Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

O balık illa ki tükenecek!

Konu, 'Genel Konular' kısmında syner tarafından paylaşıldı.

1. syner

syner Aktif Üye

Bana balık verme, balık tutmayı öğret diyen Çinlinin atasına karşı; Bana bir balık yap, rakıyı tazele, buz getir; atasözünü geliştirmiş ahalimiz adına konuşayım: O balık illa ki tükenecek.

Selahattin Duman | O balık illa ki tükenecek!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir balıkçılık fikri aşılamak için güzel bir yazı olsada veriler tutarsız ve kaynak gösterilmemiş. Geçen senenin kış sezonunda sadece karadenizde 1 milyon tona yakın hamsi yakalandı.
    Evet, duyarlı olmalıyız ve vicdan limitimizi doğru belirlemeliyiz fakat " denizlerde balık kalmadı, amatör oltacılar hepsini bitirdi" tarzı bir yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum.

OMER77 bunu beğendi.
  4. senihcan

senihcan Daimi Üye

Amcam zaten zıpkıncı olduğunu belli eden ibareler koymuş yazısına . Çok komik bir biçimde orfozlardan zaten bahsetmemiş . Ama asıl dikkat çeken boğaz girişini ortasını hatta yasak olan adalar bölgesinde katliam yapan derin su tertibatıyla avlanan gırgırlardan her gün boğazda , caddebostan , üsküdar, maltepe kartalda trol çeken ve ne hikmetse hiç yakalanmayan katliamcılardan bahsetmemiş . Biran yazıyı okuyunca sevinmiştim belki bahseder diye ama tek seferde milyonlarca balığı yakalayanlar yerine oltacılardan bahsetmiş . Deniz yaşamıyla avıyla ilgilenen bir yazarın bile yazısı buysa zaten bi cacık olmaz evet o balık bitecek belli ama yazdığı aptal yazıdaki nedenlerden değil... 1 sezonda Mersindeki bütün balık popülasyonunu ve üreme alanlarını yok eden Mesut Yılmazında ortak olduğu trol filolarından hiç bahsetmemiş . Devlet bu katliamları yapan ticari avcılara önlem alsın en azından kaçak avlananları engellesin ben oltamı kenara koymaya razıyım yeterki gelecek nesillerde biraz balık görebilsin . Gerçekten 2 defa okudum acaba benmi yanlış okuyorum diyede gerçekten sövecem tutuyorum kendimi....

5. lufermania

lufermania Daimi Üye

İnsanın fikri zekadan noksan olunca yazdığı yazı da ancak bu kadar oluyor. Ben de bu gazeteciyi doğru dürüst biri sanırdım. Şaka gibi yazı yazmış resmen.

Binlerce iğne, küçücük istavrit tutuyorda, geçen sene tuttukları defne yapraklarını satamayinca yakalanıp ceza yememek için kasa kasa sahil kenarının ucra yerlerinde kenara döktüklerini, hamsileri yakaladiktan sonra elektrikli elek gibi icat edilmiş gerizekalı bir aletten geçirdikleri için yavru balıkların hepsinin öldüğünü, trolle avlanmak yasak olduğu halde, göstermelik bir iki yakalama işlemi dışında hicbirine müdahale edilmediğini de yazsaymış keşke. Bunlardan olmuyor da binlerce iğneden oluyor ha vay be. O zaman ben Sayın Duman adına buradan bütün oltacılara sesleniyorum, lütfen oltalarınızı bırakınız, yoksa balık nesli tükenecek...

cemtrks, OMER77, mrt55 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. OMER77

OMER77 Aktif Üye

Valla abiler ben troll avcılığını filan bilmem ama şu kadarını söyleyebilirim akıntı burnu çamlıbahçe arnavutköy ve kireç burnunda artık bu mevsimlerde balık yok bundan 5-6yıl önce ben burda kefale yemli takım atıp karagöz mırmır çektiğimi hatırlıyorum artık bu bölgede izmarit balığı bile cıkmıyor cıkanda istavrit boyunu geçmiyor düşünün ki kıraça boyunda izmarit yakalayıp kovasına atan adamı 2 hafta önce gördüm akıntı burnunda bu vicdansızlık başka birşey değil hadi bunu anlarım hevestir.. yemli mezgit takımına kalkan geliyordu bir zaman çay tabağı kadar kalkanı alıp kovasına livarına atan adamlar türedi buralarda.. insanlar AÇGÖZLÜ! abi bakıyorum yakalamış balık iyi hoş güzel ya bileder ben boğaz çocuğuyum kovamın dolmasını hiç bir zaman beklemedimde istemedimde 2 koca yoğurt kovası istavriti ne diye Yakalar insan ne gerek var yiyebilecemisin yok sırf ego işte tatmin olsun şu kadar balık yakaladım diyebilsin.. Ben cocukken buralara ailece inip gezebilirdin şimdi karınla kızınla indinmi sahile öküz gibi içine düşen adamlar alkolikler ve ayrıca aşağılamak yada ayrımcılık yapmak için söylemiyorum kürt ve çingene dolu.. bir anımı anlatmak isterim bir gün arnavutköy vapur iskelesinde balık tutarken yanıma adem baba balık lokantasında çalışan cocuklardan biri ile kadir inanır geldi sene ya 2003 ya 2004 tam hatırlamıyorum rastgelsin genç dedi tabi
    Bi heyecan bizde balıkları satarmısın dedi olur abi dedim ne kadar istersin dedi farketmez abi dedim ber bişeyler dedim kovadada 1.5 kilo istavrit var yok eğildi kovaya poşet uydurduk hemen yarım kilo balığı kendi aldı 50lira para verdi o zaman peri bacalı 50liralar yeni cıkmıs :D para üstü verdim almadı abi veriyim hepsini balığın dedim yok genc olta balığı hakkı budur benim yiyebileceğimde budur dedi böyle insanlar olsa keske hep.. Sözün özü nerde cokluk orda bokluk saygılar.

lufermania bunu beğendi.
  7. cemtrks

cemtrks Aktif Üye

Üsteki yazılarda bütün hobidaslarım herşeyi yazmışlar birşey eklemem gerekmiyor ama ben kebap konusuna takıldım bu yazar ist ne kadar göç aldığını bilmiyor mu balık kültürünü herkes bilmez bu işler arz talep meselesi fazlada yazmak istemiyorum anlayan zaten anlamıştır ıstanbul buram buram kebap kokuyor

lufermania bunu beğendi.
  8. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Bi yerde oltacılarada ucu dokundurmak lazım ama bu baya bi girişmiş oltacıya eee tabi trolcüsü, ağcısı ıvırı zıvırı gelir bi güzel benzetir ama oltacı kendi balığını koruyamadığı gibi kendisine atılan bu iftirayada ses çıkarmaz.

Erdembye bunu beğendi.
  9. eylmz

eylmz Daimi Üye

Bilinçli Avcı olma konusunda sizinle ve yazarla hem fikirim fakat balıkçılara gelene kadar ticari Kaygı Amacıyla balıkların kökünü kurutanlar ve buna çanak tutanlar utansın

mrt55 bunu beğendi.
  10. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Yorum yazma gereği duymuyorum artık, yeterince kavga gürültü ediyoruz balıkcılık sempozyumlarında, toplantılarında.
    Geçen haftalarda Marmara da yakalanan palamutlar.
    Atan kıyı balıkcısı bunlara 12 ay serbestlik var ama arkadaş meraya balığın geçiş güzergahlarına ağ sermiş. Bende biliyorum haziran temmuz aylarında zonguldağa gidip havyarlı lüfer balığını doğramayı ! oltacılar herzaman suçludur 2 3 ay balık tutabiliyoruz biz, balık tutabilmek için km'lerce yol gidiyor uçurumlarda ölüm tehlikesine karşı bir kaç balık için uğraşıyoruz, fırtına da gidiyoruz ki gelip önümüze voli atmasınlar.
    Artık ben umursamıyorum, sizde umursamayın.
    11174832_10204165418006304_5741522942755387836_n.jpg

Mesut1903, senihcan ve lufermania bunu beğendi.
  11. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Ben şahsen yazıyı beğendim,
    Toplum olarak nereye gittiğimize dair güzel bir tespit yapmış.
    "Profesyonel" avcıyı yazısında ele almamış olabilir ama zaten bir toplumu amatör-profesyonel diye ikiye bölmek mümkün mü sizce?
    Prof. balıkçıların yedikleri haltları sayfalar yetmeyeceği için yazmamıştır..

Tüm güzel hasletlerimizi yitirmiş durumdayız arkadaşlar, ne bekliyoruz ki?
    Bu toplumda görgüsüzlük, yolsuzluk hırsızlık, hırsızlığı savunma vs vs artık ayyuka çıktı.
    Birbirine saygı-sevgi-güven yok oldu gitti. Milletin tek düşüncesi "cebimi nasıl doldururum?" Tahammül sıfır...
    Yeşil alanmış, tarım arazisiymiş, 1. derece SIT alanıymış, balıkların havyar dönemiymiş bunlar önemli hiç yahu?
    "Ben ekmeğime bakarım aga"
    Hay senin gibi ekmek yiyen adam olmaz olsun...

Ercüment ve Önder Kanığ bunu beğendi.