Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Niçin bazıları ismini gizliyor?

Konu, 'Öneri ve Şikayetleriniz' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Sevgili balık sevdalıları,

Siteye üye olduğumdan bu yana geçen 3-4 aylık kısa zaman zarfında kişilerin niçin isimlerini ve adreslerini saklama gereği duyduklarını anlamaya çalıştım. Örneğin, bazen bir balık raporu yayınlanıyor, bir iki satır tebrik mesajı yazmak istiyorsun, fakat raporu verenin ismi yok. Garip bir takma-isme atıfta bulunarak cümleye başlamak sizce de biraz tuhaf değil mi?

İsmi gizlemenin, aklıma gelen muhtemel gerekçelerini aşağıya sıraladım.

1) Balık tutmak bir suç unsuru oluşturabilir mi? Yani kanunlara (örn: AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ) göre bir suç unsuru ortaya çıkarsa (fazla balık yakalamak ya da belirtilenden daha küçük boyutlarda balık yakalamak) ismim deşifre olmasın diye mi? Başka bir anlatımla, eğer bir av raporu yayınlarım ve başım yanar endişesi mi duyuluyor?

2) Zaman zaman forumlarda yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan münakaşalar olabiliyor (Bu normal insanız ve tartışma kültürü ülkemizde henüz gelişme aşamasında). Yani kişi, ismini gizleyerek böylesi bir durumda ağzına geleni daha rahat söylerim diye mi düşünüyor acaba?

3) Ben hiç bir sosyal paylaşım sitesini kullanmıyorum (Balıksevdam hariç). Belki de bu yüzden bilmiyorumdur kusura bakmayın. Sanal ortamın bir gereği mi isim gizlemek?

Düşüncelerinizi merak ediyorum. Herkesin isimlerini yazmaları dileğiyle selamlar

ibrahim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Forum kurallarımıza göre imza düzenlemek zorunlu ama düzenlemedi diye de uyarmak dışında yapacağımız bir şey yok maalesef.
    Atsan atılmaz... :D
    Üye kalıcıysa önünde sonunda yazacaktır. :)

ishak BALLICA bunu beğendi.
  4. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Suc unsurlari demeyelimde hani takma isimle daha gizemli ve havali oluyor düşüncesi var galiba. Şeref'in dediği gibi zamanla herkes herkesin adını öğrenmiş oluyor.

Tek sebep tercih meselesidir bana göre. Her ikiside kabul görür ama adını yazmak samimiyettir.

5. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Turkiyede işim gereği bilgisayarı ve interneti ilk kullananlardanım, ( breh brehh dinazor olmuşum vesselam) ilk günlerden beri benim takma adım hep lost_zombie oldu mesela ama hepte açık künyem oldu altta bazen adresim ve telefonuma kadar, bununla beraber bir gizlilik, gizem peşindemiyim hayır, zaten iki zatır altta açık künyemin yazdığı bir imza ayarım var ne gizemi olacak.
    Verdiğim telefon numarasından rahatsız edildiğim oldu yazdıklarımdan sebep bir çok forumda ama çokta sıkıntı yaratmadı.
    İmza ayarı yapmak çoğu kişiye gereksiz geliyor, bir kısım kişi yapmasını bilmiyor beceremiyor, ama Şeref'in de dediği gibi kalıcı olanların nerdeyse tamamı ismiyle hitap edebilmemizi sağlıyor.Çokta takılacak bir konu değil en azından bizim sitemizde ismi cismi belli olmayan çok fazla kişi yok.

6. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Takma ad kullanıp Altta yazmayanları demiştim Nejat :) Seni tanımayan yok, zaten sen yazmasanda olur :)

Rastgelsin

7. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Değerli büyüklerimin dediği gibi isim şart değil elbet. Fakat ortada bir samimiyet olacaksa kişileri tanımak güzel olur diye düşünmüştüm. Balık avcılığı hobisi utanılacak bir şey değilki... Herkes isim ve adresini belirtebilirse, iyi olur diye öngörüyorum. Kendi adıma, Ispartaya yolu düşen birisinin, bu site vasıtasıyla beni öğrenip bir çayımı içmesi beni memnun eder...

8. Oral Atak

Oral Atak Üye

Isparta'nın neresine düşürelim yolu? Koordinat (isim ve adres) verir misin?

9. erolarman

erolarman Üye

:))
    yazan spin levrek
    resim yok..
    bulunduğu yer X
    imzada isim İbrahim (hangisi sarı çizmeli olanımı? )
    altında x/y/z
    açtığı başlık '' niye kimse ismini tam yazmıyor'' :)
    buna çok gülerim ben uzun zaman..prd..

10. Sevgi

Sevgi Üye

Farklı amaçlarla girilen sitelerle karıştırılmamalı burası ve gerçekten de balık dünyası hakkında bilgi isteniyorsa herkes adını yazmalı ki cidden burda paylaşım için olduğu anlaşılsın...

Bayan olarak ben yazdım, yazmayanlara örnek olsun diyorum...

11. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Bunu sorgularken siz hangi sebep-le/lerle "ibrahim/x/y/z vs" tercihinde bulundunuz? ;)