Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Misina yardım

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında cihan33 tarafından paylaşıldı.

1. cihan33

cihan33 Aktif Üye

Merhabalar sevgili forum üyeleri.bu foruma üye olduktan sonra çok güzel şeyler öğrendim sizlerin sayesinde.hepinize sonsuz teşekkürler.bende sizin gibi bu işe gönül vermiş amatör bir balıkçıyım.genelde geceleri avlanırım ve hedef balığım sargoz ve mırmırdır.ilk önceleri hazır aldığım,3 veya 4 köstekli dip takımlarıyla avlanıyordum,fakat buradan öğrendiğim bilgilerle kendi takımımı kendim yapmaya karar verdim.şu anda elimde okuma shotai 0.235mm lik bir fc misina var.kendime 2 veya 3 iğneyi bir takım yapmaya çalışıyorum ama misinanın 15 20 metresi gitti nedense sağlam bir takım yapamadım.yaptığım denemelerde çıt diye kopuyor.beden ve kösteği aynı misinadan yapıyorum ve ikisini üst üste getirip klasik üçlü düğüm atıyorum.birde misinayı ikiye katlayıp gereken yerlerde köstekleri kesipte yaptım fakat yine aynı.acaba ayrıca kösteğin bedene dolaşmasınıda önlemek için biraz daha kalın fc veya mono misinamı kullanmalıyım?ikinci bir sorumda,ryobi komatsu karbon kamış;3,05m ve 50/155 gr.sizce kıyıdan yemli avlar için uygunmudur?kullanacağım makina ryobi proskyer nose veya şu anda daima crostfire 2,70 30/60gr kamışa takılı olan mitchell avocet big surf 6500(mitchellde ip misina sarılı)
    Yardımlarınız için şimdiden minnettarım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. levent31

levent31 Aktif Üye

Ekipmanın bence yeterli. Eğer misinan düğümden kopuyorsa düğümle alakalı bir problem var demektir ya düğümü atarken misinayı yaralıyorsun(haddinden fazla asılmak,tırnakla ezmek, misinayı katlamak klasik yaralama hatalarıdır),
    yada attığın düğüm o misinaya gelmiyordur. Kullandığın kurşun da ağır olabilir
    0,235 lik FC misinaya 20-30 gramdan ağır kurşun gelmez. FC misinalar biraz dayanaksızdır.
    Düğümde hata varsa 3 kösteklide misina genelde en üst kösteğin olduğu düğümden kopar. Klasik 3lü düğüm 3 kösteklide sıkıntılı bir düğümdür. Ben aşağıdaki düğümü tavsiye ederim...
    Öksüz Bağı-2 (KÖSTEK BAĞLAMA YÖNTEMİ-4) - Dailymotion video

4. cihan33

cihan33 Aktif Üye

Levent Bey,bilgileriniz için çok teşekkür ederim.videodaki düğüm çok hoşuma gitti,galiba biraz uğraşırsam çözerim sistemi.genelde 50-100gram arası ağırlıklar kullanıyorum,ama takım daha kullanmadan elimle asılırken kopuyor.bu kadar çok asılmama gerek yok herhalde.dün fazla asılmadan hazırladığım takımla 900 gramlık bir sargoz ve 400 gramlık bir çupra çektim.çupra gelirken sargozdan daha büyük bir balıkmış gibi geldi,çok güçlü.insanın kendi hazırladığı takımlarla balık yakalaması çok güzel.bilgileriniz için tekrar teşekkür eder sizede bol kısmetli avlar dilerim.

5. KalamA

KalamA Daimi Üye

Cihan merhabalar, ben de uzun süre senin çektiğin sıkıntıyı yaşamıştım. Beden daha avcı olsun diye olabildiğince ince misinalar kullanmaya çalışıyordum. Sonuç; marka berkley de olsa koptu, kullandığım diğer markalar da. Ben de kamış savururken 100-150 bazen 200 gram kurşunlarla sanırım senin gibi oldukça fazla abanıyorum. Bir süre sonra ana misinayı daha kalın, köstekleri daha ince misina kullanarak yaptım, işe yaradı aslında ama en sağlamını yapmaya çalışmama mani olamadı. Daha sonra ana misinayı mukavemeti daha güçlü olan ip misinadan yapmaya köstekleri ise yine kaliteli bir misinadan yapmaya başladım. En sonunda bir misina buldum : TECHNICIAN 150 METRE 0,33 mm MSNA | Sunline Olta Misinalar
    Bu misina hayatımı kurtardı diyebilirim. İster tüm bedeni bu misinadan ister sadece köstekleri bu misinadan yapayım farketmiyor, kopma sorunum neredeyse kalmadı. Tavsiye ettiğim misina biraz pahalı ama ben İzmir'de birkaç yerde uygun fiyatlı bulabildim, 25 TL gibi bir rakama. Levent abinin bahsettiği düğüm de gerek tekne avlarında gerek kıyı avlarında ilaç gerçekten. Umarım sorunun çözülür ve ağız tadıyla güzel avlar yaparsın. Her zaman rastgelsin...

levent31 bunu beğendi.
  6. cihan33

cihan33 Aktif Üye

Merhaba Can arkadaşım.verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.bu misina açıklamalardaki yazılanlara göre düğüme ve gam yapmaya karşı dayanıklı yazıyor.ama ben kösteklerde fc kullandığım için ana bedende kullanabilirim galiba.birde ana bedeni ip ile yapmayı deniyebilirim.selamlar.

7. ulas07

ulas07 Üye

Arkadaşım düğüm yaparken düğümü ıslatmazsan kopar hele ki fc misina daha dayanıksızdır. Sana önerim eğer kıyıdan avlanıyorsan kurşunun zamanla misinayı yıpratma durumuna karşı bedeni daha kalın yapman olacaktır. Ben kıyı avlarımda takımı ikili köstekleri daha ince ve uzun yaparım, bedeni 40 mm yapıyordum bu sene 50 mm'ye çıkardım. Önemli olan avcı olan kösteklerdir, onları ince, uzun veya fc yapabilirsin. Birde gezerli yaparsan tadından yenmez

8. cihan33

cihan33 Aktif Üye

Ulaş Bey,cevabınız için teşekkür ederim.düğüm atarken ıslatıyorum,hatta suyun içinde sıkıyorum düğümleri ama dediğiniz gibi fc misina biraz sert oluyor.şimdi t fırdöndü aldım.bedeni 0.40 köstekleri ise fc yapıp t fırdöndü ile bağlayacağım.ama benim asıl yapmak istediğim takım beden ve kösteklerin aynı misinadan olduğu öksüz bağı yöntemi ile yapılan takım.fc misinadan bir tane yaptım,gayette sağlam oldu.ama kösteğin birini hafiften yıpratmışım farkına varmadan.birde gezerli takım yapacağım sizin dediğiniz gibi.burada önerilen takımların hepsini deneyip,hangisinden en fazla verim alındığını anlamış olurum böylece.selamlar.

9. levent31

levent31 Aktif Üye

Rica ederim.Bol trofeli avlar dilerim...