Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Okyanus Marin Shimano Ekibiyle Boğaz Avımız

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Merhaba Değerli Üyeler,

Başlıktan da anlayacağınız gibi bu sabah biraz ürün deneme, biraz deniz havası alma amaçlı bir gün gecirdik. Bu buluşmaya katılmamı Cuma günü uzun zamandır görüşemediğimiz sevgili dostum ağabeyim Turgay Karaaslan ile buluşup hasret giderdiğimiz zaman kararlaştırdık. Aradan geçen uzun süreye rağmen hiç birşey olmamış gibi oturduk çay içtik muhabbet ettik, gezdik dolaştık Sultanahmet semalarında :). Bu sanırım sadece biz olta balıkçılarına has bir durum.. Tanışmamış olsak bile ilk görüşmede kırk yıllık dostlar gibi kucaklaşmıyor muyuz? :) Hele hele gelen insan özlenen bir dostsa keyifler katlanıyor :)

Yüzyüze ilk kez bugün tanışmak kısmet olan Ramazan Yetik ağabeyim telefonda yarın ne yapacaklarını soruyordu ki, benim de orada oldugumu öğrenince gelip gelemeyeceğimi sordu.. Balık organizasyonlarına oldum olası hayır diyemediğim için hiç düşünmeden kabul ettim büyük bir memnuniyetle..

Ramazan ağabey de uzun süreden beri tanışmayı arzuladığım ve çok kıymet verdiğim bir üyemizdir, gerçekten çok memnun oldum kendisini tanıdığıma..:)

Gece uykusuz ve heyecanla geçtikten sonra sabah 05:00 gibi buluşup düştük yollara..Sevgili Mehmet Ali ağabey ile de tanıştık böylece dörtlü tamamlanmıştı.. :)

Sanki yıllardır birbirimizi tanıyormuş gibi başladık arabada sohbete :) Laf lafı açıyor, kahkahalar, şakalaşmalar gırla gidiyordu..

Planlar ve gidilecek yerleri konuştuk Yeniköy'de hem fikir olduktan sonra meraya vardık..

Biz spin ve LRF(Light Rock Fishing) denerken, Ramazan ağabeyde surf ile sahte balık yüzdürecekti..

Kullanılan Ekipman Tamamen Shimano olunca biraz bahsetmemek olmaz tabi ki.. Öncelikle gerek Turgay gerekse Ramazan ağabey, ciddi birer Shimano kullanıcısı.. Malzemeleri incelemekten ve çantalarını karıştırmaktan pek balığa vakit ayıramadım desem yalan olmaz :)

Kullandığımız bazı ekipmanlar ve gözlemlerim:

Surf Takım:

Kamış: Aero Technium 430, 200gr atarlı ( Hakikaten üst düzey ve attığı kurşunun hakkını veriyor birazdan bahsedeceğim) Altındaki denge ağırlıkları özellikle dikkatimi cekti..

Surf Makine: Ultegra ci4 10000

Hafif Takımlar:

biomaster ve speedmaster game type spin kamış 300 cm 15-50 gr, Nasci 2.15m 7-21gr XF , LRF kamış , technium ML 7-21gr 240cm

makineler: exsence 4000 & biomaster 4000 SWHG & rarenium 2500 ci4

Minik silikonlar ve jigheadler, muhtelif sahteler, jigler..

Gittiğimizde az insan vardı ve kimsede malesef balık yoktu, yanımızdaki ağabey bir tane sarıkanat çekince Ramazan ağabeyin ilk atışını beklemeye başladık.. Takımın verdiği ekstra avantajla 100 metreyi geckin bir atış yaptı ve balık bindi dedi.. Fakat çok ağır geliyordu hatta bazen kol dönmüyordu, derken yarı yolda takım patladı.. Bir iki üç derken hiç bir atış boş değildi ancak ya düğümden ya komple klipsden takımlar patlıyordu.. Derken Turgay bir tur da ben çekeyim dedi ve şeref sayısını aldı..

Normal boyda bir lüfer.. Turgayın boyunun 1,96 oldugunu belirtmekte fayda var :)

Bir kez daha Ramazan ağabey attı ve onda da takım patladıktan sonra balık kesti.. İri palamutlara denk geldi sanırım cünkü ufak ufak kalama bile alıyordu yakalanan hayvanlar..

Biz de hafif spin takımlarla gerek istavrite gerekse de sahtelerle ve jiglerle palamut ve lüfere deneme yapıyorduk, bir takip dışında biz de bir hareket olmadı.. Ancak Exsence makine ile biomaster kamışın olduğu kombinasyon inanılmaz keyifliydi.. Gerçekten zevk aldım atçek yaparken..

Bir kaç kere ben deneme yaptım surf takımla ve son derece iyi ve hafif bulmama rağmen 3. atıştan sonra pes ettim :) Gerçekten ağır iş :) Daha ağır takımlarla avlananlara Allah kolaylık versin diyorum... Kimsenin tutamamasına ise şu teşhisi koyduk ; bu takımla atışlar 100 metre üzeri oluyor ve orada bulunan diger avcılar bu mesafeye erişemiyorlardı, balık açıktaydı ve benim düşüncelerimde ne kadar haklı olduğum bir kez daha ortaya cıktı, balık uzaktayken ancak üst düzey ekipman ile av başarılı oluyor gerçekten atış mesafeleri inanılmaz farkediyor.. Bu mesafelere ulaşmakta etkili bir diger unsur da 0,13 ip ve ucundaki şoklama.. Kullanılan kurşunun bile etkisi var, normal armut kursunlar daha uzun sürede ve daha fazla mesafe sürüklenirken surf kursunlar bariz farklı derecede hızla dibi görüyorlar..

Şuanda tek tük balık var ancak ciddi ekipmanlarla avlanmak gerekiyor dostlar uzun lafın kısası.. Henüz yemliye pek ragbet yok ancak onun da eli kulagında diyebilirim, hazırlıklıklarınızı yapın ki, sezonda acıkta kalmayın :)

Sizleri birkaç adet resimle başbaşa bırakmadan önce, Shimano Türkiye ekibine beni de bu avda aralarına aldıkları için teşekkür ediyorum. Surf olayına sarmama az kaldı Allah'tan askere gideceğim de ordan kurtarıyorum yoksa mutlaka üst düzey bir takım kurmak icin arastırmalara baslamıştım bile :D Ramazan ağabeyime tekrar buradan da selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum :)

Bu avda çoğunlukla Storm Slim ThunderStick yemleri denedik Surf ile, balığı da alan oydu.. Linki aşağıda, tüm balık marketlerde bulabilirsiniz..

http://www.balikavmarketi.com/Urun/STORM-SLIM-THUNDERSTICK-10-CM-7-GR-pmu1990.html

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Eylül 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selahattin merhaba,

paylaşım için teşekkürler,

boğazda balık acık yollu oldugunda ekipmanlar ve uzak atışlar büyük önem arz etmekde,

yeni sezona full sistem sahteler ip misinalar ekipmanlar vs vs hazırım :harika:

dişlileri dört gözle bekliyorum,

Ayrıntılı rapor için teşekkürler.

Rastgele.

4. Selahattin

Güzel raporlarını bekliyorum :)

Yemli başlasın da esas derdim o benim :)

Askerden sağsağlim dönersem mutlaka ben de üst düzey ekipman yapacağım hakikaten keyifli...

5. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Hayırlı teskereler şimdiden.

6. Selahattin

Teşekkürler Kasım'a kadar hevesimi almam lazım anlayacağın :)

7. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Tebrikler.Güzel bir gün olmuş :)

Aksiyonu da var yani :)

Selahattin bu arada o kırmızı kafalı sahtenin marka modelini biliyormusun ?
    çok ince bir formu var. güzel göründü gözüme merak ettim

8. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Selahattin,

Eski ve yeni arkadaşlıkların pekiştirildiği aynı zamanda yeni ürünlerin denendiği, az da olsa balıklı ama çok fazla adrenalinin yaşandığı güzel bir buluşma olmuş. Çok güzel yorum ve anlatımla bizlere aktarmışsın, tebrik ederim.

Balığın bollaştığı günlerde bu ekip çok iyi işler çıkartacaktır, zaman içerisinde bunu hep birlikte göreceğiz.

Her zaman rast gelmesi dileklerimle...

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel bir buluşma olmuş Selahattin.
    Ramazan gibi tecrübeli birinin o kadar takım patlatması beni şaşırttı açıkçası.. :D
    Neyse ki biri kıyıya çıkmaya ikna olmuş.. :)

10. Selahattin

Teşekkürler :) Evet aksiyonlu bir avdı Ramazan abi yaşadı o aksiyonları biz seyrettik :)

Sahteden bahsetmeyi unutmuşum:) Aslında amaçlardan biri de bu sahteyi denemekti, Denenen bütün renkler balık aldı ve koptu, kırmızı kafa ikinci balıkta gitti :) Bu senenin favorisi kırmızı kafa olacak gibi görünüyor, eli yüzü düzgün olsun yeter ki kırmızı kafa olsun hemen her sahte balık alıyor gibi..

Fiyatı ucuz ve yaptığı iş iyi olduğundan bu sahte yok satacak gibi duruyor..

Sahtenin linki:
    STORM SLIM THUNDERSTICK® 10 CM 7 GR « Balık Av Marketi

11. Selahattin

Teşekkür ediyorum Süleyman ağabey,

Güzel dileklerin ve beğenmen beni ziyadesiyle memnun etti :)

Balığın bollaşması ile daha sık balığa gitmeye ve bu ekibe katılmaya çalışacağım,

Bol bol rapor açmaya özen göstereceğim :)