Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nerelerde Balık Avlanılır - Define Dağı

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

____Bilmediğiniz bir merada avlanmaya başladıysanız en önemli silahınız balık bulucu, pusulanız sahil şeridini doğru okumak olacaktır. Doğal şekiller sıklıkla fraktal (kendini tekrar eden alt kümeler) yapıdadır. Sahili kaplayan irili ufaklı tepeler biz göremesekte suyun içinde de ilerlemeye devam ederler. Denizin kenarı bir duvar gibi yamaç ise suyun içi de kabaca aynı sertlikte, uçurum olacaktır. Suyun inanılmaz aşındırıcı etkisi yıllar içinde sahil şeridini eritmiş olsa da aynı etkiyi yüzeyin hemen altında sağlayamaz. Bu nedenle sığ kıyı çizgisinde eğim yıllar içinde azalmış olabilir. Ancak hemen açıkta uçurumun aynı sertlikte aşağı indiğini sonarınızda görebilirsiniz. Deniz yumuşak bir eğimle suya kavuşuyorsa muhtemelen aynı eğimle ve yavaşça derinleşecektir. Doğanın bu tahmin edilebilir yapısı biraz hissiyat ile birleştirilirse, emeklilikte taşındığınız sahil kasabasının sır gibi saklanan verimli noktalarını kısa zamanda kendi başınıza bulabilirsiniz. Belki kimselerin bulamadığı defineler sizi bekliyordur.
    SAHİLE BAKIP DİBİ GÖRMEK(ÖN AÇILI SONAR EKRANI)

___Balıkçılık maceramızda taşlar, topuklar, burun kenarları, batıklar ve erişte tarlaları, altın madenleri gibidir. Her gidişimizde ilk günkü heyecanla kazarız. Herşeyi yapsak bile; en iyi yem, en ince misina, en uğurlu şapka. Hiçbiri verimli bir nokta kadar ikramiye veremez. Öyleyse en kısa zamanda denize çıkmak ve bu verimli noktaları elimizle koymuş gibi bulmak lazım.
    BU ALÇAK ADANIN SAHİLİNİN SIĞ OLDUĞUNU ANLAMAK ÇOK KOLAY!

___Define avcılığının olmassa olmazıdır harita. Bizim haritamız “eğer okuyabilirseniz” sahil şeridi. Tabiki o meraya ait sıcak noktalar üzerine yazılmış bir harita olsa herşey çok daha güzel olur ama bu sahil kasabasına sonradan geldiğiniz yetmezmiş gibi utanmadan bir de “nerede balık tutabilirim?” diye mi soruyorsunuz. Sakın sormayın! Söylemezler! Söylüyorlarsa da muhtemelen yalandır, yanlıştır. Yerel balıkçılar ketumdur. Zaten işin zevkli tarafı, o koskoca mavi derinliğin kitabını yazmak değil mi? Kasaba kıraathanesine yapacağınız havalı ve gururlu giriş için çok az kaldı. Dişiniz sıkın ve okumaya devam edin.
    YEREL HALK KETUMDUR.

EMEKLİ AMA GURURLU BALIKÇI

___Nerede kalmıştık. Evet! Doğa fraktaldır. Çoğunlukla kendini tekrar eden şekillerden oluşur. Denize doğru uzanan dağlar suya girince heybetlerinden fazla bir şey kaybetmezler. "Eğer denizin suyunu çekebilseydik ne görürdük?" diye düşünün.
    SUSUZ DENİZ

___İnsan beyninin en kuvvetli kısmı hiç şüphesiz görüntü işleyen kısmıdır. Şimdi sahile iyice bakın. Sonra gözlerinizi kapatıp bu dağların suyun içinde nasıl devam ettiğini hayal edin. Korkmayın. Kimse sizi yalancı çıkaramaz. Siz nasıl hayal ediyorsanız öyledir. Şimdi bu hayali çoğrafyanın üzerinde uçağınızla (teknenizle) gezinin. Sahildeki koca dağın yavrusu oralarda bir yerlerde olmalı. O dağı bulun. Define dağın eteğinde...

BÜYÜK İKRAMİYE

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Yukarıdaki yazı öykü tadında keyifle okunması maksadıyla hazırlanmıştır. Kendi balıkçılık maceramın deneysel deneyimlerinin sonucu olmakla beraber, bahsedilen yöntemler her zaman doğru veya yanlış sonuçlar vermez.

4. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Ancak bu kadar güzel anlatılır Kaptan,
    Ama benim emekliliğime çok var.
    Küçük bir Ege kasabası henüz çok uzak.

5. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Bu teorinin doğruluğuna ben de çok inanırım. Çok faydalı ve gerekli bir çalışma Akın Kaptan,
    eline sağlık.

6. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Ellerinize sağlık çok keyif ile okudum özellikle yerel halk ile ilgili tesbitiniz yerinde ve süper olmuş.
    Kendimi Kıraataneye elinde balıkla giren yabancı yerine koydum yöre halkının aralarında acemi şansı diye fısıldaşdıkları düşündüm.:)
    Selamlar

7. ozi

ozi Aktif Üye

Teşekkürler Akın. Güzel anlatım kadar etkileyici fotolar. Ketun balıkçı süper. RAsgele.

8. Aybata74

Aybata74 Aktif Üye

Harika bir paylaşım olmuş Akın bey, elinize sağlık zevk ile okudum...

9. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Kaptanım,

Keyifle okudum,tespit çok doğru.doğa teorisi akıl almaz zenginliklerle dolu ve gizli.koylarımızda ki burun uclarının denize olan uzantıları bünyesinde ne defineler gizlemekte sevdamız için çok faydalı bi sunum olmuş.elerine sağlık.:harika::harika:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Aralık 2010
  10. MehmetAliYILDIZ

MehmetAliYILDIZ Aktif Üye

Üstadım sen kitap yazmak için emekliliği beklemezsin umarım.
    Çok başarılı ve eğlenceli bir düzen.
    Teşekkürler Akın Kaptan.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Doğru tespitler Akın, keyif verici ve öğretici bir konu olmuş. Teşekkür ederiz.