Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nasıl bir spin kamış almalıyım?

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında G.Deniz tarafından paylaşıldı.

1. G.Deniz

G.Deniz Yeni Üye

Öncelikle merhaba,
    Foruma yeni katıldım. Spin ve balıkçılık ile ilgili deneyimlerinize dayanarak Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Spin takım alarak başlamak istiyorum uzun zamandir inceliyorum aklıma takılan şeyler var;

1- İlk olarak daha çok alabalık avlayacağım ırmakda vede 2 veya 3 numara kaşık kullanmamin uygun olduğunu okudum. Araştirsigimda mepps marka bu kaşıklarin 5 ila 10 gram arasi agirliklari var. Hatta 10 gr olani 4 numara. Tabi farkli markalarda 15 gr 25 gr gibi agirliga sahip kasiklar var. Ama bunlarinda alabalik avlarken baliga buyuk gelip gelmiyecegini anlayamiyorum hani 1 kg'lik baliga 25 gr kasik atarsak bu kasik buyukmu oluyor digerlerinden? Acaba sorun olustururmu?

2- Ayriyetten arada levregede atarim diyorum cunku tam idaal bir yerdeyim irmakla denizin karistigi bir bogazimiz var ve levrek avi icinde musait bu seferde sahtelerden 20-30 gr lik atma ihtiyaci hissedebilirim diye dusundum. Hemde levrek avi icin kamış ince gelebilir ve sorun olusabilirim sanirim,

Bu iki husus sonucu atari nasil olan bir kamis secmeliyim lrf kamislar cok dusuk atara sahip. Aklimda olan kamislarin atari 10-40 veya 14-40 sizce uygunmudur secimimi bu kamislardan yanami kullanmayalim?
    Ender görüşlerinizi bekliyorum,şimdiden tesekkur ederim.

coner bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İşin doğrusu dere ve deniz için ayrı takımlar yapmak..
    Alabalık için kısa ve düşük atarlı kamışlar kullanılır. Nedeni de gerektiğinde sık ağaçlık, çalılık alanlarda kamışı rahatça savurabilmek..
    Alabalıkların neredeyse bir karış suda yaşadığını düşünürsek 3-5 gramlık mepssler kullanmak gerekir. Kamışın da bu hafifliktekileri atabilir olması gerek.
    Bana göre dere için kamış max. 5-20gr ve 1.75m-2.10m arası olmalı. Kullanılacak makine da 1000-2500 lük olabilir.

Deniz için meranın durumuna göre 2,10m - 2,70m arası ve 10-40gr, 15-40gr, 15-60gr atarlılardan seçilebilir.
    Makine ise 2500-4000 arası olabilir

G.Deniz bunu beğendi.
  4. G.Deniz

G.Deniz Yeni Üye

Dediğiniz gibi birbirinden farkli avlanma alanlarina sahip ama bende tek bir takım yapmak istiyorum bütce olarak 2 takim almak istemiyorum.
    bu yüzden 10-40 atarli bir kamis alsam ve kasik olarak 15 grlik ve 20 grlik kasiklardan kullansam markanin kalitesi hariç meppsin 2-3 numara kasiklarindan bu kasiklar boyut olarakda mi daha buyuk oluyorlar ? Ve bunun ne tür zararlari olur ?

5. eylmz

eylmz Daimi Üye

Aslında ustad senin soruna en güzel cevabı vermiş ama seninle ayni durumda Olduğum zamanlarda yaptığımı Söyleyeyim 40 ilk spin makineler çok ağır değil bir tane al koy kenara
    Fakat bu isi tek kamisla yapmak zor çünkü atar dan ziyade derelerde uzun kamış olmuyor sana 210 cm düşük atarlı bir 3-10 vb kamış birde 270 cm 10-50 aralığında bir kamış dolayisiyla bir makine ısını görür ama derede 270 cm kamış çok zor olur ama derenin etrafı acık ise neden Olmasın
    Eskiler sopa ile avlanıyormuş biz balığa göre olta yapıyoruz balık yok
    Hepimizin bu Uğurda harcadığı meblalar yakaladığımız balıktan kat kat daha fazla neyse çok uzadı senin ısın zor :)

6. G.Deniz

G.Deniz Yeni Üye

Gercekten isim zor aklim karisik:)

Dediginiz gibi olabilir iki kamis almak istemesemde,
    ama genel olarak acik yerler cok yani ordan avlanabilirim, yada tam tersi yapip lrf kamis alip mesela 5-20 bununla 10-20 gr sahte takip levrege atsam arada ozamanda kamis cekerken problem olustururmu onu bilemiyorum deneyimlerinize dayanarak bir secim yapacagim :)

7. eylmz

eylmz Daimi Üye

5-20 lik bir kamış ile 20 atmaya kalktığında kamış esnek olduğundan istediğin mesafelere ulaşmak zor olur ve sağlam bor balık gelirse kamışı U yapar :) düşük atarlı kasımların fiyatları cüzi oluyor piyasada uygun fiyata bulabilirsin ikinci el Bölümü'nü takip birçok arkadasın işine yaramayan malzeme digerleri icin can kurtaran olabiliyor

8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye