Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ne Kadar Uzağa Atıyorsunuz?

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
Unuttum bak, piyasada kamışa takılan misina sayaçları var. Onlar da daha doğru sonuç verir.

Musti.barut

Daimi Üye
İleri atıp kurşun düştüğü zaman hemen boşluğunu alıyorum, sarmaya başlıyorum kaç tur sardıysam makinanın devriyle çarpıyorum (3.4)

En az 110 metre attığımı zannediyorum :) bazen örgünün dibini de gördüğüm oluyor eğer keyfim yerinde ve elim oturduysa.
furkan devir ile çarpınca nasıl bir sonuç çıkıyor mesela benim tur 86 cm devir 4.3.1 neye göre çarpıcaz

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
furkan devir ile çarpınca nasıl bir sonuç çıkıyor mesela benim tur 86 cm devir 4.3.1 neye göre çarpıcaz
Evet, o yanlış bir hesap.
Hesaba kafanın çevresinin eklenmesi gerekir.

(Ya da zaten çoğunda bir turda kaç cm sardığı yazıyor)

------------------------------------------------------------------------
Mesafe=sardığın tur sayısı x makinenin devri x kafanın çevresi,

ya da

Mesafe= sardığın tur sayısı x makinenin devri x 2 x 3.14 x kafanın yarıçapı

100 metrede çok değişmez, ama daha yakın bir hesap için kafanın yarıçapını atmadan önce ve attıktan sonra olmak üzere iki defa hesaplayıp ortalamayı alabilirsiniz.

Son düzenleme:

sessizdenizci

Daimi Üye
Bendeki makinenin makarası boşken 45mm çap var doluyken 60mm.
Eğer boşken hesaplarsak makara çevresi 282mm. Sarım oranı 4.8:1 yani bir tur kolda 1.36metre sarıyor. Burumda 120 Tur sarmışsam 163 metre mi yapıyor :):)
Birde tam doluyken hesaplayalım 60mm çap, çevresi 376mm yapar ve bit turda 1.80metre sarar. Burumda 120 Turda 216 metre yaparki :hhhhhh:... şimdi bu hesabı tekrar yapmak için bi daha boğaza yada 100-150metre içinde canlı yaşamayan bir yer bulup karada ölçmek.

Rapalacı

Daimi Üye
Adı
FURKAN ®
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Pardon Mustafa abi yanlış yazmışım.

130 tur sayıyoruz diyelim bunu da 86 ile çarpıyorduk sanırım sanırım bizim eski konuyu hortlatmam gerekecek :D

Uzun zaman oldu.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hesabı "boşken" ve "doluyken" değil, kafanın "atmadan önceki çevresi" ve "attıktan sonraki çevresi" şeklinde yapmak lazım. Çünkü attıktan sonra tamamen boş olmuyor sonuçta. Hele de ince bir ip kullanıyorsanız çok az değişir.

(Bu arada 136-180 cm arası saran makine hangisi merak ettim; zaten Boğaz'da bu iyi bir şey değil )

Bendeki makinenin makarası boşken 45mm çap var doluyken 60mm.
Eğer boşken hesaplarsak makara çevresi 282mm. Sarım oranı 4.8:1 yani bir tur kolda 1.36metre sarıyor. Burumda 120 Tur sarmışsam 163 metre mi yapıyor :):)
Birde tam doluyken hesaplayalım 60mm çap, çevresi 376mm yapar ve bit turda 1.80metre sarar. Burumda 120 Turda 216 metre yaparki :hhhhhh:... şimdi bu hesabı tekrar yapmak için bi daha boğaza yada 100-150metre içinde canlı yaşamayan bir yer bulup karada ölçmek.

sessizdenizci

Daimi Üye
Boşken ve doluyken değil, atmadan önce ve attıktan sonra şeklinde yapmak lazım. Çünkü attıktan sonra tamamen boş olmuyor sonuçta. Hele de ince bir ip kullanıyorsanız çok az değişir.
Uğraştırıcı bir hesap olacak ama atış yapmadan önceki makaranın çapı ve atış yaptıktan sonra makarada ne kadar misina kaldı ise o haliyle çapını alın ve değerleri aşağıdaki linkte yerine yazıyoruz;
Cable Reel Capacity Calculator
sonuç çıkıyor.

Veya iki çap arasındaki ortalamayı alın
Mesafe=2*3.14*ortalama çap*sarım oranı*tur
dan hesaplayabiliriz.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hesabın bir kez yapılması yeterli zaten, sonra hep yapmaya gerek yok.

Yazdığımı edit ettim, ama siz görmediniz. Makineyi merak ettim, hangi makinedir bu 180 cm saran?

Rapalacı

Daimi Üye
Adı
FURKAN ®
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Zaten iyi makinaların sarım rakamları tutuyor, adamlar neden boşuna yazsınlar,

Makinamın kafa çapı 73.5/35 bir turda 80 cm sarıyor.

Boşluğu alıp sayarak sardığımda 150 tursa bunu 80 ile çarparım.

Eğer yanlış hatırlamıyorsam böyle yapıyorduk.

γavuz

Daimi Üye
Adı
yavuz
bi fikirde ben verimsana :D makinanın misinasını 100 mt reden sonra her 10 mtrede kalem ile boya sonra kamışı salla, düşdügü yerde klavuzu kapa vede bak kaç mtre atmışsın diye 2/3 metre aşşa yukarı oynıyabilir fakat iyi bir sonuc verir.. Biz deliler öyle yapmıştık :D