Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

mırmır levrek

teqila

Yeni Üye
Adı
VOLKAN GÖNÜLAL
Kan Grubu
O Rh Pozitif
balık olayına yeni başladım sayılır tekirda marmaraereylisinde kıyıdan yakalamaya çalışıyorum ama bir sorun var mırmır ve levrek çıkan yerde çok az balık alıyorum sanırım yemlerde bir sorun var denizden kurt çıkartarak avlanıyorum ama bir türlü istediğim buyuklukte balık alamıyorum aldıklarımda ya beni tatmin etmiyor yada boyut olarak ufak oluyor busebepten aldıklarımın çoğunu suya geri bırakmak zorunda kalıyorum bana bir yardımcı olursanız çok sevinirim canlı yem olarak çıkardığım kurtlar zahmetli oluyor ama en güzelleride onlar fakat sorun su birkaç yerde okudum sunu yemler ve tavuk göğsünden yapılan birkaç deneyim okudum ii oluyormus ama deneme fırsatım olmadı bana yardımcı olan biri olursa sevinirim mırmırı levreği nasıl daha kolay ve buyuk bişekilde yakalaya bilirim :cool::confused: artık yakaladıklarımı denize geri salmak istemiyorum :S
yardım eden herkeze şimdiden çok teşekkürler

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Yanındakiler büyük tutuyor sen küçük tutuyorsan iğneni büyüt derim sana.
Ortamı ve merayı görmek lazım.
Ama bu konuda burada sana bilgi verecek abiler var.
Onlar senide, benide bilgilendirecektir bu konuda.
İçin rahat olsun.
Bu arada sen geri salacak balıklarda tutuyorsun hiç olmazsa.
Biz burada o vururşları bile özledik.

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
Yanındakiler büyük tutuyor sen küçük tutuyorsan iğneni büyüt derim sana.
Ortamı ve merayı görmek lazım.
Ama bu konuda burada sana bilgi verecek abiler var.
Onlar senide, benide bilgilendirecektir bu konuda.
İçin rahat olsun.
Bu arada sen geri salacak balıklarda tutuyorsun hiç olmazsa.
Biz burada o vururşları bile özledik.
bende katılıyorum iğnelerinizi büyültün. 4numara siyah iğne iyidir mırmır için yemide daha büyükçe taktınızmı tamamdır.

AkÇ@Y

Üye
Adı
Murat Akçay
balık olayına yeni başladım sayılır tekirda marmaraereylisinde kıyıdan yakalamaya çalışıyorum ama bir sorun var mırmır ve levrek çıkan yerde çok az balık alıyorum sanırım yemlerde bir sorun var denizden kurt çıkartarak avlanıyorum ama bir türlü istediğim buyuklukte balık alamıyorum aldıklarımda ya beni tatmin etmiyor yada boyut olarak ufak oluyor busebepten aldıklarımın çoğunu suya geri bırakmak zorunda kalıyorum bana bir yardımcı olursanız çok sevinirim canlı yem olarak çıkardığım kurtlar zahmetli oluyor ama en güzelleride onlar fakat sorun su birkaç yerde okudum sunu yemler ve tavuk göğsünden yapılan birkaç deneyim okudum ii oluyormus ama deneme fırsatım olmadı bana yardımcı olan biri olursa sevinirim mırmırı levreği nasıl daha kolay ve buyuk bişekilde yakalaya bilirim :cool::confused: artık yakaladıklarımı denize geri salmak istemiyorum :S
yardım eden herkeze şimdiden çok teşekkürler

Çıkardığınız o kurtlar emin olun 1 numaradır.Tavuğun o yemden daha iyi iş çıkaracağına en azından marmara denizi için inanmıyorum.o yüzden bence siz bildiğinizden şaşmayın.İğne olarakta 2 numara bronz, arkası çentikli (kurt iğnesi) kullanır ve yeterince beklerseniz bence istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
büyük yem büyük balik demektir.
bu sene mirmir yok malesef silivri taraflarinda.
Sizin orda varsa ne mutlu sana..

teqila

Yeni Üye
Adı
VOLKAN GÖNÜLAL
Kan Grubu
O Rh Pozitif
ya var dersem çok yanıltıcı olurum aldıklarımda ufaak yani yenilir yutulur değil buyuzden sadece heyecan yapıyor :) fakat eskilerde aklıma geliyor bir gecede yaklaşık 15 20 cm lik dolu dolu mırmırlar aldığım zamanlar geliyor ve şimdi hep boş acaba yemlerdenmi sorun var diye aklıma takılıyor kurdu çıkarmakta zahmetli oluyor açıkcası yerini bulmak buyukleri alabilmek zor oluyor buyuzden alternatif yemlerden bilgi almak istedim siz değerli balık ustalarından

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Unutma, balık bol olduğunda her türlü alınıyor..
Tabiri caizse balık oltaya atlıyor..
Ama balık azsa, yada yoksa ne yaparsan yap, üstüne çeyrek altında taksan gelmez..
Bu arada yerini değişecen, yemi değişecen, farklı şekiller deneyecen.
Balıkçılıkta sabit kalmak olmaz.
Her türlü alternatifi deneyecen. Ve sabrının mükafatı gelecek elbet...
Bir sonraki konu açtığında inşaallah iyi raporların olur..

teqila

Yeni Üye
Adı
VOLKAN GÖNÜLAL
Kan Grubu
O Rh Pozitif
buyuk ihtimalle fotolu bir konu acarım sizden aldığım tavsiyeler mutlaka işe yarıyacaktır bunuda belgelemiş ve altınada isimlerinizi yazıcam çünki çok amatör olduğumdan saygımı ve sevgilerimi ancak buşekilde iletirim siz ustalara

Adı
Suat
Marmara Ereğlisi ve Civarında Birol Bey in de yazmış olduğu gibi bu sezon ne yazık ki beklenen büyüklükte mırmıra pek sık rastlanmıyor. Kiloluk mırmır hayal gibi bişey oldu. Ancak bölgenin müdavimlerinin daha iyi bileceği üzere ne hikmetse o taraflarda mırmır 2 senede bir defa güzel av verir. Ancak, bu sadece bir teoridir. Bilimsel anlamda bir dayanağı yok.

Bu teorinin dışında dikkatimi çeken bir husus ise yaklaşık 2 yıldır bölgedeki yunus hareketliliği. Geçen yıl Hasziran ayının başlarından Eylül sonralarına kadar hem sevdiğimiz hemde istemediğimiz doğa mucizesi bu hayvanlar bölgenin yaklaşık 1/2 mil açığında sürekli faal biçimde gözlenebiliyorlar. Bu yılda aynı dönemde, sanki mera edinmiş gibi davrandılar.

Sadece mırmırın değili gündüzleri açığa intikal eden bir çok türün (kırlangıç, mırlan, levrek) sayı ve büyüklüğünde dikkati çeker derecede azalma görülüyor.

Haziran ve Temmuz ayı içerisinde Silivri ve M.Ereğlisi ndeki av kamplarımdaki tecrübeler ise bunları doğrular nitelikte oldu. Her ne kadar M.Ereğlisi nde levrek avında az bişey verim alabildimse de ciddi anlamda mücadele vererek alabildim.

Gelelim bölgedeki bu sezon gelişen yem alışkanlığına, bir çok üstadın malumu üzere hemen hemen her sene yem alışkanlığında değişmeler oluyor.

Bu sezon kum kurdu, kaya kurdu ve kızıl kum kurdu ile verim alamadım, canlı teke ve mamun favori yem halini aldı. Daha önceki senelerde Pup-up tipi maketlere deli gibi saldıran levrek bu sene gece erken saatte yanına bile yanaşmadı. Varsa yoksa sırtı çizgili (japon) iri teke ile bırakmaya saldırdı. Gece saat 3-4 ten gün ışıyıncaya kadar tekenin yanı sıra sakin suda pup-up un denenmesinde ısrar edilmelidir. İlerya, (kefal yavrusu), gümüş, ispari, çırçır, lapin..hepsini denedim ama verim elde edemedim.

Mırmır ise bu sene hem az hemde beklenen bir yana, teselli ikramiyesinden de küçük. Çırçır kadar mırmırlar kıyılarda cirit atıyor, ama dişe dokunur bişey yok.

Mırmır için 7 no siyah çapraz wmc bütçeyi zorlamayacak avcı bir iğne olacaktır. Yem seçiminde teke tercih edilmelidir. Ancak bu iğnenin, ince yapısı nedeni ile dikkatli biçimde kullanılması tavsiye olunur. Sert tasmalamalara dayanamaz açılılverir.

Levrek için ise tavsiyem, madem ki yeni yeni avcılığa başladın, bu aralar hiç uğraşma. Moralin bozulur, bırak şimdi kevreği, mırmır var ispari var, zargana basıcak ortalığı az kaldı. Onlarla ilgilen derim ;)

teqila

Yeni Üye
Adı
VOLKAN GÖNÜLAL
Kan Grubu
O Rh Pozitif
valla doğrusunu söylemek gerekirse benim gözümden kaçmadı adea meraları bir zabıta gibi basıyorlar yunuslar sevimliler evet ama oltacılara bişey bırakmıyorlar 3 hafta once yazlıkta denize girdik ve yaklaşık 20 25 metrede kum yukseldiği bir yer vardı orda rahat bişekilde ayakta duruluyor orada olmamıza ramen yaklaşık 5 mt yanımıza kadar yunuslar geldi benim amacım aslında mırmır ama hani olurda pusulası şaşan levrekleride almaktı ama ne mırmır nede levrek olmadı sadece bir tane mırmır alabıldım oda yenılır yutulur olmadığından suya gerı bıraktım yarın kuzenle bırlıkte buyuk cekmeceye gidicez bakalım bızı neler beklıcek