Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTV Vergisi İndiriminden Yararlanın!

Konu, 'Genel Konular' kısmında ainos tarafından paylaşıldı.

1. ainos

ainos Aktif Üye

Arkadaşlar benim de dün öğrendiğim bir konu. Belki aranızda bilenler vardır.

Aracınızın kasko değerinin %5' i ödeyeceğiniz veya ödediğiniz vergiden düşükse, aynı model arabanın bir alt vergisini ödüyorsunuz. Geçmiş 5 yıla ait ödemelerden fazlanız var ise bunları geri talep edebiliyorsunuz.

Genelde 1800 motor hacmi ve üstü, 6-10 yaşındaki araçlar için uygun oluyormuş.

Kasko değerini http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi adresine göre belirliyorlar.
    Geçmiş yıllara göre MTV yi araştırıp bu sitedeki değerle karşılaştırıp fazla olup olmadığını bulabilirsiniz. Ayrıca MTV indirimi diye internette ararsanız yeterli bilgi bulabilirsiniz.
    Aracınızı sigorta yaptırdığınız şirkete gidip form doldurmalarını isteyeceksiniz. Ayrıca bir dilekçe ile vegi dairesine başvuracaksınız. Hepsi bu.
    Ben formları bugün doldurttum, Hafta başı vergi dairesine gideceğim, bakalım ne olacak. Şu anda 841 TL alacaklı gözüküyorum. :D

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben bu uygulamadan geçtiğimiz yıl yararlandım.
    Dün de tekrar mtv bedeline baktığımda geçen sene yaptığım işi tekrar yapmak zorunda olduğumu gördüm.
    Devletin tek işi vatandaşı zora koşmak. :(

4. ainos

ainos Aktif Üye

Evet bu işi her yıl tekrarlamak gerekiyormuş. Devlet yapmıyor bu işi ve benim gibi haberi olmayıp da fazla ödeyenlerden milyonlarca lira fazla vergi alınıyor...

5. agartan

Yanılmıyorsam son 5 seneye kadar geri alabiliyorsunuz

6. s.yılmaz

s.yılmaz Yeni Üye

gezenbilir.com sitesinden alıntıdır..

Aracin yasi hesaplanirken model yili 1 olarak sayilir.

Yani 2009 model bir arac 2 yasindadir

1993 model bir arac ise 18 yasindadir.

Bu bilgiler isiginda asagida ki sayfadan su anda gecerli olan mevzuata gore Tahakkuk eden vergi bedli bulunur.

Asagidaki adresten Internet Vergi Dairesi linki tiklanir ve yeni bir pencere acilir.Burada da MTV Hesaplama linkine tiklandiginda pull down menulerden gerekli bilgiler girilir.

(Linkleri görmek için Üye Olunuz yada Giriş Yapınız)

Ornek olarak benim 1993 5.2 GC nin yasi 18 tablodan 16-99 yas araligi secilir ve motor hacmi olarakta 4000-10000 cc secilir cikan sonuc yillik 1.140,00 TL.

Kural 2

Bu da bizi ilgilendiren kisim Kasko Bedeli

Gene asgidaki adresten Kasko Degerleri linki secilir.Acilan Kasko Değerleri Sorgulama Ekranı nda gene pull down menuden gerekli kisim secilir. Onemli not 1995 veya daha eski model araclar icin 2010 (16 yas ve uzeri) secilmelidir. Daha sonra markadan da dogal olarak Chrysler secilir. sonuclar butonuna tiklandiginda yeni bir pencerede tablo acilir.

Oradan yil ve arac modelinin kesistigi kutudaki deger alinir. Gene benim arac icin konusursak 1993 5.2 GC Limited in kasko degeri 15.000.- TL

Simdi no ve tarihini hatirlamadigi genelge ile Araca Tahakkuk eden yillik vergi aracin kasko bedelinin %5 inden fazla ise bir alt kademeden odeme yapar maddesi geregince hesap yapilir.

15.000.x0.05=750 TL

Tahakkuk eden vergi 1.140,00.TL

Demek ki benim aracima tahakkuk eden vergi kasko bedelinin %5 inden fazla.

O zaman bir alt kademden vergi odemek icin sigorta acentalarindan alinacak olan yazi ile MTV Dairesine bir dilekce ile basvurulur.

Bir alt kademenin hesabi da su sekilde

Yil gene ayni kalacak fakat motor hacmi olarak bir alt secenek secilir. O da 3501-4000 cc arasi.

Gene 16 yas uzeri 3501-4000 cc arasi motoru olan araclarin vergisi 814.00.- TL olarak bulunur.

En onemli nokta Nakil Vasiatalari Vergi Dairesine dilekce ile basvurmaktir. Bunu unutmamak gerekli.

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ben bu konuyu tam anlıyamadım :)

Ben bu hafta ödeyeceğim, anlayan var ise yardımcı olabilir mi? Ben fazla ödemişmiyim yoksa normal mi?

Ford Focus 2006 TCDİ Trend HB 1600 CC Arabam var. Ne ödemeliyim? :)

8. agartan

Kasko bedelin ne kadar Hamdi?

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Kasko evraklarım arabada, tam net aklımda değil ama sanırım 27.000 TL olması gerekiyor.

10. agartan

27.000x5/100=1350 TL
    Eğer ödemen gereken MTV miktarı 1.350 liradan çoksa bu kanundan faydalanabilirsin ama senin aracın vergisi o kadar tutmaz.
    Bu fark genelde 1.8 ve üstündeki motora sahip araçlarda çıkabilir.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Evet o kadar tutmuyor, o zaman alacağım yok demek oluyor :p