Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Misina Takılınca!!

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

1. Berkay

Berkay Üye

Suyun dibinde bir ileşkence takılan oltayı, takıldığı yerden kurtarmak için zorla çekmek çoğu kez yararsızdır. Bu nedenle, bedeni elle tuttuktan sonra belirli bir yönde yer değiştirmeli ve gergin misina diğer elle kopmayacak derecede çekilip birden bırakılmalıdır. Olta bu yönde kurtarılamadığı taktirde, aksi yöne doğru taşınmalı ve bir önceki işlem o taraftada tekrarlanmalıdır. Misina çokça gerilip birden boşaldıkça, ileriye doğru bir atılım yapan takım takıldığı yerden genellikle büyük bir zarara uğramadan kurtarılır.

(Sn. Engin SUNAR ' ın amatör balıkçılık kitabından alıntıdır.)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

aynen katılıyorum bende bu şekilde kurtarırım oltamı çok takım aldım denizden :)

4. yeknet

yeknet Aktif Üye

bazen ne yazık ki çok sabırlı olamıyorum, takılanların yarısını kopardım diyebilirim.

5. enis59

enis59 Daimi Üye

paylaşımın için teşekkürler berkay

6. Berkay

Berkay Üye

Rica ederim.

7. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER Aktif Üye

Benim en çok kullandığım ve bazen oltayı kurtardığım yönetm ise kalama ayarını sona kadar kapatmal ve misinayı kamışla birlikte elinle sıkıyla kavrayıp takılan yerin aksini yani arkaya doğru yavaştan yürüyerek birazda asıldıktan sonra kurtarılır takımınız.1. ve 2. yöntem çok sakıncalı kamışın kırılma ve boşaldığında verdiği tepkiye hazırlıksız yakalandığınızda getireceği olumsuzluklar olabilir. 3. yöntemi ancak rüzgarsız havada yapabilirsiniz.Çünkü misina bıraktığınızda bu misinalar rüzgarda birbirine karışabilir.Bundan dolayı benim size önerdiğim yöntem iyidir fakat illaki bunu denemek isterseniz birşey diyemem sizin seçminiz.

saygılar

8. İrfan

İrfan Moderatör

Sevgili Berkay çok faydalı ve güzel bir paylaşım teşekkürler.:)

9. tanbey41

tanbey41 Aktif Üye

Benim tecrübelerime göre takımın takılma nedenleri şunlar.

1. Kurşun iki kaya arasına sıkışır.

Kurtuluşu neredeyse inkansızdır. En iyi ihtimalle kamışı kullanmadan misinayı çekmek ve kurşunun bağlı olduğu düğümden kopmasını sağlamaktır. denizde yön değiştirmek çok etkili olmamaktadır. Tatlı su gibi karşı kıyıya geçilmiyor.

2.Misina boldur ve midyeler ağzını açık kapattığında sıkışır.

Bu sıkışma kurşunsuz sadece kanca ile yapılan avlarda çok olur, kurtulması kolaydır. Bir süre beklenirse ve sürekli yoklanırsa midye ağzını açtığında misina kurtulur. Bütün tek kanca kurşunsuz el oltası avcıları bu tekniği bilir.

3. Kanca takılırsa ki genelde eski midye kabuklarına veya deniz dibinde herhangi bir şeye saplanırsa

Bir kaç kez çekip bırakmak bir nebze etkili olur. Fakat benim tecrübelerime göre misina sağlamsa kanca kurtulur ama misina hasarlanır, Yada köstek düğümünden misina kopar.

4. Balık yemi kapar ve kayalara girer.

Beklemek lazım, 3 er dakika ara ile misina çekilir ve balığa rahatsızlık verilir. balık bir süre sonra girdiği kovuktan çıkar. Çok kancalı takımlarda balık oyuğa girdiğinde diğer boşta kalan kancaların takılma olayı çok görülür genelde takımı ve balığı kaybettirir. Onun için kayalık yerlerde dipli yemli av yapıldığında az kanca ve mantarlı takım her zaman avantajlıdır.

10. Berkay

Berkay Üye

Rica ederim.Umarım yardımcı olmuşumdur...

11. Erhan41

Erhan41 Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler, çoğu kez faydası görülen bir sistem, :)