzel bir sistem ama söz konusu levrek ise pek önemi kalmıyor. Bu balık eğer yemeyecekse önüne 1.5 iskender koysanız gene gelmiyor. Lakin açsa ve yemlenme durumundaysa aman aman ne görse atlıyor diyebilirim. Arada kalan durumda da sahtenin avcılığı söz konusu oluyor.
    Benim gözlemlerime göre aysız ve karanlık gecelerde limon veya beyaz renkli sahteler oldukça iş yapıyor ama ay varsa ve aydınlık bir gece ise limon veya açık renkli sahteler yerine koyu renk sırtlı sahte kullanmak daha performanslı bir av gerçekleştirmenizi sağlıyor.
    Ekipman olarak shimano biomaster 4000 ve catana 2.40 kullandım. Güzel takım ama aslına bakarsanız pek levrek takımı değil. Makine tamamda kamış balığın kafasını çevirmek için fazla esnek. Bu kamışla balık tutulmaz mı? tutulur tabi neden tutulmasın, lakin plaj veya geniş bir avlakta avlanıyorsanız canavar gibi kullanılır ama sizden başka insanlarında olta attığı bir yerde avlanıyorsanız eğer 2 kg lık balıkla 3 - 5 dk uğraşamazsınız bir an önce balığı almalısınız. Bu sebeple yeni kamış aldım kendime game type 2.70 10 - 50 atarlı bir speedmaster. Güzel kamış bakalım daha deneyemedim, artık kaça olarak gittiğimiz avlarda deneriz.

Gelelim en son avın hikayesine.
    Geçtiğimiz cumartesi gecesi artık son gün olması nedeni ile ve bir daha uzun bir süre levrek avı yapamayacağımın farkında olarak, kim takar soğuğu hüleeaaan diyerek soluğu avlakta aldım aldım da soğuktan parmaklarım dondu valla. Neyse efendim attım çektim attım çektim ama ı-ıh bir şey yok. Benimle beraber avlanan arkadaşlarda da bir şey yok. Neyse son bir kaç atış yapayım da ondan sonra gideriz artık deyip, yarım saat süren son bir kaç atışın sonun olta tak etti... lan aldık dedim o çekiyor ben çekiyorum, o çekiyor ben çekiyorum. Veee kepçeee diye bağırıp arkadaşlardan yardım istiyorum sağolsunlar bende önce fırlayıp kapmışlar kepçeyi. Kepçe ile aldık balığı ve başladım apaçi dansı yapmaya son gün güzel bir balık almayı başarmıştım.
    Levrek 6 kg geldi. Lakine bir gün önce yakaladığım 2 kg lık balık nedense tam deli fişekti bayağı eğlenmiştim onunla. Neyse efendim herkes sağlıcakla kalsın.

Avlarımda kullandığım takımlar
    Shimano catana 2.40 10 - 30
    Shimano biomaster 4000 fb
    Berkley whiplash orange 0.06 örgü (Hiç şok kullanmadım)
    ve muhtelif sahteler

Bu levrek 6 kg geldi

Yanımda fotoğraf makinesi götürmedim bi de fi tarihinden kalma bir telefonum var dolayısı ile anca bu nu yayınlayabiliyorum kusura kalmayın.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Uluç,
    Final en güzeli olmuş anlaşılan.tebrikler.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Sabah sabah çok iyi geldi uluç abi, hem verdiğin bilgiler, hem son yaptığın av, şahane maşallah.:)

yidin dimi onu kütür kütür :D

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

uluç abi ben biliyordum zaten bizden bişeyler sakladığını yaa :D ediz abi gazıyla hepsi dökülecek piyasaya :D hele ki İRFAN abinin yanına gidip gelenler ve saz arkadaşlarında mutlaka saklı güzellikler var :D tebrikler paşa çok güzel dahası rast gele abi

6. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Artık levrek dendi mi aklıma gelen tek isimsin Uluç Sana levreklerin abisi ünvanını verdim gitti :D

Buraya tek balık koymuşsun ama neler tuttuğunu/çektiğini ben biliyorum :)

Bu yakışıklı da o gece benim sahteyi alıp kaçan arkadaş sanırım ..gerçi o bi 7 8 kilo vardı :D midesinden max rap çıkarsa benimdir ;)

Darısı dönüş balığına artık diyorum... Yeni kamışınla levrekleri hoplatman dileğiyle :)

7. dede

dede Aktif Üye

güzel av olmuş eline emeğine sağlık avın dimolsun sevgiyle kal

8. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

tebrik ederim kardeşim, çok güzel bir av. En kötü avın böyle olsun.

9. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Tam dönerken trofeyi oturtmuşsun :) Tebrikler.
    Yeni kamışınla nice güzel avlara diyelim.

10. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Harika bir trofe, yeni kamışında hayırlı olsun.

11. dronur1980

dronur1980 Üye

Elinize sağlık. Süper bir av olmuş..