Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neye niyet....Neye kısmet....:)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104

  [​IMG]
  Sevgili arkadaşlarım, hepimizin de bildiği gibi ''Balık avı'' bizler için için bir hobiden öte adeta bir nevi yaşam tarzı oldu desem sanırım abartı olmaz.Dostlar ile balık avında olmak bizler için bir yaşam sevinci,adeta ruh dünyamızın akülerinin şarj olduğu zaman dilimidir diye düşünüyorum.

  [​IMG]
  Hele hele o av güncesinde yaşanan güzellikleri siz dostlar ile paylaşmak ve o anlarda yaşanan güzellikleri bir nebze dahi olsa sizlere aktarabilmek bence tadı tarif edilemez bir duygu seli olsa gerek diyorum.Çünkü biliyorum ki, yaşanan acı ve kederler paylaşılarak azalırken, yaşanan tüm güzel anların da paylaştıkça çoğalacağına inanmışımdır hep.
  [​IMG]
  Nitekim de, ben her av güncesi bitimi siz dostlarım ile raporumu paylaşırken aynı telaş içinde olmuşumdur.Zira salt balık resminin yer aldığı bir av raporu paylaşımının bir kaç kare resimden başka bir şey olmadığına inanıyorum.Önemli olan sunulan paylaşımın içine duygular da katılması ve o raporu okuyan bir dostumuz içinde bulunduğu ortam ve ruh halinden biran dahi olsa, avı yapan ekibe dahil olabilmelidir.Bilmem yanılıyormuyum ?

  [​IMG]
  Şimdi gelelim bu av güncemizin hikayesine.Arefe günü metro çıkışı alış veriş yapmış ve eve doğru yaya olarak ilerliyorum.Baktım cep telefonum çalıyor.Telefonda her daim ghep birlikte av yapmaktan büyük bir haz aldığım av arkadaşlarımdan Sevgili Erdal bey.Nerdesin diyor ?Ve arkadan ekliyor.Hem de ballandıra ballandıra.Kardeşim nihayet uzun seneler sonra sonunda benim hanımı da ikna ettim balığa gelmek için ve ikimiz beraber ava çıkıyoruz.Ve akılllara zarar palamut çekiyoruz dedi.Ne yapın ,yapın ama bu gün ama yarın mutlaka gelin dedi.

  [​IMG]
  Telefonda tamam, eve gideyim bir bakarız dedim.Ve adımlarımı da hızlandırarak bir an önce eve doğru yöneldim.Eve girer girmez de konuyu eşime açtım.İlk başta garip karşıladı.Garip karşıladığı Erdal bey in balıkta olması veya balık tutması değil tabi.Garip olan eşi ile birlikte balığa çıkması idi.Zira senelerdir hep eşlerimiz de davet ederiz.Ama onlar bize hiç katılmazdı.

  [​IMG]
  Nihayetinde bayramın birinci günü akşam üstüne doğru bizlerde onların şu an bulunduğu İzmir/Çeşme deki yazlıklarına gitmeye karar verererk yola düştük.Yolda balık avımızda kullanmak üzere 200 adet sülünez aldık.Diğer ayrıntılar zaten tamam.Takımdır, iğnedir,kurşundur filan.

  Akşam üstü geç vakte doğru vardık.Ve havanın bayağı sert olmasından dolayı akşam suyu planımız gerçekleşemedi ne yazık ki.Akşamı ve geceyi aile meclisinde çok hoş ortamda geçirdik.Muhabbetin ağırlıklı konusu tabi ki Sevgili dostum Erdal bey in eşinin balığa alışması ve ona denk gelen palamutlar idi.Zaten o palamutlardan iki tanesini fırında yapmış ve bir güzel afiyet ile götürmüştük.Balıkların gidiş esnasında ağlamadığını ve beyaz ayran eşliğinde uğurlandığını da ekliyeyim hani.
  [​IMG]
  Ertesi günü sabah saat: 06.00 gibi kalkıp hemen hazırlandık.Hazırlanma telaşı bayağı sürüyor haliyle.Zaten 49 kiloluk 9,9 luk motoru al ve arabaya yükle ve daha sonra da tekneye monte etme işi , zaten başlı başına bir zahmet oluyor.

  Hava tam aydınlanmadan başladık içinde bulunduğumuz koydan yavaş yavaş ilerlemeye.Akşam üstü esen sert Karayel gece dinmiş ve hava sıfıra yakın bir havaya dönmüştü.Evden çıkmadan en son hava tahmin sitelerine baktığımda havanın tekne avı için çok uygun olacağını zaten öğremiştim.Nihatinde tahminlerde tuttu gün boyu.

  Yaklaşık 40 dakikalık yolculuktan sonra av merasına geldik ve çapayı attık.Sevgili dostum Erdal bey' inde, benimde niyetimiz bu av esnasında olta atmakdan daha çok eşlerimize hizmet etmeyi planlamıştık.Onlara yem hazırlamak, yem takmak ve yakalanan balık olur ise de onu oltadan çıkartmak.

  Bu arada başladı tabiki tek tük balık gelmeye.Ama gelen balıkların boyu tatmin edici değil.Ağırlıklı olarak hep geri salıyoruz.Bir kaç balık aldık sadece.Yani dip balığının tadı,tuzu yok.Ama hanımlar hallerinden memnun.
  [​IMG]
  Ben de ,Erdal bey de hep bir arayış içindeyiz.Bir ara çapayı tekneye almadan apiko da ilerledik ve başka bir yer de şansımızı denedik.Yok.İstenen kalitede iri balık yok.

  Saatler ilerliyor ve sabah suyu denilen anların bereketi hem denk gelmemiş hem de geçmeye başlamıştı.Zaten evden geç çıkmış ve esas sabah suyu saatinde demirde olamamıştık.

  Av yaparken, aynı zamanda da denizin yüzeyini gözlemliyorduk.Ve sonra dip balığa ara verip, Sırtı yapmaya karar verdik.Teknenin arkasından 2 sahte balık sallayıp başladık gezmeye.İlk dakikalarda vuruş olmadı.Fakat bizler ilerlerken uzaklarda su üstündeki şapırtılar daha artmaya başladı.Ve hanımlar sırtıları sıkı tutun deyip, az biraz gaza yüklenerek o taraflara yönelidik.Tabiki yaklaştıkça hızımız sırtı için düşürdük.

  İlk palamut eşime denk geldi.Aman ne sevinç çığlığı.Balığı taktırdıktan sonra, ben bunu çekemem deyip, oltayı verdi Erdal bey e.Evet bu av esnasında sevgili dostum Erdal bey in işi ve meşguliyeti belli olmuşdu.Hanımların sırtıda takdırdığı palamutları tekneye almak.Eh benim işim zaten belli.Kameramanlık yapmak, ve yaşanan güzellikleri an be an görüntülemeye çalışmak.Ve arkadan eşime ikinci bir palamut daha denk geldi.
  [​IMG]
  Onu da tekne aldıktan sonra sırtı oltasının birini sardık.Zira keskin dönüşlrede çift sırtı karışıyor ve o da haliyle zaman kaybına yol açıyordu.Bu defa sırtı oltasını Erdal bey in eşi eline aldı.Aradan 10-15 dakika geçmeden o da bir tane daha taktırdı.Ve sırtı suya indikten bir süre sonra bir tane daha.Eline sırtı oltasını alan, hanımlar sıra ile başladılar palamutları teker teker taktırmaya.

  Biz eşler de ya takımı toplamada devreye giriyor, yada tekneye alınan balığın video çekim işi bittikten sonra ağzından sahtenin çıkarılması işine bakıyoruz.Erdal bey inde, benim de parmaklarımız delik ve yırtıklar içinde kaldı.

  Bu palamut ne yırtıcı bir balık.Adeta yam yam. Sırtıdan çıkardıktan sonra hepsinin ağızlarının küçük hamsiler ile dolu olduğunu gördüm.Ağzı ince ince hamsi dolu,ama yaradılış gereği olsa 18 cm lik plastik sahtenin de tadına bakmadan duramıyor demek ki.Son derece agresif, saldırgan ve iştahlı bir balık.


  Bizi gören diğer teknelerde başladı sırtı çekmeye.Ama onlarda tık yok.Kimi yıldırım hızı ile şapırtının direkt üstüne gidiyor.Ve balığın kaçmasına neden oluyor.Kimi de kıyıdan at çek yapar gibi, suyun üstünden hoplata zıplata sahteyi çekiyor.Halbuki, sürünün üstünden biz değil, sahtemiz geçmeli.Gerisi zaten, kendiğinden geliyor.

  Sevgili dostlarım, bir ara mola verip geç kalmış bir sabah kahvaltısı yaptık.Ve sonra yine devam. Bu arada motor hiç susmuyor.Martılar bize uzaktan haber veriyor.Ve onları sürekli takip ediyoruz.3 oldu,5 oldu.Daha sonra 10 oldu ve ve nihayetinde de 20 palamut oldu. Sonunda dayanamadım ve söze girdim.Arkadaşlar yeter artık ya...Yeter...Bunun sonu yok.Nihayetinde reçel yapacak değiliz hani.

  Hani azıcık ta dip deneyelim ve sonra da döneriz dedim.Zira alınan 200 sülünezin hemen hemen hepsi hala duruyordu.Dip yapacağımız meraya gelirken, hanımlar sıra ile yine sırtı çekti.Bizim sayı oldu 21.Ve arkadan 22.Ve sonra 23.

  Bu arada, Erdal bey e sinyal çaktım.Bugünlük yeter.Sen hızını arttır ve eve doğru yol alalım diye.

  [​IMG]


  Sözün özü, eşlerimizin bu av güncesinden son derece mutlu olduğu ve bizlerinde onlara hizmet ettiği bir av güncesi oldu.Sanırım Erdal ve ben ikişer defa tam anlamıyla sırtı çekerek balık aldık.Geriye kalan tüm balıkları hanımlar taktırdı ve onların şansına denk geldi diye düşünüyorum.Kıyıya döndükten sonra rastgele 2 balığı tarttım.Biri 0.710 gr geldi.Diğeri ise, 0.900 gr.Kaba bir hesap ile ucu ucuna dahi olsa , sirküler dahilinde kalarak bayağı bereketli bir av güncesi yaşamış olduk.

  Ama dostlarınız , ama sevdikleriniz ile birlikte çok çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele arkadaşlar.  [DM]xungmg_balyk-avy-videosu-0050-ishak-ballica_sport[/DM]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ekim 2012
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Marmaris
  Maşallah çok güzel av olmuş. Bayramını kutlu olsun İshak Abi .
   
 4. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  ne güzel bir oynağa rastlamışsınız. Palamut tutmak ayrı bir güzelliktir.
  Tebrikler.
   
 5. sabora

  sabora Daimi Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.724
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  Kocaeli
  Sizlere ve eşlerinize tebrikler İshak Abi. Bol bereketli avlar.
   
 6. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Çok güzel bir rapor olmuş.Eşlerinizle harika bir gün geçirmişiniz.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun.

  Sırtı çekerken kullanmış olduğunuz kandırıcıların renk kodunu sakıncası yoksa alabilirmiyiz.
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.751
  Beğeniler:
  6.691
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler.
  Harikulade bir av olmuş.
  Hanımlar her ava gelmeseler bile izin çıkarmak kesin kolaylaşır bu av sonunda.. :D
  Tek sorun artık boş dönmek yok. Yoksa balık yerine nereye gittiniz diyi sorsrlar valla.. :D
  Afiyet olsun..

  Not: Sahteler hep elle çıkarılmış. olmaz olmaz dememeli ve pense kullanılmalı. Oldumu çıkan sorun büyük oluyor..
   
 8. Kumsal

  Kumsal Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Adanali
  çok güzel av olmuş tebrikler
   
 9. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Akın'ım, uzun süreden beri pek sesim soluğum çıkmıyordu.Bayram tatili arasına denk gelen bu av güncesi bayağı iyi oldu kardeşim.
   
 10. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104

  Birol um yorumun için teşekkür ederim kardeşim.Seneler sonra tekrar palamut ile kucaklaşmak bana bayağı bir heyecan verdi.Biliyorsun bizim buralara kadar inmiyor bu balık.Genelde İzmir in en kuzey ilçesi Dikil taraflarında kalıyordu.Bu sene palamut bol ki, bizlere de nasip oldu çok şükür.
  Sevgili Mahmut yorumun için teşekkürler kardeşim.Bu av esnasında kullandığım sırtı pek de pahalı olmayan sıradan bir sırtı.Bahse konu ürün tamolarak aşağıda yer alıyor.Tıklayıp fikir sahibi olabilirisn.

  Pelican Etan 128mm/66 Renk Maket Balk | Pelikan Srtlar

  Önemli olan sırtıda kullanılan sahte balıktan daha çok, adına bizlerin oynak dediği yerlere denk gelebilmek.Akıllı olur ve takımı tam olarak oynağın üstüne getirirsen başarı zaten ortaya çıkıyor:).

  Palamut avı öyle pek bir maharetr gerektirecek bir av değil.:rolleyes:Bu balık hareket eden her nesneye saldıran predatör-agresif bir balık türü.Tutulan palamutların ağzı tıka basa hamsi dolu olduğu halde, plastik sırtıya sarkmadan da duramıyor her halde.:p
   
 11. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  Sevgili Şeref yorumun için teşekkürler.Ayrıca hanımdan izin kağıdı hakkında tespitlerine de kesinlikle katılıyorum.:p

  Sahtenin çıkarılması hususunda da son derece haklısın kardeşim.Biliyorsun, bizlerin balık kültüründe Palamut ve Lüfer gibi balıklar hakkında pek bir deneyim sahibi değiliz.Aslında çantamda her daim bir pesne vardır.O da tragonya filan gelir ise onda kullanmak üzere.:rolleyes: Bir daha denk gelirse bu uyarın kulağımda küpe olacaktır emin ol.