Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motor güvenliği

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında diamond tarafından paylaşıldı.

1. diamond

diamond Aktif Üye

Merhabalar,
    çok güvenli olmayan bir kıyıya teknemizi bağlamaktayız.teknemiz fiber olup teknede dıştan takmalı motor kullanmaktayız. sizlere sormak istediğim motoru çalınmaya karşı nasıl bir önlem alabilirim
    bazı arkadaşlar üzerinde bırakmamamı söyleyeceklerdir bunun dışında altarnatif uygulama hakkında tavsiyelerinizi beklemekteyim

saygılar

sedatsabotic bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Ben master lock dıştan takma motor kilidi kullanıyorum. Tabiki meşhur laftır; hırsıza kilit olmaz diye.
    Motor çalan iki belirgin gurup var. Birincisi egede küçük teknelerle yunan adalarına insan kaçakçılığı için yapılan tekne ve motor hırsızlıkları. Bunlar genelde 10 ve 25 beygir arası motorlar çalmaktadırlar. Dümen sistemi REMOTE CONTROL olan tekneleri terçih etmiyorlar. Çünki remote kontrol telleriyle uğraşacak zamanları pek olmuyor.İkinci gurup ise bazı motor tamircileri ve ikinci el motor işleriyle uğraşanlar. Bir üçüncü gurup ise midye, salyangoz, deniz hıyarı gibi yasak ve kaçak işlerle uğraşanlar. Sahile yakın yerlede mal çıkarıp, sahil güvenliği fark ettiklerinde tekneyi bırakarak karadan kaçıyorlar.
    En güvenlisi tekneyi güvenli bir yere bağlamak.

diamond, Erdem Koral ve Hamdi bunu beğendi.
  4. weasel

weasel Aktif Üye

diamond bunu beğendi.
  5. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Motorda bulunan deliklerden tekneyi delip 4 tane saplama takın beraberinde teknenin dümen kolunun başlangıcında dikdörtgen boş olan vardır ordan kalın pazlanmaz zincir geçirin zincirin bir ucunuda motor takılan olan fiberin orda pazlanmaz halka vardır içinden geçirip zincirin iki ucuna paslancak tarzda kilit takın pazlanmazlar kilitlerle uğraşmazlar
    Birde master lock paslanmaz dıştan takma motor kilidi takın yeterli bence
    Ben saplama ve zincir takıyorum zinciri kalın tutuyorumki motora bir şey olduğunda denize düşmez bende bu sene ek olarak masterlock dıştan takma motor kilidi alıcam

diamond bunu beğendi.
  6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Şu çalınma olayına bir çözüm gelse eminim ki tekne sahibi bir çok arkadaşımız olacak :)

diamond bunu beğendi.
  7. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Karaköye daha uygun fiyata bulunabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda ben iki tane almıştım. Farklı marka benzer bir üründe mevcut.

diamond bunu beğendi.
  8. emreersoz

emreersoz Aktif Üye

hırsıza kilit dayanmaz lafı doğru ama sizin yapmanız gereken işi mümkün olduğunca zorlaştırmak.saplama.zincir.masterlock hepsini uygulayın.ben öyle yapıyorum.teknem sarozda sahilde.motor üzerinde.geçen yaz bir teşebbüs ettiler ve en zayıf önemli olanları götürdüler.

diamond ve Hamdi bunu beğendi.
  9. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Diamond bey dediklerimi yaparsanız yeterlidir ama en kötü aynayı keser alırlar ama yazdıklarım uğraştırıcı olduğundan açmaya üşenirler

diamond bunu beğendi.
  10. Arda77

Arda77 Yeni Üye

Konunun üzerinden biraz geçmiş ama yinede yaziyim, öncelikli olarak en güvenlisi tabiki eve götürmek hatta evde bile kilitlemektir ama her hafta hatta haftada bikac kez kullaniyorsaniz tabiki tasimasi zor olucaktir.
    Tekne ve motor güvenligi icin yapilmis henüz gps takip cihazi benim bildiğim yok olanlar kara araclari icindir ve aylik veya yillik masraflari var, piyasada satilan küçük gps çin mallari isinizi görmez, paranız boşa gider çünkü o cihazlar sim kartla çalışıyor iyi çekmiyor şarjları uzun gitmiyor servisi yok muhattabı yok ve çabuk bozuluyor.

Bana göre en güvenlikli sekil eski usul ama yeni sistem asma kilit ve sağlam zincirdir. Motorumuzu teknenin aynasini delip sabitledikten sonra demir makasıyla kesilmeyen zincirle zincirlemektir.
    Aynayı delmeden yani standart şekilde motorun sıkıştırma kulakçıklarını birbirine asma kilit takmak veya piyasada satılan kulakçıkları içine alacak şekilde olan kilitler sadece süstür, hırsız kolayca kilidi açar veya kilidi keserler.

Gelelim benim bahsettiğim kilite ,Abus granit marka asma kilitler ve zincirler var bu markayı genelde motorbisikletçiler kullanıyor, bu granit serisinin zincirini yada kilidini büyük demir makasıyla kesmek imkansızdır, kilit mekanızması yüksek güvenlikli ve açılması zor, korozyana karşı aşırı sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı , yalnız dikkat edin aynı markanın birçok çeşit kiliti var, bahsettiğim kilitin aşagıda linkini verdim. Bu kilit alman malı ve almanyada 90-100 € civarında fiyatı var. Türkiye fiyatını bulamadım.

Motorunuzu bu zincir ve kilitle çalmaları zor ve çok uğraştırıcı tekneyi komple götürmesi yada aynayı komple kesmesi gerekiyor. Ama tabiki yinede %100 çalınmaz diye birşey yok , malesef dünyada açılmayan kilit ve çalınamayan diye bişey yok bize düşen en iyi tedbiri almak.

Teknenizin ve motorunun liman kaydını yaptırın ve şase numaralarını biyere kaydedin, çalındığında sahil güvenliğe bildirin gbt yaptığında sistemde gözüküyor. Eğer hırsız şaseleride değiştirmezse...

İkinci bir yöntem daha var o da yine abus markasının ürettiği marine motor kilitleri abus 388 ve abus 808 , 388 olan 25 hp ye kadar olan motorlar için 808 ise 25ten büyük olanlar içindir. Bu videoda montajı var.

Seçim sizlere kalmış iki yöntemde malesef masraflı ancak motorunuzdan pahalı değildir.

Abus Granit-Vorhangschloss, 35062:Amazon.de:Baumarkt

Piyasada satılan Yale ,Master lock gibi en iyisi diye satılan fiyatı 100-200 tl arası kilitleri 5sn de açıyorlar.

Son düzenleme: 29 Eylül 2016
    coner bunu beğendi.