Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Neden patlıyor ???

coredon

Daimi Üye
Adı
FERHAT SARI
Boğaz avcılarının bildiği gibi enuzak atışı yapabilmek için genelde monofilement ince misinalara şok yapılarak kalın misinanın monte edilip atış esnasında ki gücü kalın misinaya verilir.

Ben ise çapari yaparken 0.14 veya 0.16 ip misina 170 gr da sorunsuz çalıştırıyorum hiç patlatmadan.

Ama konu maket balığa gelince patlıyor nedeni nedir???(Şimdi 0.35 monofilemente 0.14 ip şokluyorum problem yok)

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Çaparinin bedeni şok misina görevi görüyordur, o yüzden patlamıyordur.
Ama rapalada kurşun bedeni kısa olduğundan güç direk örgüye biniyor ve patlıyor.

Ayrıca rapalayı atarken kurşuna 1 kulaç kadar boşluk veriyoruz. Yine bütün yük örgüye biniyor. Çaparide bu mesafe yaklaşık 1 karış olduğundan yine yükün bindiği nokta çapari bedeninin naylon misinası olduğundan örgü patlamıyor.

coredon

Daimi Üye
Adı
FERHAT SARI
Aslında elimde 0.30 örgü var birde onunla deneyeyim.Ama kurşunu boş çalıştırdığımda problem yok ama rapala taktığımda patlıyor.Bakalım 0.30 berkley var onunla şok yapayım.Gitti maketlerim...:(

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
0,14 şok için biraz ince gelebilir. 0,20 de sorun çıkacağını sanmıyorum.

0,10 Whiplash in mesela patlayacağını sanmam.
0,30 biraz riskli olabilir. Hiç patlamaz ve kamışın fincanına sararsa fincanı da kamışıda kırabilir.

Dejavu

Aktif Üye
Adı
volkan kapar
Bende örgü misina ile naylon misinayı bir birine şemsipaşa yönetimi ile bağladıktan sonra, asıldığım zaman bağladığım yerden kopuyordu, daha sonra naylonu örgü üzerinde çevirip gerdim. Bu durumda örgü naylonu kesmedi ve kopmadı.. Bunuda vedat abi tavsiye etmişti. Ben çok sorun yaşadığım için yazmak istedim. Aslında basit fakat ince bir detay.

coredon

Daimi Üye
Adı
FERHAT SARI
Teşekkürler....bakalım deneyeceğiz...

lüferoski

Daimi Üye
Adı
sedat dalcı
dostum ben 0.28 örgü kullanıyorum istediğim mesafeye de ulaşıyorum. bence şok düğümle mesafeni zaten 8 9 metre kısaltıyo ama genelde 180 gr kullanıyorum eger 200gr atacaksam zaten direk şok sistemine dönüyorum rasgele.

coredon

Daimi Üye
Adı
FERHAT SARI
dostum ben 0.28 örgü kullanıyorum istediğim mesafeye de ulaşıyorum. bence şok düğümle mesafeni zaten 8 9 metre kısaltıyo ama genelde 180 gr kullanıyorum eger 200gr atacaksam zaten direk şok sistemine dönüyorum rasgele.
Elimde 0.30 var.Kullanmadığım 2 makara olmadı bir tanesini kullanacağım denemek için.

Adı
ilker şen
herkese merhaba benimde sormak itediğim bi detay var bu düğümü atarken (lütfen dikkatli okuyalım) saran ip sarılan misinamı? yoksa saran misina sarılan ipmi olmalı geelecek olumlu cevaplara şimdiden teşekkürler.

cgrtan

Yeni Üye
Adı
Çağrı TAN
herkese merhaba benimde sormak itediğim bi detay var bu düğümü atarken (lütfen dikkatli okuyalım) saran ip sarılan misinamı? yoksa saran misina sarılan ipmi olmalı geelecek olumlu cevaplara şimdiden teşekkürler.
Bende saran ip sarılan misina:)