Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

NEDEN PAHALI OYUNCAKLARA PARA VERİYORUZ ?

Konu, 'Sohbet' kısmında BİROL tarafından paylaşıldı.

 1. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu akşam çocukluk resimlerimi karıştırdım biraz.
  Daha doğumda hastanede çekilmiş, birkaç dakika yaşında olduğum resmimden tutunda,Almanyada bahçemizdeki okul çağına gelmemiş halime daldım gittim. Dile kolay 35 sene geçmiş.
  Sonra çoğu var azı yok çeyrek asır önce köydeki çayda çekilmiş olan ve bir dal parçasına iliştirilmiş 1 metrelik misinanın ucundaki tek iğnede sallanan istavrit kadar bir balıklı fotoğrafıma baktım. Gülümsüyordum.Belkide hayatımın ilk balığını tutmuşumdur.
  Sonra ailecek yenikapıdan kiralanmış kayık ile denize açılıp,el oltaları ile ailecek istavrit tuttuğumuz foto geldi elime.
  Balıklı resimlere bakarken dank etti uzun zamandır elime olta almadım (spin hariç).Sabah boğaza lüfer kovalamayamı gitsem.
  Tabii ya nasıl olsa Dam Green Cross power surf kamışı getirdim yazlıktan geçen haftasonu.
  Burada 3-4 tane surf kamışım vardı ama boğazda kullandığım yksek atarlı Green cross yeni geldi yazlıktan.
  Artık boğazda olta sallayabilirim.
  Birden aklıma düştü, acaba yarın mutlu olabilecekmiyim,o minicik balıkla gülümseyerek verdiğim pozu tekrar yaşayabilecekmiyim.
  Elimde milyarlık takımlar ile minicik bir balığın tebessümnü yaşayamayacaksam, bu pahalı oyuncakları neden alıyoruz.
  Evet arkadaşlar dökün içinizi bakalım, neden daha basiti varken ,pahalı oyuncaklara yöneliyoruz...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Beyefendi

  Beyefendi Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Haziran 2010
  Mesajlar:
  544
  Beğeniler:
  122
  vallahi birol abi şunu çok iyi biliyorum o pahalı rapala sahteleri vsleri ben eminimki sadece zevk olsun diye o kadar şirin duruyorlarki ve birbirlerine o kadar benziyorlarki omu bumu derken bir bakıyorsunuz bir dünya sahte verilen paraların haddi hesabı yok,ben olta ve makinaya verilen paraya sözüm yok sağlam olsun bir defa alalım diyoruz ama tabiki shimano stelllada almıyorum 2 bin tlye çünki bizim o japonya açıklarında tutulan devasal orkinoslar yokki be abi şimdi boğazda allahını seversen gidelim gezelim kaç kişide en fazla ve en kiloluk hangi balık var,yani sözümün özü boğazın marmaranın anasını ağlatmışlar ageçen haritada baktım boğazımıza abi normalde bu marmarada balıkların kıyılara vurması atlaması taşması gerekiyor,nereden hangi sulardan neler gelmezki,

  bende bir dünya sahte almıştım yeminle söylüyorum bir tane istavrit yakalasam gam yemeyeceğim bir dünya malzemem var sadece çapari iş yapıyor geriye kalan boş,şimdi baktım bu levrek için daiwa shine laser sardine 50 tl be abi

  gerek varmı senceiha adrasan-saroz vb yerlerde olsak tekne olsa bağla teknenin arkasına çek,ama istanbul bitik....
   
 4. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Abi bence bunun tek açıklaması zaman.. Zamanımız elvermiyor hergün her dakka deniz kenarında olmaya biz de böyle tatmin ediyoruz kendimizi.. Av konuşarak ve alışveriş için araştırma yaparak ve satın alarak duygularımızı bastırıyoruz bir nebze.. Bunu yaşayarak gördüm bu yaz tatilinde. İlk günlerde kamışlarımla gittiğim halde sonraki günler de balık da bol olduğundan kamışları taşımaya bile üşendim hatta sadece bıçağımı ve el oltalarımı alarak gittim balığa.. Benim nacizane fikrim budur:)

  Saygılarımla
   
 5. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  26
  el oltası candır, kamışlar dursun kenarda elbet lazım olurlar birgün :)
   
 6. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  sürekli balığa gitmediğimiz için kendimizi tatmin etmek için boşa harcanan bir para ama insan kendine engel olamıyor
   
 7. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  öncelikle iyi geceler birol agabey fakat konu derin bende mutlu değilim ?en olmadık şartları zorluyorum en iyisi olsun diyorum,dükkandan aldım geldim 200 tl bayıldım makinaya bir haftadan fazla süre balığa gitmedim ama serdim salona izledim durdum. kamışa bayıldım 200 küsür onuda okşadım sevdim çocuk gibi ama şimdi o sevgi kalktıda ,yerine korunması ve bakımı yapılması gereken öyle herkese emanet edemeyecegin bir şey çıktı ortaya ,sorumluluk aldık yani , bu birazda imkan ve amaçla alakalı sanki imkanım var aldım ,en iyisi olsun istedim ,inanın dağcı sırt çantam hınca hınç dolu 1 ay lına çıksam balığa malzemeciye ihtiyaç duymam ,çeke çeke zor götürüyorum ,peki mutlumuyum HAYIR , çocukken tarabya ordu evin önünde uzun bir dala yerden bulma misina bağlar ,yine yerde bulduğumuz iğneyi oltacı amcaya bağlatırdık koca kova dolardı sıyırtmayla, adı kraça ama şimdi o kraçalar çinekop neredyse koca,koca ,ama mutluydum,mutluyduk ya yine galiba ,imkanlar ve erişebildiklerimiz bize mutluluk getirmiyo 400 tl verdim ihtiyaç dedim lazım dedim foto makina aldım 2 gün mutlu oldum canon standın emsallerinin en iyisi olsun dedik yine ,ama rafta şu an bana bakıyo :(
   
 8. soner Yılmaz

  soner Yılmaz Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Hatay
  Gelişen ve kendisini yenileyen teknolojiyi kullanmak olabilir, fakat bu kadar esaret bencede fazla. İyi bir nokta yakalamışsınız, yıllar öncesine dönüp çok farklı düşünceler içerinde farklı yerlerde gezinebilirdiniz fakat yinede konuyu bağlamışsınız oltaya.

  Maddi imkan ölçüsünde ve aşırıya kaçmadan almaya özen göstersemde sizin bu yazınızla kamış stantında duran makine ve kamışlarımın etiket fiyatı üzerinden kaba bir hesabını yaptım 25 Hp honda motor fiyatını buluyor. Sorunuzu kendime yönelttiğimde verebildiğim yegane cevap kullanımda kaliteli malzemeden aldığım keyifin daha fazla olduğu. İlkokul yıllarımda bana bugünkü takımları verseniz karmaşık düzeneğini çözemez ve keyif aldığım el oltama dönerdim herhalde.
   
 9. mesut

  mesut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  aşk ve heves hepsi, daha levreğe siftahım yok ama levrek için 2 spin kamış, iki makine ve bir sürü rapala ve slikonum var, birşeyler satınalmaktan korktuğum için istoç a uğrayamaz oldum, merak ediyorum şöyle güzel bir levrek tutsam daha neler almak isteyeceğim acaba...
   
 10. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  İmkan, para, heves meselesi. İmkanın varsa, verirsin paranı, alırsın hevesini.
   
 11. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Güzel cevaplar geliyor ama olay neden balık malzemesi alıyoruza doğru kayıyor.
  Üniversitede sanırım ekonomi dersinde idi,hocamız insanların hep bir üst sosyo-ekonomik statüyü taklit ettiğini söylemişti.Yani C grubu ,B grubu gibi yaşamaya çalışıyor,bunu gerçekleştirmek için mesela indirimlerden yararlanıp pahalı malzemeleri indirim döneminde alıyor demişti.
  Şu ana kadarki fikirler hep bu yönde insani zaafiyetlerimiz çerçevesinde gelişti.
  Ama asıl soru şu,neden pahalısından yana tercihimizi kullanıyoruz.Yukarıdaki örnekteki gibi insani zaafiyet mi, yoksa başka haklı gerekçelerimiz mi var?
  Nedir bu gerekçeler...