Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden Balik Yok !!!!

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında paramedicselcuk tarafından paylaşıldı.

1. paramedicselcuk

paramedicselcuk Aktif Üye

Herkese merhabalar. Uzun zamandır denizde denemedigimiz yem yapmadigimiz takim atmadigimiz olta kalmadi ama balık yok. Yani bir iki ya geliyor ya gelmiyor. Ne oldu neden böyle oldu anlamis degilim.

Herkes ayni sorunumu yasiyor yoksa bu durum bizemi ozel. Ama kime sorsam herkes eli boş dönüyor evine. Ne olacak denizlerimizin hali. Geçen sene bu aylarda balik tutmaktan bikardık şimdiler de gelecek bir balığa hasretiz.

Bir bilen açiklasın bizde ögrenelim ne oldugunu.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. arifengin

arifengin Daimi Üye

Gecen sene bikacak kadar tutmasaydiniz keske birazda bu seneye biraksaydiniz ;)

4. paramedicselcuk

Arifengin limitler dahilinde tabikide. Dogayi seviyoruz. Sahip cikmak icinse elimizden geleni yapiyoruz. Konuyu acmamdaki neden de buydu.

arifengin bunu beğendi.
  5. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam 1 senedir bir enteresanlık var. Balıkların çoğu yumurtalı ondan dolayı yeme atlamıyor olabilir . Denizler geç soğudu geç ısındı ve biranda oldu hep . Doğanın dengesi değişiyor , aşırı av baskısı var , kirlilik var sahil şeritlerinin tahrip edilmesi vb nedenlerden her sene biraz daha kötüye gidiyor.

6. cihan drums

cihan drums Aktif Üye

Çingene palamutu ufaktan çıkıyor tezgahlara az kaldı diye düşünüyorum az daha sabır...

7. enginson

enginson Daimi Üye

Bence mevsimsel değişimlerden kaynaklanıyor. havalar bu yaz geç ısındı mevsimler sapıttı. bu da balığı etkiliyor. diğer önemli neden bilinçsiz avlanmak. şimdi av yasağı kalksın her yer gırgırlarla dolar taşar. boğazı boydan boya kapatırlar artık.

8. paramedicselcuk

Devletin bu troller icin atmis oldugu bir adim yapmis oldugu bir calisma yok sanirim. Şuan bizim liman da dahi 10 dan fazla gir gir hazirda bekliyor. 1 eylul dediginde baslayacaklar balik avina. Bazen limana baliga gittigimde agdan cikan baliklari gormelisiniz. Dipte ne varsa toplamis para etmeyenler de limanin icinde denizin dibini boyluyor. Katliam dan baska birsey degil bu. Hatta ve hatta balik yasagi baslamamasina ragmen denize acilanlari goruyorum bazen. Devletin bu konuda bir denetim mekanizmasi yokmu varsa da neden bu adamlar icin islemiyor.

9. paramedicselcuk

Havalar konusunda haklisiniz bu sene bir dengesizlik durumu soz konusu. Gecen sene bu aylarda ne avlar yapardik ondan onceki sene de oyle. Simdi agustos ayi bitiyor hadi eylulu bekleyelim bakalim diyoruz. Hayirlisi insallah eylulde bos gecmez.

10. paramedicselcuk

Son olarakta sardalya baslamis. Gecenler de tekneciler 30 kasaya yakin sardalya almislardi. Cok yagli gorunmese de yine de hepsi iri iri duruyordu.

11. enginson

enginson Daimi Üye

Vatandaş ta o kadar bilinçsiz ki mesela geçen birisiyle konuşuyorum kardeşim gırgırlar olmasa ucuza balık yiyemeyiz diyor adam. zihniyete bak diyorum ki bu sene diyelim balık bol ucuza yedin gırgırlar ne var ne yok yakaladılar peki seneye ne yiyeceksin? tamam gırgırla av olabilir ama bunun bir sınırlaması olması lazım. adamalr kıyıya 5 metre mesafeye ağ döküyor. burun bahçe mesela bir sene gördüm adamalr akşam hemen önüme ağ döktüler. sahil güvenliği aradım limit dışı avlanıyor diye hemen geldiler. aradan 5 dk sonra beni geri aradılar efendim gırgırın avlandığı yer yasal limitlerde diye. ve eminim tekne ile bende o bölgede bir çok kez avlandım orası en fazla 15 metre derinliğinde bir yerdi. balığın geçiş noktaları olan özellikle boğazlarda gırgır avcılığı kesinlikle yasaklanmalı. zaten mazotu ucuza alıyorlar gitsinler açık denizde avlansınlar.