Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Nehir Olta Balıkçılığı Hakkında Yardım

gertyum

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,

olta balıkçılığına yeni başladım. Siirtte bir yol şantiyesinde çalışıyorum. Hemen yakınımızda Botan nehri var. Debisi oldukça yüksek, sert akan bir nehir. Bu tip yüksek akıntılı nehirlerde olta ile balık tutmanın zor olduğunu forumlardan okudum. Nehrin biraz daha sakinleştiği yerlerde kıyıya yakın yerlerde balık tutmaya çalışıyorum. Yinede çok sakin bir kıyı bulmak zor. Henüz balık tutmayı başarabilmiş değilim. Bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

1) Bu tip sert akan bir nehirde dip oltasımı kullanmalıyım?
2) eğer dip oltası yapacaksam kurşunu nereye bağlamalıyım? En uca mı bağlamalıyım yoksa ilk önce kurşun, fırdöndü, köstek ve iğne şeklinde mi bağlamalıyım.
3) Taze ekmek içi, konserve mısır ve kuru incir nehir tipi balıklar için uygunmudur? Malum şantiye şartları bulabileceğim yem çeşitleri kısıtlı.

Şimdiden teşekkürler.

Onur

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Merhaba Arkadaşlar,

olta balıkçılığına yeni başladım. Siirtte bir yol şantiyesinde çalışıyorum. Hemen yakınımızda Botan nehri var. Debisi oldukça yüksek, sert akan bir nehir. Bu tip yüksek akıntılı nehirlerde olta ile balık tutmanın zor olduğunu forumlardan okudum. Nehrin biraz daha sakinleştiği yerlerde kıyıya yakın yerlerde balık tutmaya çalışıyorum. Yinede çok sakin bir kıyı bulmak zor. Henüz balık tutmayı başarabilmiş değilim. Bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

1) Bu tip sert akan bir nehirde dip oltasımı kullanmalıyım?
2) eğer dip oltası yapacaksam kurşunu nereye bağlamalıyım? En uca mı bağlamalıyım yoksa ilk önce kurşun, fırdöndü, köstek ve iğne şeklinde mi bağlamalıyım.
3) Taze ekmek içi, konserve mısır ve kuru incir nehir tipi balıklar için uygunmudur? Malum şantiye şartları bulabileceğim yem çeşitleri kısıtlı.

Şimdiden teşekkürler.

Onur
meps,kaşık,sahte yem ile atçek denemesi yapsan daha uygun gibi.BULABİLİRSEN hamsi eti bu mevsimde iş yapar,solucan diyecem bulamazsın büyük ihtimalle.Tavuk ciğeri,tavuk göğsü olabilir.küçük balık tutabilirsen canlı takıp atabilirsin.
o nehir,50 kiloluk şabutlarıyla meşhur,canlı balık ve kaşıkla av verir.
nehirin dirsek başı yada çıkışları,çavlan sonrasıbölümleri anaforlu kısmın kenarları,büyük kayaların arkaları gibi yerleri dene.Kendini balığın yerine koy,hem yorulmadan yerimde durabileyim,hemde yemler ağzıma gelsin istesem ben nerede dururdum nehirde diye düşün:)
takım,gezer kurşun(ortası delik),fırdöndü,1 metre köstek ve iğne.
RASTGELSİN,tut bi şabot gözümüz şenlensin:)

gertyum

Yeni Üye
verdiğin bilgiler için teşekkürler Fatih,
sahte yem ve kaşık var. Pazar günü onlarla deneme yapacağım.Yakalarsam birşeyler buradan paylaşırım.
Saygılar.
Onur ACAR