Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Misina Tavsiyeleriniz

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Gezzer tarafından paylaşıldı.

1. Gezzer

Gezzer Üye

Merhabalar İsmim Ufuk, herkese rast gelsin öncelikle,

Acemilik süresi devam eden bir balık sevdalısı olarak sizlerden misina tavsiyesi isteyeceğim. Durumu özetlemek gerekirse;

Albastar İstanbul 4.20 200 gr ve yine alba arda 60'lık makine kullanıyorum. Bu takımı sevdaya tutulur tutulmaz girdiğim ilk mağazadan satıcı tavsiyesi ile aldım. Eğer forumu almadan incelesem sanırım tercih etmezdim. Acemiliğimi tam olarak atana kadar 2-3 ay kadar daha bu takımları kullanıp sonra iyi bir takım almak istiyorum. İstanbul da yaşadığım için özellikle Avrupa boğaz kenarına gidiyorum. Önce dişli sonra istavrit denemelerim oluyor.

Makineyi ilk satın aldığımda açık mavi 0.35 veya 0.40 lık bir misina sarmışlardı. Bugüne kadar idare ettim ancak son avlarda misinaya dişim değer değmez kopuyor. Oysa rapala bedeni olarak kullandığım 0.25 yine alba misinayı:eek: zor koparıyorum. Bu nedenle makine değişimini beklemeden misinayı değiştirmeye karar verdim.

Atışlarım halen istediğim seviyede değil. Bazen atışta patlatıyorum yada rapalayı takabiliyorum. Bu nedenle birinci sınıf kullanmak istemiyorum. 3 yozuri rapalam gittikten sonra bu işte tam olarak tecrübe sahibi olmadan çok pahalı malzeme kullanmama kararı aldım.

Bu şartlarda bana önerebileceğiniz orta seviye ip misina ve önüne hangi şoktur. Kurşunu bugüne kadar hep klipse taktım fakat ustalar onuda misina ile bağlıyor. Kurşunda kullanmak için ve rapala bedeni yapmak içinde önerileriniz olursa sevinirim.

Bu 4 misina için 150 liralık bir bütçe çok mu az bilemedim. Şuan gönlümden ve kesemden bu kadarı geçiyor:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Ufuk öncelikle aramıza hoş geldin. Ben buradaki diğer arkadaşlar kadar tecrübeli olmasam da sana naçizane fikirlerimi aşağıda yazayım.
    Öncelikle ip misina her makineye ya da kamışa olmaz. Senin makine ve kamışa da olacağını sanmıyorum. Sana verdikleri tekstil misinası ancak makinanın altına dolgu yapmak için kullan. :)
    Başlangıç olarak 0,30 mm Asso Double Strench ya da Powerline misina kullanabilirsin ya da 0,25 e inip önüne 0,35 şok da yapabilirsin. Şok için (mono ve mono ) şemsipaşa düşümünü öğren.
    Makine ya da kamış almak için bence bekle çünkü ne kadar iyi bir set yaparsan o kadar rahat edersin. Nerde avlandığını bilmiyorum ama başlangıç için ucuz rapalalar kullan oksa çok üzülürsün. Özellikle Üsküdar gibi kayalık yerlerde çok takım vereceğinden ya da zemini bilmediğin için öğrenene kadar aman diyeyim.
    Burdan diğer arkadaşlarda yardımcı olur. Güzel hobi ama biraz masraflı :)

Gezzer bunu beğendi.
  4. Elixer

Elixer Aktif Üye Gold Üye

Bu işe ben de yeni başladım ve suda şimdiye kadar çok takım bıraktım. Ancak ne zamanki ip misina ve ip şok kullanmaya başladım bıraktığım takım sayısı da azaldı. Şimdilik deneme amaçlı 0.14 ucuz ip ve 0.25 ip şok kullanıyorum. Eğer makina ve kalmışın ip kullanmaya müsait ise tavsiye ederim. Karar vermeden önce uygunluğunu iyiye araştır. Rapala olarak da blufish, kendo, pelican nitro, strike pro, Yıldıray kaşık edinebilirsin.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Gezzer bunu beğendi.
  5. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

eğer ip misina kullanmaktan vazgeçersen( trabucco sf xps special sea ) bu ürünü incele derim

Gezzer bunu beğendi.
  6. Gezzer

Gezzer Üye

Hoş bulduk Okan,
    Vermiş olduğun öneriler için teşekkür ederim. Boğazda konuştuğum ustalar ip kullanıyordu bana da aslında Kendo ipi önerdiler. Makine uyumu hakkında bana bişi söylememişlerdi, bende bilmediğim içim soramadım tabii:)
    Forumdan bir abimiz bu konuda destek verecek sağ olsun.İlk fırsatta onun yanındayım.
    Set içinde acele etmeyeceğim ama bu durumda beni zorluyor. Potenza veya shimano gibi setleri gördüm atan o kadar rahattı ki izlemek bile keyif verdi bana. Söylediğin gibi pahalı bir zevk olduğunu başlayınca anladım. Gerçi çok uygun paralar harcayarak seneler geçiren balık sevdalıları da var onlarla da tanıştım, ben onları anlamadım onlarda beni saygı duyuyorum herkese.

7. Gezzer

Gezzer Üye

Tavsiyelerin için teşekkürler,

Rapalada bende kendo kullanıyorum ağırlıklı olarak, strike proda aldım ama ben başarılı kullanamadım nedense.