Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Niyet balıktı; Kısmet Sünnetsiz oldu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Birkaç saat önce ahtapot niyetiyle taşların üzerine çıktım. Önce üç iğneli oltaya bayat silüne takıp uyduruk surf kamışla fırlattım. Kamışı kayaların arasına sıkıştırdım. Ahtapot yakalanıp kıyıya gediğinde kafasına basarak kaçamaz ve taşınabilir duruma gelince surfü toplayıp dönecekken sert bir darbe sonrası oltaya çuval takılmış gibi çekerken birkaç darbe ve sonunda bu kabuklu geldi. Geçen günkünden az büyük, bakkalda tarttık 1.4kg. Resimlerde hala canlı şu an tencerede kaynıyordu çıkarttım.
    İğne Owner’ın garip şekilli iğnesi. Paketini attığımdan,bilgi vermek için İnce Çizgide buldum modeli 50660, bendekilerin boyutunu ise bilmiyorum, 5 veya 6 olabilir. Bu iğnenin 2 günde ikinci ıstakozu.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

daha ne istiyorsun bülent abi pekte güzel olmuş :)

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Irk değiştirdi Dumanı tütüyor.

5. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

aga sen ne yapıyorsun şişecek bir tarafımız :)

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bülent abi, hedef balığın haricinde tüm canlıları tutar oldun :D

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ahtapotu unuttuk.:D

Bu da mekruh bir yaratık olsa da Osmanlı sarayında revaçta. Bu tür yemeklerin saraydaki adı Haşerat-ı Bahriye

Ahtapot için 2.5 metrelik bir sopam vardı, ucuna kırtasiyelerde satılan 0.25 liralık hologram bant ve her sırada üçer adet 6 üçlü iğne bağlayıp uğraşıyordum. Fena da değildi, sonradan ProCatch’in isimsiz lastikten yapılma bir şeyini denedim. Süper başarılı oldu. Şimdi bunu birkaç yem harcadıktan sonra verimli, olarak kullanıyorum. Bu zımbırtının altında üçlü kanca var onu çıkarıp 20-30 metre ileri kamışla atıyorum. Alttaki iğne çekerken kayalara takılabildiğinden misinayı kesmek zorunda kalıyordum. Üsteki iğne ahtapota girdiğinde kıyıya çekmek için yeterli. Ancak çok hızlı davranmak gerekiyor. Taşlara yapışırsa çekmek 5-6 saatinizi bile alabilir ya da misina kopabilir.. Bu nedenle sağlam bir misina kullanıyorum. Sufix Supreme 0.7 – 1.0 arası yeterli veya başka güçlü misina. Bunların değeri 0.70, 70 libre yani 32kg; 1.0 liğin çekeri ise 61 kg. En az 30kg lık bir misina kullanmak gerekiyor.Bazen bana bugün denk gelen gibi gelirse misina ahtapotun bir kolunun bile taşa yapışması durumunda önemli.
    Kıyıda sahteyi suyun altında görerek attığınız durumda iş daha kolay. Ahtapot çok hafif oynattığınız yeme gelip önce dokunuyor sonra üstüne atlıyor. Bu sırada hızla misinayı çekince kaçması olanaksız ve takıldığını gördüğünüz için kolayca alıyorsunuz. Yemiuzakta ve görmüyorsanız çok yavaş hızla kıyıya çekerken ağırlaşması durumda yine tasmalama yapmak ve son sürat çekmek gerekiyor.

Bugünkü tam 5.6kg geldi. Resimdeki sigarayı denizden çıkmadı bakkaldan aldım.

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Hamdi bilir ben herkesi davet ediyorum, yatacak yer var, İstanbul'dan gidiş geliş otobüs 100 TL. Balık denizden Egenin otları dağlardan. Rakı ve zeytin kendi imalatım, bira, sigara, ekmek bakkaldan.
    Bugünlerde Burak Özdayı gelecek. Başka gelecek olan varsa hemen gidip bir ahtapot daha yakalayayım.
    Dur bir de benim imbiğin resmini çekeyim, bu konu içinde iyi gider.

Ya sorma Hamdi, geçen gün ıstakoz çıkınca, doğum günüm olmamasına rağmen bir yaşıma daha girdim. Bugün ise sanki 40 yıllık ıstakozcu gibi normal karşıladım.

Sahi benim hedef balık neydi yaw?
    Fakat dünyanın sert ve silikon sahtesini aldım, ta Malezya'dan, Türkiye'de olmayan markaları getirttim geldiğimden beri henüz spin ve levrek denemem olmadı.
    Yarın fok yakalamayı düşünüyorum. Yoksa deniz fili mi denesem.:eek:

9. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

benim gözük korktu aga senden balinaya kadar yolu var :)

10. trake

trake Aktif Üye

Dün Marmara da bizim yemleri sürekli didik didik ettiler abi o iğnelerden ben de deneyeceğim sanırım :) o kadar mera gezdik 4 kişi hiçbirşeyi yakalayamadık Tekirdağ civarı kurumuş sanki NATO Liman'dan umutluyum güneybatıdan rüzgar vardı epey rapala attım slikon denedim nafile kurt çıkarttım dip yaptım nafile :) ellerinize sağlık bu Arada siz on numara meze turmuşsunuz biz küçükken babam tutar getirir kazan da kaynatırlardı çok fazla tutarlardı tadı damağımda hala :) afiyet olsun..

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sevgili Yekta,

Haşerat-ı Bahriyeyi yani kabukluyu görünce verdiğin tepkiye üzüldüm.:D
    Ek olarak düdüklüden adapte imbik ve fermantasyon tanklarımın da şimdi resmini çektim. İşte şimdi bir tarafın şişsin.

Hamdi'ye benim rakımı sor, Tekirdağ mı, benim rakı mı yanıtlasın bakalım. Şimdi pis olduklarına bakmayın. Geçen sene muşmula ve ayvadan yaptığım muhteşem rakıyı bu sene ne yazık ki yapmadım.