Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ne Kadar Uzağa Atıyorsunuz?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında sessizdenizci tarafından paylaşıldı.

1. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Formun bir çok yerinde şu kadar metreye atıyorum, şu kadar metrede balık vardı gibisinden. En yaygın olan ise kurşunu 100 metre açığa atmak.

Peki sorum şu:
    Göz kararı mı bunu 100 metre olarak söylüyorsunuz, yoksa misinaya koyduğunuz işaret veya rengine bakarak mı? Net olarak hesaplama formulu far mı?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

Genelde balığın olduğu nokta 3-5 atışta belli ediyor . Ben bir işaret koymadım meraya göre hareket ediyorum . Ama işaret koyan arkadaşım çok fazla

4. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Evet bende genelde balığı nereden aldıysam o mesafeye odaklanıyorum ama;
    diyorlar ya 100metre attım şu kadar attım diye... İşte bunu ölçmenin yöntemi nedir?

5. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

adaşım benim en basit yöntemim benim makinanın bir turda 86 cm sarması burdan yola çıkarak tur tur sayıyor sonra hesaplıyorum böylece kaç metreye attığın belli olur

alisami bunu beğendi.
  6. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Teşekkürler adaş,
    Bende bunu düşündüm ama sanırım küçük bir yanılma payı ile en kolay yol bu. Yaklaşık diyorum, çünkü atışı yaptınız, kurşun suya değer değmez kilidi kapattınız ve bir tur sardınız ve diyelim ki 75 cm sardı. Ama sonlara doğru makara kalınlaşacağı için bir turda daha uzun misina sararsınız yani 75 ile başladıysanız bu iş 80 belki 90 e kadar gider.

Herhalde ortalamasını almak, yani misina yarı dolu - yarı boşken bir turda ne kadar sarıyor ona bakmak en yakın hesap olacak. Bende ki Okuma Safina Pro SPA 65 ile 130 Tur sardım (4.8:1 oran)

Küçük bir arama yaptım, aşağıdaki link belki işe yarar;
    Calculating Reel Capacity
    Cable Reel Capacity Calculator

Daha net bir çözüm araştıracağım...

Son düzenleme: 15 Aralık 2014
    Musti.barut bunu beğendi.
  7. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

dediklerin çok doğru adaşım bende bu açıdan bakmadım hiç link için teşekkürler

8. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Ayrıca özellikle japon pe misinalarda genellikle 10 metrede ya da 25 metrede bir renk değiştiren misinalar var. Onları kullanirsanız da rahatça hesap yapabilmeniz mümkün olur.

Makara tur hesabıyla uğraşmazsınız böylece. Ayrıca makinada ki boşluğu aldıktan sonra hesaplar sanız net hesap ortaya çıkar.

9. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Sakin bir kumsalda ya da boş bir alanda yapıp ölçmek dışında her türlü yöntem net sonuç vermez. Su üstünde mesafe ölçmek, su üstüne yazı yazmaktan farksız. Tur sayımında atış sırasında oluşan ark da hesaba girer.

10. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

İleri atıp kurşun düştüğü zaman hemen boşluğunu alıyorum, sarmaya başlıyorum kaç tur sardıysam makinanın kaç cm sarıyorsa çarpıyorum.

En az 110 metre attığımı zannediyorum :) bazen örgünün dibini de gördüğüm oluyor eğer keyfim yerinde ve elim oturduysa.

Son düzenleme: 15 Aralık 2014
  11. adbakt

adbakt Aktif Üye

100 metrenin üstüne çıktığımı farklı renkte aldığım misinanın kısalığı sayesinde fark ettim. Mavi ip misina 135 metre idi ve attığımda makarada çok az kalıyordu. 100-110 arasıdır diye tahmin ettim. Yine tahmindir tabi, ama yeterli bir tahmin, şampiyona değil sonuçta!

(Artık tahmin edemiyorum, çünkü bir kısmı koptu :()