Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

modern sazan oltaları işlevsiz mi ?

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında Gulhan tarafından paylaşıldı.

1. Gulhan

Gulhan Yeni Üye

hepinize iyi günler diliyorum .tatlı su avcısı olarak ( çok çok acemi ) modern sazan avlama teknikleri biraz gözümden düştü, sizinde düşüncelerinizi bilmek isterim.Benmi yanlış düşünüyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sazan avı ve tekniklerinden anlamam ama o videoda var bir durum.

4. ryetik

ryetik Aktif Üye

Sazan avcılığından pek anlamam ancak sazan avcılığında çok deneyimli ustalar tanırım ve sohbetlerine iştirak etmişliğim var. Bu videoda kullanılan boili sazanları cezbetmemiş hepsi bu. Önemli olan balığı cezbetmesi , daha önce bu yeme alıştırılmış olması. Birde balık yemi vakumladığında iğneyi yada ipi hissetmemeli burada bir iki defa balık yemi vakumluyor ve ipin yada iğnenin sertliğini algılayıp geri tükürüyor ama bu esnada iğne görevini tam yapmıyor yani balığı yakalamıyor.

5. Gulhan

Gulhan Yeni Üye

yem seçimi + iğne seçimi yanlış yani. doğru kombinasyon yapıldığında bu sorun yaşanmaz diyorsunuz anladığım kadarı ile.

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

İğne seçimi yanlış olmasa bile bağlama şeklinde bir hata olabilir çünkü balık bu iğneyi vakumladığında geri tükürürken iğnenin takılması lazım. Yem seçiminin bu bölgedeki balıklar için yanlış olduğu bariz ortada çünkü bu balıklar boili ile en azından videodaki boili ile ilgilenmiyorlar farklı cezbediciler kullanılmış bir boili belkide iş yapar. Belki biraz daha protein , belki mısır ağırlıklı , belki vanilya kokusu , belki anason kokusu v.s avı etkiler hatta yemin şekli , yumuşaklığı bile etkiler avı. Çok bilgim yok bunlar benim ustalardan duyduklarım yani sazan avı tecrübem en fazla üç-beş defadır ancak bahsettiğim kriterler ustalarca her zaman konuşulur. Bunları deneme yanılma ile kendi meranızda bulmanız lazım.

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Sazan avlamak hakkaten zormuş..:D

8. ryetik

ryetik Aktif Üye

Erdal Ustam hakikaten ben sazan işine hiç girmemeye çalışıyorum çünkü öyle böyle bir iş değil balıkçılığın başka bir boyutu bu , sazanla yatıp sazanla kalkıyor bu bahsettiğim dostlarım , Almanya , Romanya ve çeşitli ülkelere giderler cezbediciler alırlar , her avdan sonra notlar tutarlar , kimyager gibi çalışırlar ( boili yapmak için) o kadar ayrıntılı o kadar ince bir iş ki gerçekten bambaşka bir boyut. Samsun Altınkaya barajı sazancılar için harika bir mekan istediğim zaman gidebileceğim halde hiç bulaşmıyorum bu sebeplerden :):) Ben levreklerle , lüferlerle , minekoplarla , eşkinalarla , kalkanlarla mutluyum :) Predatör olsun çamurdan olsun ;)

9. skipper

skipper Yeni Üye

selam, bence köstek cok fazla uzun gördügüm kadariyla 30 cm var oysa 15-20 cm yapsa baligin geri vakumlama sansi olmayacak,kursunun karsi agirligi ignenin hemen batmasini saglayacak. bide neyle yemliyosan onunla avlayacaksin, arkadas boili ile avliyo ama misirla yemliyo.

10. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Haklısın Ramazan.Benim tanıdığım sazancılarda aynı..Yem için yaptıkları karışımları devlet sırrı gibi saklarlar..Ava giderken yaptıkları hazırlık benim yıllık izne giderken yaptığım hazırlıkla yarışacak kadar meşakkatli oluyor..:)

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

ben ne hamurlar yoğurdum abi 6 8 sat sazan avı için koskoca 2 gün hamur yoğurmakla geçiyor :D biz haziran sonlarında deniz çok aşırı kısırken yalova da murat abi ile giderdik sadece zevk olsun diye yakala bırak yapıyorduk sabaha doğru ise men spin işime dönüp çok iyi kasnalar yakalamıştım kendimce :D ama saan başka bir boyut sahiden predatör olmayıpta o kadar büyüyebilen başka balık yok herhalde