Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

misina düğüm düğüm oluyor ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında byferdi tarafından paylaşıldı.

1. byferdi

byferdi Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar. ben at çek balık avına yeni başladım bu konuda baya acemiyim. acemiliğimi üstümden atmak biraz kendimi geliştirmek için sakin bir yere gidim atış yapmaya çalıştım birkaç kez attıktan sonra misinam karışmaya atarken arap saçına dönmeye başladı.. sebebi ne olabilir ?

Ekipmanlarım:
    Shimano Catana CX Tele Spin Kamış 240cm 7-21g

shimano sonora 4000 Fb

ALBA STAR Spiderline Örgü İp Misina 20 lik

8 gr su üstü sahtesi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Shimano nun en alt modelinde bile böyle bir sorunum olmadı. Acaba misinayı makineye çok sarmış olabilir misin? Ve ya misina iyi değildir diyeceğim fakat misinanın kötü olduğunu sanmıyorum.Gerçi hiç kullanmadım sendeki misinadan.Misinan makina kamış takımına kalın geliyor olabilir.

Bir de 8 gram sahteyi misinan kalın olduğundan tartmıyor olabilir.

4. forkill96

forkill96 Aktif Üye

merhaba özellikle spin avına yeni başlayanlar ki bu sorun bendede olmuştu ilk başta ip misina yerine normal misina kullanmalıdırlar ip misinada sahte balığı attıktan sonra makineyi hızlıca kapatıp boşluğu almak gerekir aksi taktirde kuşgözü düğümü olma ihtimali yüksektir. 8 10 gram sahte atacaksanız ip misina kalınlığı bence fazla kalın 0.12 0.13 yeterli olacaktır

byferdi bunu beğendi.
  5. ahmet10

ahmet10 Aktif Üye

Misinanızı makaraya sararken çok sıkı ve gereğinden fazla sarmış olabilirsiniz. Her atışınızdan sonra mandalı kapatıp sarmadan önce misinayı elinizle tutup biraz sararsanız faydalı olabilir.

6. byferdi

byferdi Yeni Üye

makina alabildiği kadar sardım misinayı fazlamı gelir acaba ?

7. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Kesinlikle 20 mm misina biraz kalın ancak kalınlığın bu probleme neden olabileceğini sanmıyorum l. BenCe birinci sebep makineye çok fazla misina sarman olabilir makaraya sarılı Misina 2 mm kadar altta olmalı. yok. Sebep çok sıkı sarmış olabilirsin. 3 ise atıştan sonra makineye misinaya tekrar sararken kamış boyu kadar misinaya elle tutup sarmalısın yani 2 3 tür kadar sıkı ve düzgün sarım yapmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde bir sonraki atişta ve gittikçe kuş gözü denilen düğümlere neden olacak bu ds yaşadığınız sıkı tiyı artıracaktır.

8. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

2 mm kadar makara da boşluk olmalı hocam siz makinelerin kapasitesinde yazan kadar misina bence hiç bir makinaya sarmayın. bir ihtimal surf makinelerinde uygun olabilir ama ben ona bile yapmıyorum.

9. byferdi

byferdi Yeni Üye

teşekkür ederim ;)

10. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Tabi fazla sarmışsın.Ayrıca makinenin kafası ARC dudak ise yani misinanın çıkış yapacağı yer yarı kesikse o kısma hiç misina sarmana gerek yok hatta misinayı ARC kesite hiç sarma.

11. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tamamen kullanım kaynaklı olabilir, atış yaptığımızda belli bir miktar ip hele de rüzgar da varsa fazladan boşalmakta bu fazlalık ipi normal misinaymış gibi saramayız yoksa böyle dolaşmalar kaçınılmazdır, yapacağımız şey iki parmağımızla sıkarak boşluğu sıkıca sarıp ava devam etmek, zamanla eliniz alışacak ve bu durumun gerekli olduğunu anlayacaksınız.