Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

motor değişimi hakkında önerileriniz

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında alpperr tarafından paylaşıldı.

1. alpperr

alpperr Üye

Şu an halen kullanmakta olduğum 5 metrelik alüminyum teknemde 15 beygir 2 zamanlı yamaha motor kullanmkatayım... Motoru 25 beygir ile değiştirmeyi düşünüyorum... Adanadan bir firma mevcutta kullandığım motoru takasta 1500 dolara değerlendirip yerine 25bg 2 zamanlı mercury marka motoru 2650 dolara bırakacağını söyledi... Sizce böyle bir takas mantıklı olurmu? Yamaha motorumdan çok memnunum ama yüklü teknede daha hızlı gidebilmek adına 25 beygir düşünüyorum, yamaha motoru verip mercury almak mantıklı olurmu? Bir sorun yaşarmıyım acaba mercuryle...
    Bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını paylaşırlar ise sevinirim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Takasta Önemli olan beygir değil motorun yaşıdır.Bu nedenle kaç yaşındaki motorunuzu takas edeceğiniz önemli.

4. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Erdal bey'e katılıyorum. sizin motorunuz kaç yaşında, alacağınız motor kaç yaşında. Yani ikiside değer fiyatlarına mı ? takas edilmiş oluyor. Bende bir adet mercury 4 zamanlı ve bir adet Honda var. mercury'den memnunum. 2 senedir kullanıyorum bu sene satıp sıfır bir mercury daha aldım. bana hiç sorun çıkartmadı. Fakat yamaha ile kıyaslarsanız ben yamaha derim. Tekne boyuna göre 15 Hp alt limit. Bencede 25 hp almanızda fayda var. Aradaki güç farkı insana hayatta belki bir defa lazım olur, ama tam olur. Deniz şakaya gelmez bence. Size nacizane önerim bekleyebilirseniz bot show açılıncaya kadar sabredin. Gayet indirimli bir fiyata 4 zamanlı bir motor alabilirsiniz.

5. alpperr

alpperr Üye

takasa verecek olduğum 15 bg yamaha 2007 model, aacağım 25 bg mercury ise sıfır kutusunda... birde başka bir sorum olacak, ben bu takası gerçekleştirdikten sonra liman kaydım üzerimde değişiklik yapmam gerekecekmi, eğer gerekiyorsa bununla ilgili nasıl bir işlem gerçekleştirmem gerekiyor?

6. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Eğer aradaki fark için nakit sıkıntınız yoksa 4 zamanlı mercury alın. 25 Hp 4 zamanlı mercury için 6.300 Tl. Fiyat veren bir yer biliyorum.

7. alpperr

alpperr Üye

2 zamanlı ile 4 zamanlı arasındaki fiyat farkının değeceğini düşünmüyorum...
    Bir ara baya niyetlenmiştim 4 zamanlı alıyım az benzin harcarım diye ama 4 zamanlı motor almak günümüz şartlarında dizel araba alıp yılda 5-10 bin km yol yapmaya benzeyecek benim açımdan. 2 zamanlı fazla yaksa dahi 4 zamanlı motorla arasındaki fiyat farkı kadar çok harcamaz diye düşünüyorum... en azından benim tekneyi kullanım sıklığından dolayı...
    Eğer sırtı çekmealışkanlığım olsa düşünmez 4 zamanlıalırdım direk ama ben daha çok avlanacağım noktaya gidip çapa atıyorum ve akşama kadar nerdeyse aynı yerde duruyorum...

8. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Siz, Tabiki kullanım şekliniz ve en uygun olanını seçme lüksüne sahipsiniz. 25 Hp. almanızı kesinlikle bende öneririm, zaten sizde eksik olanın farkındasınız. Farkında olmadığınız, aradaki fark bu gün size yük bindirmiyorsa 4 zamanlı tercih etmediğinizde ki bu her zaman alınacak bir şey değil, her gün tüketip ertesi gün yenisini almıyoruz değilmi. Uyum yasaları içierisinde yani avrupa standartında 2 zamanlı motorların kullanım yerlerinin bir çok ülkesinde yasak yada sınırlı olduğudur. Yani bizde böyle bir yasa çıkarsa mesala önümüzdeki ay yada 2 sene sonra yada 5 sene sonra hala siz bu motoru kullanıyorsanız elinizde kalacak demektir. Eksoz gazı olarak attığı benzine karıştırdığınız yanmış yağın özellikle kendisini yanilemede ne kenli kırılgan olduğunu bildiğimiz akarsular üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bence Takas çok karlıda değil,çok zarar ettirecek gibide değil.Değrinde olur.

Öte yandan,
    2 zamanlı motorların birdenbire yasaklanması gibi konu mümkün değildir.Yani 2010 model 2 zamalı motorların satıldığı şu zamanda yarın bir yasa ile Artık 2 zamanlı motor kullanımı yasaktır denilemez.Bu şuna benzer;Karbüratörlü araçlar yarından itibaren trafiğe çıkamaz.Mümkünmü? değil.
    Bir süreç içerisinde,takvime bağlı olarak yapılır.Önce satışı yasaklanır,sonra belli bir süre içerisinde 4 zamanlıya geçiş sağlanır.Bu sürede malzemenin mantıklı ömrü dahilinde yapılır.Ben diyeyim 5 sene siz deyin 8 sene..

10. soner Yılmaz

soner Yılmaz Aktif Üye

Sevgili moderatörüm, Ben bir olasılıktan bahsediyorum, siz yorum yapıyorsunuz. İkisi tamamen farklı şeyler. Verdiğiniz örnek hem çok kötü hemde beni doğrular nitelikte. Kinetik enerjiyi mekanik enerjıye çeviren bu düzeneğin 4 zamanlısı ne zaman üretilmeye başlandı, 130 sene önce, karbüratörlü araçlar ne zaman üretilmemeye başlandı 1990 dan sonra 2000 yılına kadar beraber üretildiler Tofaş markanın kuş serisi ile Türkiyedende silindiler. 130 sene önce bir üst teknolojisi çıkmış olan
    bir ürünün şu an Türkiyeye ithalatı yapılıyor diye bir günde yasaklanmayacağının garantisini ben sizin kadar kesin söyleyemem. Türkiyede kaç bin tane 2 zamanlı motor vardır. Maliyetine bakılmaksızın bir günde yasaklanır ve kimsenin umurunda olmaz. Ve bu, bu hükümetle güçlü bir olasılıktır. Öte yandan, Karbüratörlü bir arabayı Elektronik ateşlemeye çevirecek bir düzeneği, yasakalarlarsa çevirecek teknoloji yapılabilir, ama 2 zamanlı 4 zamanlıya çevrilmez.

11. pilkır

pilkır Yeni Üye

arkadaşlar merhaba,
    2 zamanlı 25 beygir mariner maraton motorum var.10 yıldan beri kullanıyorum,çok memnunum.Tıs tıs çok seri ve güçlü bir motor.Daha hiç problem çıkarmadı.Yine motorumu değiştirecek olsam,mariner maraton alırım.Motorun devirdaimi paslanmaz krom.Denizden çıkarınca tatlı suyla yıkamaya gerek kalmıyor.Motor değiştirecek arkadaşlar fiyat olarak ve motor çeşidi olarak www.denizmotorum.com adlı bir site var,mutlaka ziyaret edip,inceleyin.Tavsiye ederim..saygılarımla...