Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Niyet Sinarit idi, Torik kısmet oldu...

Konu, 'Balık Avı Videoları' kısmında TekAdam tarafından paylaşıldı.

1. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Herkese merhaba...

Öncelikle, bu av güncesi 30 Mart 2013'e aittir. Bunu özellikle belirtmek istedim ki, daha sonradan yanlış anlaşılmalara mahal vermeyeyim.

Uzun zaman sonra sanal aleme tekrar döndüm ve ilk paylaşımımı yaparak tekrar aranıza katılmak istedim. Beni tanımayan arkadaşlara kısaca kendimden bahsedecek olursam, küçük yaşlardan beri denize ve balık avına gönül vermiş birisiyim ki, üstelik denizde midesi bulanan ender balıkçılardan da birisiyim. Ama denize olan sevgim ve hayranlığım sayesinde o bulantılara göğüs gerebiliyorum.

Küçük yaşlardan beri memlekitimizin tüm denizlerinde balık peşinde koştum. Bunlara ek olarak altı kez de yurtdışında balık peşindeydim ve her seferinde güzel ve unutulmaz anılarla dolu zamanlar yaşadım. Sağlığım yerinde olduğu sürece de bu hobimin gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım. En azından kendime böyle söz verdim.

Geçen sene Şubat ayında gerçekleştirdiğim unutulmazlar arasında yerini alan Tanzanya balık avı seyahatimden sonra yaz sonunda Adrasan'da sevgili Menderes ağabey sayesinde iki gün kuzu ve sinarit peşinde koşmuştum. Av anlamında sonuçsuz kalsa da kazandırdığı tecrübelerle muhteşem bir maceraydı ve o da unutulmazlar arasında yerini almıştı.

Adrasan maceramın üzerinden yedi ay geçmişti ve denize, denizde olmaya, balık peşinde koşmaya olan hasretim zirve yapmıştı. Ama, işlerimin yoğunluğu nedeniyle hiçbir aktiviteye katılamaz durumdayken geçen haftasonu can dostum Ali'nin ısrarlarına dayanamadım ve Saroz'da hasret gidermeye karar verdim. Ancak, bu kararın sonrasında işlerimde aksama olacağına kesin gözüyle bakıyordum. Ama hiç de düşündüğüm gibi olmadı, aksine orada yaşadıklarımla aldığım enerjinin işlerime olumlu yönde yansıması beni çok çok mutlu etti.

Ve, artık anladım ki, hayatta her ne olursa olsun kendimize vakit ayırmalıyız. Zaman hızla akıp gidiyor ve gidenler dönmüyor, dönmeyecek.

Biraz da av güncemizi anlatmak istiyorum. Henüz zamanı olmadığını bilerek Jig yöntemiyle Sinarit'i hedef yaptık ve Cumartesi sabahı erkenden Saroz'un yollarına koyulduk. Öğlene doğru Ece Limanı'ndaydık. Teknemizi suya indirdikten sonra meraya ulaştığımızda sudaki hareketlilik ve oynaklar bizi çok heyecanlandırmıştı.

Kısmetimizi aramak üzere jig takımlarımızı suyla buluşturduk. Balık bulucuda balık hareketlerini görmemize rağmen takımlarımızda her hangi bir aksiyon olmuyordu. Sebebini konuşurken oltamın bir anda boşa çıkması beni şaşırtmıştı ama boşluğunu aldığımda oltamın ucundaki hareket adrenalin patlaması yaşattı. Balığın kendini göstermesiyle tekneye almam bir oldu ve gözlerime inanamadım, bu bir Torik'ti. Jig ile ilk defa Torik yakalamanın mutluluğunu yaşarken Ali'de aynı şekilde bir balık aldı. Olta bir anda boşta kalıyor ve sonrasında çılgın gibi nereye gideceğini şaşırıyordu. Nihayetinde o Torik'te livarımızdaki yerini almıştı. Etraftaki hareketlilk bittiğinde sonraki denemelerimiz sonuçsuz kaldı. Yüzen sahtelerimizi suyla buluşturup limana doğru yavaş yavaş giderken Orkinos'ların su üzerindeki oyunları bizim için resital niteliğindeydi. Muhteşem manzara eşliğinde limana döndük, akşam yemeğimizi yedikten sonra gece avına çıkmaya karar verdik.

Orkinos oynağı: Orkinoslar 30 Mart 2013 - YouTube

Oltası suda olanın kısmeti her zaman vardır.
    400-500 gr'lık sargozlar sayesinde güzel ve hareketli bir av yapıyorduk, ta ki gece yarısı Ay çıkana kadar. O ana kadar yaprak kıpırdamıyordu ama Ay ile birlikte hava gündoğusu esmeye başladı. Teknenin devamlı yer değiştirmesiyle avın keyfi kaçtı ve limana döndük. Sabah kalktığımızda gece gündoğusu esen hava yerini lodosa bırakmıştı. Hava raporlarını önceden almıştık ve yine yanıltmadı. Kahvaltı faslından sonra oradaki yerel balıkçılarla muhabbetimizi koyulaştırıp avlak hakkında çok güzel bilgiler edindik. Gelecekte bu bilgiler bize yol gösterecek, güzel avlar yapmamıza sebep olacaktı. Öğlene doğru vedalaşarak eve dönüş yoluna koyulduk. Güzel bir muhabbetle yolumuzu bitirdik ve evlerimize sağ salim döndük.

Yakın gelecekte yine denizde olmak ve balık peşinde koşmak istiyorum.

Bu güncemizle alakalı küçük video klip hazırladım. Keyifle izleyeceğinizi umuyorum.
    Baba Torik - YouTube

Herkese, her zaman rast gelmesi dileklerimle...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Haziran 2013
    Mehmet Sertkaya bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Süleyman,Sevgili Ali,

Öncelikle muhteşev avınız ve birlikteliğiniz için can-ı gönülden tebrik ederim.
    Video'daki kahkalarınızla benimde yüzümde tebessümler oluştu,Allah hep yüzünüzü güldürsün kardeşim. :)

Senin yıllardır edindiğin tecrübeleri biizat bilmekteyim,ama bilirimki her av yine yeni tecrübeler öğretir insana her daim. :)

senin her zaman söylediğin gibi''Oltası suda olanın kısmeti her zaman vardır.''

Her zaman rast gelmesi dileklerimle sevgili Dost'um.

4. TekAdam

Mustafa merhaba,

Hayat mücadelesini sürdürürken bazen gülmeyi unutuyoruz ya da gülecek halimiz olmuyor. En azından balık avlarımız bizlerin biraz olsun deşarj olabilmemiz için vesile oluyor. Bu vesile ile de kendimizi hayat mücadelesi karmaşasına hazırlamış oluyoruz. Videoda sadece bir kısım duyabildiğin kahkahalarımız Ali ile birlikteliklerimizin genelinde bolca var hatta bazen yüz kaslarımız kilitleniyor ve evlerimize öyle dönüyoruz :D

Ve, yüce Allah, hepimizin yüzünü her zaman güldürsün.

Balık avcılığı kısmet işidir, bunu herkes bilir. Ama bazen kısmetini zorlamayı bilmek gerekiyor. İşte burada tecrübe olgusu devreye giriyor. O olguyu yakalayabilmek ise her avda edindiğin deneyimlerin birikiminden ortaya çıkıyor. Ve, bu tecrübe kısmetini bulma illaki şansını veriyor.

Yakın bir zamanda birlikte de kahkaha atacağımız ve kısmetimizi bulacağımız bir av güncesinde buluşmak dileğimle, rastgele...

5. Ümit

Ümit Aktif Üye

Tebrik ederim abi, muhteşem raporlarınızı özlemişiz :),

Silivri ye yolunuz düştüğünde mutlaka görüşelim, beraber coma gidelim, ben daha hiç gidemedim, daha doğrusu yol ve tecrübe bilgim eksik olduğu için cesaretim yok.

Görüşmek üzere.

6. TekAdam

Teşekkür ederim Ümit, ben de özlemişim raporlarımı :p

Öncelikle yeni teknen hayırlı ve doğum günün kutlu olsun.

Silivri'ye haftasonları balığa gitmek için geliyorum ama biz derin su avına (com'a) genelde Marmara Ereğlisi'ne gidiyoruz. Eğer tekneni taşıyabiliyorsan bize katılabilirsin, aynı merada birlikte av yapabiliriz. Taşıyamıyorsan uygun bir zamanda bizim tekne ile birlikte balığa gideriz. Olmadı bir kahve ya da çay içeriz, elmden geldiğince "com" hakkında bildiklerimi anlatırım ;)

Bu arada deniz işi cesaret değil akıl işidir. Denizana her zaman kısmetini verir ama ona saygı duymayanlara dersini de vermeyi ihmal etmez. Seni sabırlı davranışından dolayı tebrik ederim.

Yakın gelecekte görüşmek üzere, rastgele...

7. radopit

radopit Aktif Üye

canı gönülden teşekkür ederim.
    bizim gibi işin kolayına kaçmayıp avdaki emeğin benzerini sanal ortamda da harcayıp bizi bilgilendirmeniz ve şenlendirmeniz takdire şayandır.
    ellerinize ve emeklerine sağlık.
    rast gelsin...

8. TekAdam

Rıdvan merhaba,

Hayatımız zaten stres dolu ve bu durum çoğu zaman can sıkıcı oluyor. Bu durumdan kurtulmak için herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bizler, yani bu forumdaki tüm dostların da rahatlayabildiği tek yer deniz ya da tatlı su ortamında balık peşinde olmaktan geçiyor.

Fırsatını bulduğumda denizde ve balık peşinde oluyorum. Yaşadıklarımı da siz forumdaşlarıma aktarmaktan büyük keyif alıyorum. Sizlerin takdirini almaktan da çok mutlu oluyorum. Bu mutluluk beni her seferinde daha iyisini yapmaya itiyor ve elimden gelenin fazlası için kendimi zorluyorum.

Zaten zorlamadan da iyilere ulaşılmıyor ;)

Tüm güzel sözlerin için ben de sana teşekkür ederim. Daha güzel paylaşımlarda da görüşebilmek ümidiyle, her zaman en iyisi rast gelsin...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Haziran 2013
  9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Harika görüntüler torik tutmayı hep istemişimdir, inşallah kısmet olur bir gün. Bizim lüferci aliço reis mi acaba? :)
    Avlarınızın devamını dilerim Süleyman bey.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Süleyman,
    Ava harcadığın emek ve zamanı rapordan da esirgemediğin için ayrıca teşekkür ederim.
    Hedef balık ortalarda görünmese de gelenler beklenen heyecanı yaşatmaya yetmiş..
    Raporunda bahsettiğin Tanzanya av hikayesini de uygun bir zamanda bizimle paylaşacağını umuyorum..
    Her zaman rastgelsin

11. TekAdam

Furkan merhaba,

İnan müthiş bir balık, fişekleyip boşa çıkıyor, dalıp kalamayı boşaltıyor, ne yapacağı hiç belli olmuyor :D İnşallah sana da kısmet olur Torik yakalamak ;)

Aynen dediğin gibi, Lüferci Aliço, benim can dostum ;)

Ve, bey yerine sadece Süleyman'ı tercih ederim, senin için sakıncası yoksa tabi ;)

Avlarımızın devamı olacak, yakın zamanda merada görüşmek üzere, sana da rastgelsin...