Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mırmır Boyu Ne kadar Olur_?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında umitdulger tarafından paylaşıldı.

1. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

İyi günler abilerim ve de arkadaşlar. Ben bugüne kadar mırmır balığı tutmuş değilim ve sizlerden bu balığın ortalama olarak ne kadar büyüdüğünü öğrenmek istiyorum... Biliyorum tebliğde herhangi bir boy sınırı yok mırmır için fakat bugün metro gross markette gezerken balık reyonundaki balıklara gözüm takıldı ve o tezgahta satılan mırmırlar çok küçükmüş gibi bir izlenime kapıldım, bir çoğunun boyları 10-12 cm civarındaydı ve 4-5 cm genişliğinde ya var ya yoklardı... Ve görünce resmen içim sızladı çünkü burada gördüğüm resimlerde mırmırlar çok daha büyük duruyorlar...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

En büyükleri yaklaşık 50 cm'e kadar büyüyebilmektedir, ortalama yenecek bir mırmırın boyu da bence en az 20-22 cm olmalıdır, çünkü havyar dökme olgunluğuna bu boylarda erişiyorlar.

4. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Yani bu balıklar resmen katledilmiş :( Gerekli yerlere mail atacağım, olur da güzel ülkemde dikkate alanlar çıkar belki...

5. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

keşke forumda beğen linki olsa tebrikler bu arada 700 grlık tutmuşluğum var

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Küçük diyip denize geri salınanları, tezgahlarda görmek çok kötü gerçekten. Yasak tutana geliyorda, neden satana, hatta alana da gelmiyor anlamış değilim. Tezgahlarda satılmaya müsade edildikçe, tutana yasak ne keadar etkili olur ki ? Tezgahta satana da dünyanın parası cezası ver bakayım ne olacak ? Talep olmayınca, arz da olmayacağı için hali ile tutan da tutmayacak...çünkü alıcısı olmayacak !

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

35 cm tuttuğum en büyük boy. Biraz daha büyüklerinin varlığını biliyorum.
    Genelde 20-30 cm arası tutuyoruz.Çok geri salmışlığım var 20 cm altını. Ama 10-12 cm.likleri balık diye kabul etmiyorum, bebek diye kabul ediyoruz onları.

8. umitdulger

umitdulger Aktif Üye

Bahse konu olan markete attığım maile istinaden bu sabah aradılar ve mırmırda boy limiti olmadığı için kendilerine istanbul halinden gönderilen balığı tezgaha koyduklarını fakat bu uyarıdan sonra istanbul hal müdürlüğü ile görüşüp daha dikkatli olmaları konusunda kendilerini uyardıklarını belirttiler... Ne kadar etkili olacaktır bilemem ama konuyla ilgilenmeleri güzel birşey...

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hayatımda gördügüm en iri mırmırlar bir zıpkıncı abim tarafından vurulmuştu boyları belinden dizaltına kadar uzanıyordu bir daha da öyle mırmır ne gördüm ne duydum..

Konuya dönersek, duyarlı davranışınızdan ötürü kutluyorum tüketici olarak en başta bizlere iş düşüyor tabi ki, şikayet ederek ve satın almayarak tepkimizi duyuralım yavaş yavaş bu bilinç oluştukça tezgahlardan hallere kadar etkileşime girecektir ve yıllar sonra bizimde denizlerimizde balık miktarında bir artış görülecektir.

10. sabora

sabora Daimi Üye

Aslında bu balığı sirkülere sokmak için bir kampanya mı başlatmalı ?

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Metro balık boyları ve sirküler konusunda oldukça dikkatli bir market.
    En azından çinekop kampanyasına destek verdiklerini ve geçtiğimiz sezon çinekop satmadıklarını biliyorum.