Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

okuma makine tavsiyesi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında asivolki tarafından paylaşıldı.

1. asivolki

asivolki Aktif Üye

merhaba
    saygıdeğer üstadlarıma birkaç sorum olacaktı.
    okuma seaspin 15-45 gr atarlı 3m kamışa sahibim.
    normalde okuma avenger av-40b alacaktım fakat bana shimano catana 3000 sfc hediye gelince (biraderim sağolsun) kamışıma bu makineyi taktım. ancak shimano makineden pek memnun kalmadım açıkçası. neresinden memnun kalmadınız derseniz biraz zorlanıyor gibi. boşta çevirirken çok rahat yağ gibi ama 45 gr kurşunla yemli attığım zaman yada 30 gr rapala ile zorlanıyor gibi. biraz büyük balık takılsa dişlileri anında sıyıracak gibi his verdi bana. bu nedenle balığa hevesli eşime uygun bir kamış alıp shimano makineyi eşime vermeyi düşünüyorum.
    kendim için makine araştırması yaparken okumanın yeni çıkan ceymar cy 40 makinesini gördüm ve özellikleri avengere benzer gibi.
    gelgelelim sorularıma
    1-shimano makinemin drag gücü kimi sitelerde 3 kg kimi sitelerde 5 kg verilmiş hangisi doğru bilmiyorum.
    2-shimanodan memnun kalmadığım içim drag gücü biraz daha yüksek olan okuma avenger av 40b düşündüm bu yüzden. ancak avenger içinde net bilgi bulamadım. drag gücü 6kg mi 9kg mi bilmiyorum. sitelerde farklı değerler var.
    3- ceymarda aynı şekilde farklı drag güçlerine yer verilmiş sitelerde ama tahminim 6 kg civarında olması lazım.
    4-kardeşim amma laf salatası yaptın shimanonun özellikleriyle okumanınkilerin arasında pek fark yok boşuna paraya kıyma shimanoyu kullanmaya devam et mi dersiniz :)
    5-bırak shimanoyu beş para etmez okuma al diyorsanız avenger ya da ceymar mı önerirsiniz. aralarında 20 tl fark var sadece.
    (makineler arasında 20-30 gr gibi önemsiz ağırlık farkları var)

Son düzenleme: 11 Haziran 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. zokacı

zokacı Aktif Üye

catanayı bende kullandım 3000 lik ve 2500 lük 50 gr kurşun 10 istavrit banamısın demezdi makinada sorun olmasın yada kalamasımı çok gevşek bence anlayan birine kontrol ettir ceymar düşünürsen 2500 ve 4000 lik bende var alıcaksan 4000 lik al diğeri hiç güven vermedi

4. oguzhansukur

oguzhansukur Üye

Hiç düşünme okuma al :)

5. coner

coner Daimi Üye

Sıralama şöyle,raw 2-40,helios 35,rtx 40,ceymar 40.

Mesut1903 ve disagreeable bunu beğendi.
  6. aliozturk

aliozturk Aktif Üye

neden shimano exage serisi düşünmüyorsun sıfır veya temiz bir ikinci el daha iyi olur 150 nakite alırsın bence hee olmadı av 40b güzeldir düşünmeden al hayırlı olsun.
    Not:catana ben 40 lığını kullandım ama böyle bir sıkıntı yasamadım hatta 2.5 kilolouk levrekj bile almışlığım vardır.

7. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Shimano catana 3000 spin yani atçek makinesi yemli kullanacaksan 4000 ve ya 5000 lik makine al.Trio 55 hem yemlide hemde biraz zorlasada spinde kullanabilirsin. Ben shimanonun exageden başlayıp birçok modelini kullandımve çoğu 2500 lik ve 3000 lik kafalardı 3 kg balığa banamısın demiyor. Yemli mi spin mi yapacan karar ver.Şuda olabilir 55 lik bir okuma al yemlide kullan catanada makinenide spinde kullanırsın.

aliozturk bunu beğendi.
  8. aliozturk

aliozturk Aktif Üye

9. mctymn

mctymn Aktif Üye

Eşref abi okuma için sıralamayı yapmış...
    ceymar 40 , exage 3000 sfd kıyaslamasını yaparsak , ceymar 40 daha iyi.
    İki makinayıda kullandım , exage hediye gitti , ceymar 40 halen kullanıyorum. memnunum ipe uygun çekerde sorun yok.

10. zaad

zaad Aktif Üye

Ceymar 2500 sipariş ettim, tatlı suda alabalık için kullanacağım. Elimde exage 2500 var gelince kıyaslar, fikirlerimi paylaşırım.

11. yawruaslan

yawruaslan Aktif Üye

ceymar al keyfine bak :)