Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Okyanus Marin Shimano Ekibiyle Boğaz Avımız 2. Hafta

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba Sevgili Dostlar,

Bu haftasonu biraz yoğun geçti benim açımdan, forumumuzda açılacak tam 3 tane raporda yer alacağım :)

Cuma günü akşamüstü sevgili dostum S. Turgay Karaaslan'ın telefonuyla birlikte Cumartesi ve Pazar günüm resmen tamamen dolu hale geldi, Cumartesi sabah 04:00 de hazır olmamı söylediğinde bir saniye bile düşünmeden tamam dediğimi hatırlıyorum :) ( Bu arada Cumartesi akşam Kuruçeşme toplantımız ve Pazar tüm gün Yönetim olarak Bandırma Organizasyonumuz vardı ), Öleceğimi bilsem ben bu haftasonu bu organizasyonlara katılacağım diyebilecek kadar gaza gelmiştim :) Bir yandan belim ve kollarım İncecizgide tuttugum Orkinos yüzünden tutulmuş vaziyetteydim ama umrumda bile değildi...

Bu hafta ki kadro son derece sağlamdı Yanyana av yapmak bir yana, sadece seyretmek için bile eminim bir çoğumuz orda olmayı isterdi :) Shimano'nun en üst düzey ekipmanlarından bir demet denenecekti :) Her biri ayrı ayrı çok değerli dostlarla görüşecektim ve tanışacaktım :)

Balık bir gün önce son derece verimli av vermiş olduğundan son derece heyecanlı bir şekilde sabahın köründe hava aydınlanmadan atışlara başladık, ben spin takım ile çalıştım, ancak balık hiç yapmadı, sanırım o sürü hızlıca geçip gitti, ben bunun yem balığı istavritin azlığından olduğunu düşünüyorum ki bu da Boğazda seyrek ve hızlı avlar haricinde verimsiz bir sezon demek tabi ki yanılabilirim de, Marmara ise bu sezon lüfere doyacak diye düşünüyorum.. Kullandığım ekipmana gelince; özelliklerini hiç yazmaya gerek yok sadece Speedmaster 20-80gr 3.00 metre kamışını elinize alın ve inceleyin demekle yetiniyorum tek kelimeyle bayıldım, sağlamlık, atar değerleri ve hızlı aksiyonuyla mutlaka edineceğim bir kamış, hem boğaz için hem de hemen her avda mutlaka yanımda olacak...

Ramazan ağabeye ayrı bir paragraf açmak istiyorum..

Geçen haftaki üst düzey kombinasyou, bu hafta en üst düzeye çıkararak, mükemmeliyeti yakaladı. Aero Technium kamış ve Kisu makine poerpro 0,13mm ip ile 150 metreyi aşan atışlar yaptı sadece izlemesi bile keyifliydi Karakterini ve insanlığını anlatmaya bile gerek yok tanıyan herkesin sevdiği ve çok değer verdiği önemli bir isim. Avcılık tarzına ise hakikaten şapka çıkarıyorum, sürekli en iyiyi arayan asla bilgisiyle ve becerisiyle yetinmeyen sürekli kendini geliştirmeye uğraşan bir avcı.. Umarım forumumuzda daha sık görme şansımız olur ilerleyen zamanlarda, cahilce atılmış bir kaç mesaj için böyle bir değerin forumlardan uzak kalması çok üzücü bir durum; olay ise 4-5 sene önce eski forumda iken, boğazda spin takımla av yaptığını yazdığında gelen bir kaç cahil tepki, şuanda eminim bir coğunuza boğazda spin takımla avlanabilmek mantıklı geliyor ancak eskiden bu şekilde değildi malesef, yeniliklere herzaman herkes kolay kolay adapte olamaz bazıları ise karşı çıkar, ancak eminim o karşı çıkanlar da dahil artık bir çok avcının evinde mutlaka bir spin takım duruyor Kendisine rica ettim bunun unutulması için, umarım bu ricamı kırmayıp bizlere yeni değerler katmaya devam eder..:harika::harika::harika:

İki üst düzey ekipman, Surf Leader Ultra ve Kisu.. Sevgili Turgay'ın ağzından aktarıyorum.. Aşağıdaki resimlerde görüyorsunuz..

Surf Leader Ultra:

Bu sınıftaki tek ultra kamış...Kullanılan malzeme seviyesi piyasanın en üst düzey materyallerinden oluşmakta...Kamışın gövde yapısında 3M power lux carbon modül ve HPC 400 (high pressure carbon) carbon modül kullanılmakta bu modüller biofibre ile desteklenmiş durumda...Direnç seviyesi en yüksek carbon modül...Kullanılan en güçlü carbon modül...%500 gibi diğerlerine göre daha sağlam ancak daha hafif ve daha hassas...Bu üç gövde yapısı bir araya geldiğinde savurma kapasitesi en yüksek düzeye çıkmakta...Kamış da kullanılan yüzükler ve klavuzlar fuji K-R konsepti...Bu tip ekipman tangle free yani rüzgar düğümüne karşı fuji tarafından geliştirilen bir yapıya sahip ayrıca saf titanyum element ve SIC kullanılmakta...Bu da sürtünmeyi en alt seviyeye çekerek özellikle ip misina da daha uzağa atış yapmaya imkan sağlamakta...Makine yatağı shimano custom dizayn...Ayrıca kamış yanında ek olarak denge ağırlıkları verilmekte fakat farklı değerlere sahip shimano denge ağırlıkları da ayrıca alınabilmekte...

Teknik detay:

425 cm ile 500 cm arası boy...3 parça...200 ve 225 gram arası atar değer...

Shimano Super Aero Kisu:

Japon pazarına ait bu model shimanonun en üst düzey makinesidir...Gövde yapısı magnezyum elementinden imal edilmiştir...450 gram ağırlığında 3:4:1 devir oranına sahip...Bir turda 81 cm misina sarıyor...Bu makineyi üretilen diğer surf makinelerinden ayıran en önemli özellik içinde bu güne kadar üretilen en iyi off-shore spin makinesi olan shimano stellanın dişli sistemi olmasıdır...20 kg max drag kapasitesine sahip makine 19,6 nm tork değerine sahiptir...Bu yüksek tork değeri ile büyük balıkla ve su durumunun extreme özellikler taşıdığı av sahalarında mücadeleyi daha konforlu ve güvenli hale getirir...

Max drag kapasitesi yüksek olan makineler yüksek çekiş gücüne sahiptirler anlamına gelmez...Drag gücü sadece ve sadece misina hattı üzerinde ki tansiyonu azaltmaya yarar...Bu durum iki avantaj sağlar birincisi misinanınız patlamaz ikincisi de balığınız yorulur...

Örneklemek gerekirse eğer 30 kg drag gücüne sahip makinenize 90 kilo balık oturduğunda eğer sarma kolu dönmüyorsa olacak tek şey vardır...Makaranızda ki tüm misina boşalacak ve oldukça uzun sürecek yorucu bir mücadeleye başlayacaksınız...Bu mücadeleyi ya balık yada şansınız yardım ederse siz kazanacaksınız...

Yani yüksek drag kapasitesi eğer makine torku (çekiş gücü yada sarma kuvveti) düşükse hiç bir işe yaramaz...Bilinenin aksine balığı çeken makara değil misinayı o makara üstüne saran dişli sistemidir...

Makinede 9+1 rulman var...Rulmanlar tuzlu su korozyonuna dayanıklı shimano tarafından üretilen S-ARB serisi...

Drag kapağı rapid fire( hızlı tepkili ) neredeyse yarım turda kapanıp açılabiliyor ve hassas ayar yapılabiliyor...

Drag pulları ısınmaya dayanıklı carbon pul...

Makinede farklı sarım kapasitesi ve kafa yapısına sahip 4 ayrı model bulunmakta...

Alttaki resimde kamışın aldığı şekli görüyorsunuz.. Takım Aero Technium 4.30m 200gr kamış, Kisu makine, powerpro 0.13mm ip.. 170gr surf kurşun ile rapala takımı..

Bu resimdeki ise sevgili Buluthan ağabeyimin(ambrosia) kombinasyonu.. Enfes bir parça değil mi:harika::harika::harika:

Sevgili Emre ağabey(scofield) ile ilk kez tanıştık ve çok memnun oldum mutlaka tekrar görüşmek istediğim bir ağabeyim daha oldu yaşına hürmeten ağabey diyorum ancak kardeş desem de sırıtmaz değil mi :)
Bu arada bir adet takımını da koparttım kusura bakma lütfen :p

Sevgili kankim Mehmet Ali, tanımayan sanırım yoktur, varsa da zaten Shimano kullanmıyordur :) Alçak gönüllülüğü başta olmak üzere, sohbetinin güzelliğiyle ve samimiyetiyle tanıdığım için kendimi şanslı saydığım insanlardan

Sevgili Buluthan ağabey bizi kırmadı maskesini çıkardı :p Artık deşifre oldun ağabey :p Şaka bir yana kendisini avlarından ve kullandığı ekipmanlarında biliyorsunuz zaten, herkesin hayatında olmasını isteyeceği üst düzey bir dost :)

Sevgili ağabeyim Bilent Yıldırım, tatlısuların yaman avcısını boğazda görmek sevindirdi :) Dehşet atışlarını zevkle seyrettim, kamışın hakkını sonuna kadar veren bir avcısın ağabey

Sevgili Bülent ağabey mekanın müdavimlerinden,samimi ve keyifli sohbeti için teşekkür ediyorum, tanıştığıma çok memnun oldum :)

Sevgili Levent tanıştığıma çok memnun oldum, yeni Surf Leader kamışın ve Kisu makineni iyi ve güzel avlarda kullanmanı dilerim :)

Sevgili dostum ağabeyim Turgay, sana bir şey yazmıyorum :p Şaka şaka :D:D

Tanışıklığımız forumlardan önceye dayanıyor, sıkı bir bağımız var, birlikte daha ne avlara imza atmak dileğiyle diyorum ve ipucunu veriyorum :)

Ve ben.. Bir insan bu kadar mı sıcak sevecen ve iyi olur :p Seviyorum Seni Selahattin :p

halimyildiz

Daimi Üye
Adı
halim yildiz
selahattin abi bizleri cezbediyorsun bak zaten su velletlerden bitane alicam paraya kıyarak

ambrosia

Daimi Üye
Uzun zamandır forumlardan tanıdığımız dostlar ile ilk kez yüzyüze karşılaştık. Sanki bu ilk değil de, 40 yıllık ahbaplar gibi idik. Tüm ekibe bu sıcak dostluklarından ve değerli sohbetlerinden ötürü teşekkür ederim.

Zamanında Kisu yu Japonyadan dünya paraya almıştım. BU tür ürünlerin ülkemizde de yavaş yavaş ve sağlam adımlar ile piyasaya girmesi cidden çok sevindirici.
Hatırlatma; herne kalitede olur ise olsun, ürünlerinizi her avdan sonra tatlı sudan geçirmeyi ve bir bez ile kurulayıp, oda sıcaklığında kurmayı bırakmayı ihmal etmeyin. Daha çok Surf makinaları, kamışları kısaca ekipmanlarını yemli avlarımda kullanan biri olarak, asıl zevki yemlide tadacağınıza emin olabilirsiniz. Dolayısı ile bu tür ekipmanlar forumlarda daha çok İstanbul boğazı için yazılıp çizilsede Marmara, Ege ve Akdeniz sahillerindeki kullanıcıların da hayallerini süsleyen ekipmanlar olduğu daha bir gerçektir.

Selahattin bu kadar mütevazi olma kardeşim...

halimyildiz

Daimi Üye
Adı
halim yildiz
selahattin abini huyu böyle yaa şeker şekr gibi

Erdem Koral

Daimi Üye
Adı
Erdem Koral AKKAYA
Selahattin bu kadar emek verip askere gidiyorsun Allah seni napmasın :p

Şaka bir yana gerçekten muhteşem bir gün olmuş hem senin hem onlar için..

Malzemelere zaten denilecek birşey yok hani bu konunun içinde olan,ciddi olarak boğazda avlanan ve bu işlerin içinde olan herkesin bildiği ,hayalini kurduğu shimano'nun artık son noktaları ile avlar yapıyorsun ne diyelim Maşallah inşallah birgün bizede kısmet olur böyle güzel denemeler :) Ayrıca ordaki herkeside tek tek tebrik ediyorum kimilerini şahsen kimilerini gıyabında tanıyorum ama ekip güzel

He bu arada Buluthan abinin maskesini çıkaran ilk insansın tebrikler kardeşim :D

ambrosia

Daimi Üye
@Erdem ; Aslını ararsan orada tüm değerli dostların yanı sıra benim spine başlamam vesile olanlardan efsane Turgay Karaaslan ile tanışma fotoğrafı çektirdim ama Selahattin e "forumda konu açarsan beni koyma" demeyi unuttum sanırım :(

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Ekipte, ekipmanlarda çok güzel, senelerden beri birbirimizi tanıyıp bir türlü yüz yüze karşılaşamadığım insanlar ile dolu av raporu olmuş, kullandığınız makinalar ve kamışlar karşısında gözlerim kamaştı, bu işi hakkı ile yaptığınıza hiç şüphe yok, en kötü gününüz böyle olsun.:)

bu arada balık balık yokmu :p

harbyteam

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
A Rh Negatif
Çok güzel bir paylaşım olmuş Selahattin emeğine sağlık.
Biz de abilerimizi kardeşlerimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk..
o değil de şu kisu makine benim için ulaşılmaz bir hedef olarak kalacak hep..sanırım.
Vakti zamanında Buluthan abi satıyordu ama yetişemedim..
sonra da başka şeyler girdi araya hep.
kısmetten ötesi yok. kullanan dostlar dilerim hep en iri balıkları çeker denizden :)

harbyteam

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bu arada Cuma günkü balık akışına canlı olarak şahitlik etmiştim sizin olta attığınız yerden.
gerçekten çok bereketli bir gündü tekneciler için..

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
selahattin abi bizleri cezbediyorsun bak zaten su velletlerden bitane alicam paraya kıyarak
Valla kardeşim seneye bunlar epey ucuzlayacaktır askerden dönüşte ben kesin yapıcam böyle bir takım :)