Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Misina kopması

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Babali07 tarafından paylaşıldı.

1. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Yav bu misina kopması yüzünden rapala kaybetmekten balık kaçırmaktan gına geldi

rapalanın iğneleri misinaya dokunduğu yerden zayıflatıyor ya atarken yada balık yapıştığı anda sahteye elveda

ip misina kullandım tek balık atlamadı ona da sanırım ürkütüyor balığı(20 mm ip misina sanırım fazla kalın geldi incesini mi denesem)

ön tarafdaki 3 lüleri de çıkartamam çünkü burda genellikle barakuda çıkar ve %90 öndeki 3 lüye takılır

makinaya sarılı 250 metre civarı misinadan 150 metre kalmamıştır kese kese zayıflayan yerleri, ancak atış sırasında gözden kaçırdınmı sahteye elveda diyorum
    bu yüzden pahalı sahteler de kullanmak istemiyorum şimdiden 10 kadar sahte-silikon kaybettim
    buna naapmak gerekir

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Kullandığınız ekipmanı yazar mısınız?
    -Makineninden kaynaklı sorun olabilir,
    -Kamışınızın porselenlerinde bir sorun olabilir, yada kullandığınız ekipman artık tuzlu suda yeterince deforme olduğu için kopuyor olabilir.

Babali07 bunu beğendi.
  4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

1 Metre kadar leader ile ip misina kullanın bence. Ben 0.12 ip önünede 0,25 asso flourocarban misina kullanıyorum. Dün akşam leaderi yeniledim. Eskisi ile 5 kg. lık pet şişeyi kaldırdım ne düğümde ne de misinalarda sorun olmadı. Düğüm olarak Turgay Karaaslan'ın önerdiği Albright knot'u kullanıyorum.

Babali07 bunu beğendi.
  5. ellidokuz

ellidokuz Aktif Üye

ip misinadan bahsediyorsunuz değil mi ? ha yok ip misina değilse mono misinada iğnenin değdiği yerlerden ziyade kamışın halkalarından kaynaklı bir sorun olabilir.. Ali Üzer'in de dediği gibi misina deforme olabilir.. yenilemek ya da bir kısmını kesmek gereklidir.. sahtelere yazık olmuş.. ip misinaya geçtim geçeli sahtem genelde kopmuyor çok nadirdir :)

Babali07 bunu beğendi.
  6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Örgü önüne fc leader... fc ler daha zor kesilir veya yıpranır. Yıpransada anlarsınız zaten...

Babali07 bunu beğendi.
  7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Misina kopması herkesin başına gelir ama senin durum biraz farklıymış gibi geldi bana.
    1) Sahtenin iğneleri hangi koşullarda misinaya dolanıyor/sürtüyor ki zayıflatıyor. Burada nasıl bir şey yaptığına dikkat etmen gerek.

2) Avlandığın bölge kayalık bir yerse, misinanı kayalara sürtüyor olabilirsin. Bu çok çabuk aşınmaya sebep olur.

3) Ekipmanında sorun olabilir. Dr Ali'nin de dediği gibi kamışın yüzükleri aşınmış olabilir, makinanın açma kapama telinin kenarındaki yüzük aşınmış olabilir.

4) Kullandığın misina çok eski ve bu yüzden de zayıflamış olabilir. Misinalar depolarda ya da raflarda fazla beklemekten bozulabilir..

Babali07 bunu beğendi.
  8. Yavuz_Aksoy07

Yavuz_Aksoy07 Üye

merhaba Ali,
    ben 135 metre 0,24 örgü ip'in önüne 0,28 floracarbon misina bağladım 5-10 metre civarı şuana kadar herhangi bir kopma olmadı. dediğin gibi daha önce benimde bir çok sahtem ve silikonum koptu denizi boyladı. Çözümü bu yolla bulduğumu düşünüyorum umarım kaliteli bir yoldur :)

Babali07 bunu beğendi.
  9. Babali07

Babali07 Aktif Üye

kullandığım makine shimano exage 4000 fd
    kamış shimano vengeance ax 14-40
    kamışı ve makineyi yere bile değdirmem hayatta çok titiz kullandım alalı 6 ay anca olmuştur
    yüzükleri kontrol etmiştim tek hata yok

avlandığım yer genelikle kumsal zerre kaya yok yani başka zarar veren etken yok

verdiğim aksiyondan dolayı çok sık misina sahtenin iğnelerine dolanıyor
    kullandığım sahteler çok kaliteli değil genelde takla atarak giderler buda dolanma sayısını arttırıyor

kullandığım misinalar 18 ve 20 mm biraz ince

bu florocarbon leader işini deneyeceğim

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Farklı marka bir misina ile dene.
    FC kullanacaksan düğüm atarken çok dikkatli ol, mutlaka ıslatarak sık düğümü.

Babali07 bunu beğendi.
  11. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Makinenin ip klavuzunu tekrar kontrol et bilye sorunsuz şekilde çalışıyor mu?
    Kamiştaki klavuzları iyice incele ufacık bir pürüz ipinin sonu olur,
    WTD aksiyonu yapıyorsan genelde kesinlikle FC bir misina kullan 0,25-0,30 arası yeterli olacaktır diye düşünüyorum daha incesini ben pek kullanmadım,
    Kullandığın ip hakkında bilgi vermemişsin kaç numara hangi marka ne zamandır kullanıyorsun bunlar da önemli bence,
    Sevgiler saygılar...