Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Monoflament Ağ Kullanımı Yasaklandı

Konu, 'Duyurular' kısmında burc tarafından paylaşıldı.

1. burc

burc Üye

Değerli Arkadaşlar,

01/09/2011 tarihinden itibaren monoflament (misina) ağ kullanımı ve satışına kesin yasak getirilmiştir.

Çin'den ucuza ithal edilen misina ağlar ne yazık ki ülkemizde çok tercih edilen ürünlerdi. Misina ağlar çevreye verdiği zarar nedeniyle gelişmiş ülkelerde çok uzun zamandır kullanımı yasaklanmış olan ağlardır. Bildiğiniz üzere plastik türevi madddeler doğada en geç kaybolan zararlı atıktır. Misina ağlar da bu kapsamdadır. Ayrıca misina ağlar başı boş kaldığında dibe çökmediği için avlanmaya devam eder. Çürüyünceye kadar geçen zaman içerisinde milyonlarca üreme evresindeki dişi balığı yok ederek popülasyona zarar verir.

Tarım bakanlığı (Tarım !) bundan iki sene önce aldığı yasaklama kararını büyük baskılar nedeniyle 01/09/2011 tarihine kadar ötelemişti. Neyse ki 01/09/2011 tarihinde kararname onaylanarak sirkülere ek madde olarak eklenmiştir.

Amatör balık avı için tarihe geçecek bu yasak kararını değerli kardeşlerimle paylaşmak istedim.

Lütfen çevrenizde monoflament ağ ile avlananları sahil güvenlik birimlerine şikayet ediniz. Sahil güvenlik şikayetleri kesinlikle gizli tutmaktadır.

Selam ve Sevgilerimle,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel gelişmeler, birde kontrollerini sıkı tutsalar ne güzel olacak. :)

Bilgilendirme için teşekkürler Burç abi.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Keşke eskileri de toplasalar

5. BURCU

BURCU Burcu'nun Oltası

o zor sanırım biraz ama keske herkezin ağını toplasalar.

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Boğazda ağ atan teknelerin ağları hala monofilament.
    En azından benim avlandığım meraya ağ atan 2 teknenin öyle ...Sahil güvenliğe şikayet edip şansımızı denemek gerek demek ki.

7. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

görür yakalarsan affetme ,ceza yer yemez düşünme ,bu bile anlamlı olur hiç bişey olmasa kendi kızgınlığın bi nebze geçer ben böyle yapıyorum iyi geliyor

8. sokrates

sokrates Aktif Üye

Monoflament tek katlı misina ağlar yasaklandı fakat iki veya çok katlı monoflamentler serbest mantık nedir anlamadım ben her ikisinide gördüm ve elimle sağlamlıklarını test ettim serbest olanlar daha sağlam görünmezlikleri neredeyse aynı mantık ne monoflament ağların tamamını yasaklamaları lazım bana göre çelişkili saçma yani.

9. sokrates

sokrates Aktif Üye

Şikayet ettiğinizde yakalanılan ağlar çok katlıysa teknenin ve kişilerin gerekli evrakları varsa şikayetiniz boşa çıkabilir.