Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mırmır merası buldum yardım...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında avmkarabasan tarafından paylaşıldı.

1. avmkarabasan

avmkarabasan Yeni Üye

Merhaba ben İstanbul tuzladan eşkinaya atarken mırmır aldım buradan da anlayacağınız gibi hem acemiyim hem avlağı iyi tanımıyormuşum kayalık diye kumluk yere atmışım ama merayı keşfetmiş oldum.

Şimdi sorun şu mera yer yer kumluk ama ufak tefek kayalar ve yosunlarda var teke yakalamak kurt çıkarmaktan daha kola olduğu için yem olarak canlı teke kullanacağım bilen arkadaşlar yardımcı olursa nasıl bir takım kullanmalıyım ?

Aldığım balık ta bu :)

alperserttas, cemiltonguç ve coner bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ocoskun

ocoskun Yeni Üye

Serhat bey, mırmır takımları çok farklı olabiliyor.Köstekli takımlar ile yakalayabildiğiniz gibi, kurşun arkası 30-40cm tek iğne veya gezer kurşun tarzı yemi dibe oturtan takımları kullanabilirsiniz.

4. Alper Saraçoğlu

Alper Saraçoğlu Aktif Üye

Teke toplaması kolaydır fakat benim görüşüm kurda göre avcılığı düşüktür. Kurt ile avlanırken nasıl bir takım kullanıyorsanız tekeyi de aynı takıma takabilirsiniz. Klasik üçlü köstek takım kullanabilirsiniz. Mera derin ve taşlık ise stoperli şamandıralı takım ile de av yapabilirsiniz. Meranın kırma taşlık oluşu balık çeşitliliği yönünde avantajlı olabilir. Aynı merada eşkina, mırmır ve levrek yakalama olasılığınız olabilir. Sadece mırmır amaç ise yemin kuma temasını sağlayacak kurşun altı köstekli takımlar daha avcı olabiliyor.

5. avmkarabasan

avmkarabasan Yeni Üye

Şimdiye kadar hiç kurt çıkartmadım o yüzden emin değilim akşam deneyeceğim çıkaramazsam mecbur teke takacağım şamandıralı olunca takılma riski azaldığı için fır döndü gerisine şamandırayı bağlayıp önüne de kurşun altı köstekli iki iğneli bir takım yapsam nasıl olur sizce ?

Birde aldığım mırmır haricinde sadece bir vuruş aldım onun dışında merada istarvit haricinde başka ne balıkla var bilmiyorum ama iki olta var birde eşkine takımı atarım dediğiniz gibi bir ihtimal varsa :)

edit: birde dünkü takımımda kösteklerde fosforlu boncuk vardı yine kullanayım mı sizce?

6. enginson

enginson Daimi Üye

boru kurdu ile daha çok verim alırsınız ya da LRF takımınız var ise LRF ile yapay kurtlarla (ör: berkley in kokulu kurtları) yakalama şansınız var.

7. avmkarabasan

avmkarabasan Yeni Üye

kaya kurdu çıkarmaya çalışacağım ama çıkaramazsam teke kullanmak durumundayım :(

8. enginson

enginson Daimi Üye

Kaya kurdu çıkartmakta biraz meşakkatli bir iş. rastgele.

avmkarabasan bunu beğendi.
  9. fortunasalti

fortunasalti Yeni Üye

Lrf yöntemi ve kokulu imitasyon kurt larla da başarılı ve zevkli avlar yapabilirsiniz marukyu yada berkley kullanabilirsiniz

10. avmkarabasan

avmkarabasan Yeni Üye

lrf takımım yok tek iğneli kurşun altı bir takım yapıp onunla deneyeceğim takılma riskini azaltmak istiyorum.

11. ferhat920

ferhat920 Aktif Üye

Nacizane tavsiyem ikili eşkina takımı yap, en alta kurşundan sonra bir tane de hırsız yapıver, üstteki iki iğnen eşkina arar, alttaki de kuma temas eder mırmır da şansını arar, ama bu takımın (bahsettiğin gibi kumluk kayalık merada kullanacaksan) çok akıntı varsa derinliğini stoper ile iyi ayarlaman lazım yoksa hırsız takılır durur. Kırma kayalık ise hırsız işi olmaz, şamandıralı klasik eşkina takımına devam derim.
    Hırsızda iğne olarak 4 no kısa pala iğne kullanıyorum, eşkinada ise iki no çapraz iğne kullanıyorum, kısa uzun pala farketmiyor genelde, kurt takacaksam uzun palayı tercih ediyorum. kırmalık alanda avlandığımdan bedeni 0,50 köstekleri ise 0,35 misinadan yapıyorum.

Benim kırma kayalık bir meram var şuan bol bol eşkina alabiliyorum, kullandığım takım klasik üçlü dip takımı, en altına oldukça hafif bir kurşun 30-40 gr veya havalı kurşunlardan kullanıyorum ve kamışın ucunu asla indirmeden dik tutarak takılmaları engelliyorum, gecede iki bilemedin üç takım heba ediyorum ama balığı da alıyorum.

Arkadaşların da dediği gibi LRF'yi de denemekte fayda var, çok özeniyorum LRF yapanları görünce :)

Rasgele Serhat kardeş..