Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

NEREDE KALMIŞTIK SİNOLAR 7 KG - 4.5 KG VE MERCANLAR

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında TAHİR GÜRHAN tarafından paylaşıldı.

1. TAHİR GÜRHAN

TAHİR GÜRHAN Aktif Üye

Sevgili Dostlar,
    Mart Nisan ayları hiçde beklediğimiz gibi geçmedi.Bir çok dostum soruyordu abi neoldu balığa çıkmıyormusun diye.Çıkıyordum çıkmasınada bol bol kolyoz ve biraz iri mercan ,arada bir iki genç 1.5 2 kglık sinaritler vardı.Aslında bunlarıda raporlamak lazımdı fakat bol bol bahçe işleri ve resimlerini raporladım.Bu arada harika ağaçlar ve çiçekler diktim,çileklerim kızarmaya başladı.Arka bahçeye geçen sonbahar diktiğim şeftali ve kayısı ağaçlarımın çiçek açması ve boylanması beni çok mutlu etmişti.Saros da yaşam sadece balık tutmaktan ibaret değildi ve orada yaptığım en basit şey bile bana çok büyük haz vermekteydi.
    Son avlardan birinde sevgiliş komşum ve dostum serbest dalış ustalarından biri olan Jak Boeno ve eşi Denizle birlikte mercan tutmaya Saros adalarına gittik.Taze karides ve zokayla yaptığımız avdan oldukça keyif aldık.600-700 grlık mercan ve sarıgözler bize çok keyifli vakit geçirtti.Bir sürüde balığı geri saldık sadece iri balıkları alıkoyduk 9 mercan 5.5 kg geldi.
    Aslında 32 metrede yaptığımız bu avcılık yani zoka avcılığı klasik katiti yani köstekli takımlara nazaran çok daha sabır gerektiren bir avcılık .Zokanın dibe inişi çok zaman alıyor ve etrafta iri balık yoksa ufak mercan ve karagözler kocaman zokanın üzerinden karidesi rahatça çalıyorlar.Ve habire ufaklıklara yem kaptırıyorsunuz.Bu hem yem tüketen hemde sinir bozan bir durum fakat birde aşağıda iri balık varsa o zaman tadına doyum olmuyor.Küpeşteden gıcır gıcır misina sei yükselmeye başladımı vall Mozart ın senfonileri halt etmiş.Kafa ata ata gelen 0.28 misina ucundaki 700 grlık mercan, kiloluk iskadroz çok heyecanlı bir balıkçılık sahneliyor.

Mercan avımızın akşamında Denizin usta ahçılığı herzamanki gibi şahane meze ve balıklarla sofradan kımıldayamayacak hale getirmişti bizleri.Trofe avcılığının dışında da dostlarla birlikte hoşça vakit geçirmek ve çocuklar gibi eğlenmek beni ziyadesiyle mutlu etmişti.Adaya giderken yolda yaptığımız gırgır ve şamatada unutulmaz.
    Bundan bir hafta öncede ekipte sevgili dotum usta balıkçı Can Karay da vardı ve hep beraber iri iri iskadrozlar ve mercanlar tutup akşamındada Jak ın gitar nağmeleriyle anasonun dibini bulmuştuk .Hayat dostlarla çok güzel iyiki varsınız dostlar.

Bu tür avları yapıyor ,çaparide kolyozları tutuyor olmama rağmen tabiki kendi işim olan sinoların yollarınıda gözlemekteydim.Bu balıkların herzaman bolca bulunduğu derin sulara sahip kemikli burnu civarından gelen sino haberleride bu balıkların yakında 30-40 metrelere daha sonrada daha sığ sulara geleceklerinin habercisiydi.Fakat hergün etrafı denememe rağmen bir türlü sinaritlere rastlıyamıyordum .Suyun soğukluğuda balıkların hala 60-70 metre ve altında olacağını belgeler gibiydi.Ama artık her an yavaş yavaş daha sığ taşlara geleceklerdi zira her sene bu böyle olmaktaydı.
    Cuma sabahı ise çok hafif bir lodos vardı denize açılırken.Bugün sadece sinarite bakacak ve 30 40 metrelerdeki taşları yoklayacaktım.Dolabımda akşam yemeklik genç sino ve kolyozlarım vardı nasılsa.hedef iri balık almaktı.Yanımda komşumun oğlu vardı.Hani kolyozlar garanti ya uğraşta dur.Tüm aramalarıma rağmen bir türlü herzaman bulduğum yerlerde kolyozlara rastlıyamadık.Üç kolyozu zar zor livara atıp yarı yolla açık taşlara yöneldim.
    Takımı sinaritlerin orta boy olacağını düşünerek çift iğneli yaptım. 2\0 bir iğne burunda ve 6\0 iğne kuyruk ta olmak üzere 0.50 FL misina dan 15 metre köstek yaparak takımı tamamladım.6\0 iğneyi çok hafif bir mustad iğneden seçtim .İğnenin en önemli iki özelliği çok hafif olup canlı yemi yormaması ve damağının inanılmaz güzel olması.İnanın balıklardan iğneleri pense ile çıkartmakta zorlandım.
    Taşın üzerindeki ilk yarım saat dehşet akan sularla uğraştım.450 gr kurşunla ançak dengeyi sağladım ve yaklaşık 45 daikaka sonra ilk vuruş geldi .Eh balık fena değildi ilk darbenin sertliği attığı kafalar ve çıkrıktan boşalttığı ipe bakılırsa sağlam balıktı.Hafif bir tasma ve bingo …Baharın ilk sinosu oltadaydı.Yavaş ve zevkine vara özlediğim dakikaları yaşadım.Kurşunun klipsini çıkartıp takımı ele aldığımda balığımıda aşağıda çakarken gördüm.

O ANDA NE DÜŞMEK DALGALARA , NE HÜRRİYET, NE KARIM
    GÜNEŞ,TOPRAK VE BEN BAHTİYARIM….

Nazım ustanın dizelerine hafif bir rotuş GÜNEŞ DENİZ SİNO VE BEN kesinlikle bahtiyarım….Teknenin yanına kadar gelen güzelliği yavaşça kepçeye alıp teknenin içiyle tanıştırıyorum.Muhteşem benekleri mavi mor yine boncuk boncuk parlıyor….Bir balık ancak bu kadar güzel bukadar yakışıklı olabilir.Bu balıklara hakikaten hayranlığım her geçen gün kat be kat artıyor.Zaten bu tedavisi olmayan tutkunun sebeblerinden biride bu balığa olan hayranlığım.
    İkinci kolyozu takıp bir başka taşda şansımızı deniyoruz.Genç partnerim çok heyecanlı ilk balığın şaşkınlığı hala gözlerinde .Taşları bulduktan sonra Furunoda biraz balık aradım fakat balık gözükmüyordu yinede denemek lazım diyerek hafif dolaşmaya başlamıştımki kamışın ucu hafifçe titredi.Bu tipik bir palaz davranışı olduğu için takımı yukarı aldım .Resimlerdede görüleceği gibi genç sino yemimi bir kavramış fakat boyutu iri olduğu için yemi yutamamıştı.Fakat iğne gibi sivri ön dişleriylede kolyozuma imzasını atmıştı.Yemlik balık yaralandığı için değiştirmek gerekli olmuştu.Zira bu şekilde devam etsem bir süre sonra balık halsizleşecek ve su altında istediğim kıvraklığı gösteremeyecekti.Buda iri babaların daha dikkatli davranmasına sebep olcaktı.Yemi değiştirip tekrar aşağı indirdiğimde vakit geçmeden kamış tekrar hafifçe sarsıldı fakat bu sefer biraz ip aldı…Tamam oturmuştu iğneye fakat bu genç bir balıktı ……
    Livarımda tüm çabalarıma rağmen zorlukla girmiş olan kolyozlarımdan sonuncusunu takıp bu kez 42 metredeki son bir taşa yöneldim.Hava çok hafiften esmeye başlamış ve beni dahada heyecanlandırmıştı.Buralarda biryerlerde trofeler olmalıydı.Son taştada Furuno balık göstermedi sadece yemlik balık vardı dipte …Bu bile önemliydi…Takımı taşın 150 metre açığında dibe yavaşca indirdim akıntı biraz artmıştı.Hem akıntı hemde derinlik arttığı için kurşunu yarım kiloya çıkarttım.Fakat dibi bulmadan dururup yavaşca aşağı indirdim amacım şayet trofe varsa ürkütmemekti.Daha taşı yeni geçmiştimki çıkrık feryada başladı ….Cırrrrrr.İşte senfoni işte trofe vuruşu…Yavaş bir tasma ve gerisi keyifli bir mücadele..Az sonra 7 kglık cüssesiyle denizlerin serserisi kendini livarda bulmuştu….
    Suratım malum sırıtmaktan yorulmuş şekliyle, partnerimse şaşkınlıktan ve heyecandan dili tutulmuş vaziyette takımları topladık ve dümen tonoz yarım yol ileri.
    Akşam oldu hüzünlendim ben yine hasret kaldım beneklerinin rengine,
    Gel mehtabım gel sevgilim gel yine…..
    Bu satırları eşime söz verdiğim için gittiğimiz Kıbrıs dan yazıyorum.Balıktaki şansım maalesef gazinoda devam etmiyor.Ve ben Sarosumu ve sinolarımı özledim Cumartesi tekrar döneceğim,kısmetse…
    Nerede kalmıştık…..
    Sevgilerimle.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tahir abi yine harikalar yaratmışsın :)

Hepsi bir birinden güzel balıkların, tebrikler..

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Muhteşem av ve hikayelerini okurken gözlerim yaşardı.
    Beni çok gerilere götürdün,
    Artık dizelerini bile zar,zor hatırladığım,çocukluğumun ve ilk gençliğimin mabedinden seslenmekteydin,

Bozkırda yeşil bir yuva,bilgi yuvası,

Orda gönüllere dolar dostluk havası,

Kız,erkek bütün çocuklar vermiş elele,

Yarın hepside yurt için birer meşale,

Türkiyede okulumuzun yoktur bir eşi,

Nur dolar gönüllerde ANKARA KOLEJİ

Seninle gurur duyuyorum

5. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Tahir üstat tebrik ederim,harika balıklar.rastgele

6. oktay16

oktay16 Moderatör

Bu zevki yaşıyor ve yaşatıyor olmanız gerçekten büyük bir özveri sevgili üstad, raporlarınızı okurken yanınızdaymışım gibi hissediyorum kendimi:), bilgi birikimi ile dolu bu raporunuz için teşekkürler herdaim rastgelsin....

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Tahir Abi.
    Çok keyifle okudum.
    Özlemiştik..
    Her zaman rastgelsin

8. ozi

ozi Aktif Üye

Seni ve Sinoları gördüğüme çok sevindim TAhir Abim. Afiyet olsun. RAsgele.

9. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Tahir Abi, ellerine emeklerine sağlık. Yine sana yakışır harika bir av raporu.
    Bu işi hakkını vererek yapıyorsun ve emeğinin karşılığını sonuna kadar hakediyorsun.

10. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Tahir;zaman zaman eski av raporlarınızı okurum,,bu avınızda yılda birkaç defa okunacak raporlarınızdan biri....bulunduğunuz bölgenin bu tür avlara yatkın olması ne kadar güzel...canlı yemle sinarit avı ve zokalı avlarınızı sanki oradamış gibi okudum,,sizi kutlarım ..gelecek avlarınızda başarılar dilerim....

11. freefish

freefish Aktif Üye

Maşaallah Tahir abi