Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motoru kullanamdığımız zaman nasıl saklamalı

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. kaygisiz

kaygisiz Üye

5 HP bir parsun motorum var. Motoru avlakta kullandıktan sonra benzin deposundaki kalan benzini boşaltmadan, gaz kolunun üstüne yatırarak av yerinden eve kadar getirdim. Evde odaya gene gaz kolunun üstüne yatırarak koydum. En yakın birdahaki hafta sonu kullanmak üzere. Odadan çevreye benzin kokusu geliyor. İyice hertarafa baktım. Hiç bir benzin akması yada motor üstünde zarar gören bir yer yoktu.

Motordan benzin kokusu gelmesini engellemek için ne yapmali? Motoru su dişinda kullanmadığımız zaman nasıl muhafaza etmeli? Motoru dik olarak bir yere asıpta mı muhafaza etmeli?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Motorunuzu dik tutacak bir aparat ya da bir motor taşıma sehpası edinmeniz yeterli olur.
    Benzini de boşaltabilirsiniz.

4. kaygisiz

kaygisiz Üye

Motoru dik tutacak bir aparat yada motor taşıma arabası edinmek sorun değil ama söyledğiniz şeyleri koyacak kapalı bir yerim yok. Aslında bu söyledikelrinizi bvende biliyorum fkat başak bir çözümü var mı diye soruyum dedim.

Motor içindeki benzini ansıl boşaltırım? Nasıl bir aparatla dışarıya çekebilirim?

5. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Merhabalar bendede 4 zamanlı 5 hp parsun var içinde benizniyle beraber salonda motor taşıma sehpasıyla duruyor ama ben her gün kullanıyorum. Tavsiyem bir tane sehpa edinmeniz. Odanıza koyabilirsiniz sehpa ile benzini boşaltmak içinde en büyük boy şırınga ve serum lastiği. Eğer çok büyük şırınga bulamam derseniz bir yol daha var ama dibinde çok az kalabilir. Onuda tatlı suda yani bir kovanın içine koyarak bir yere asılı bir şekilde çalıştırıp bitmesini bekleyebilirsiniz. Diğer bir yol

Bu fotoda gösterdiğim yer benzin deposunun hava alması için burayı kapatırsan koku yaymaz ama tavsiyem kapatmayın depo hava almazsa sıkışır ve sıkışma sonucu delinir.

Bahsettiğim yol parmağımla işaret ettiğim yer; harici benzin deposu jak takma yeri buradaki o ince tele dikkatli bir biçimde basarsanız benzin boşalır.

6. kaygisiz

kaygisiz Üye

Sağulun çok yardımcı oldunuz. Tüm isediğim cevapları sizin sayenizde ulaştım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Mayıs 2013
  7. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

Rica ederim

8. kaygisiz

kaygisiz Üye

4 zamanlı 5 hp parsun motorumu gaz kolu üstüne Yatık bir vaziyette koydum 1 ay kadar böyle deposunda benzin ve yağ deposunda yağ kalmış olarak durdu hiç çalışmadan. Dün baktım motordan benzin akmiş (Bu benim tahminim tabi)( Benzin akmış dediysem çok az çay bardağınin dibini örnek verirsek 1-2 parmak kadar).

Ayrıntılı bir şekilde incelediğimde gördüm ki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim motorun lastiğinden kaçırma oluyordu. Hatta ilk kullanımdan sonra motoru gaz kolu üstüne yan yatırıp hiç hareketsiz bir şekilde arkadaşımın kamyonetinin arkasında eve getirmiştim. Tam eve girmek için asansörün kapısına geldigimde dik konuma getirince yere bir baktım açık mavi (yeşilimsi) birşey akmış karbüratörde kalan benzin akmıştır diye düşündüm aldırmadım motoru bir daha hiç kullanmadım yatık vaziyette durdu gaz kolu üstünde.

Baktım motordan benzin akmış. Motorun hava alan kapagida kapalı ama benzin kokuyordu
    Motoru gaz kolunun üstüne yan yatırıp kullanmadığımız zaman öyle muhafaza edemiycekmiyiz? Neden motordan benzin akar ve benzin kokusu gelir?