Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

OLTA BALIKÇILIĞINDA YASALARIN YANLIŞ UYGULANMASI

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında ismail talay tarafından paylaşıldı.

1. ismail talay

ismail talay Aktif Üye

Değerli arkadaşlar,
    geçtiğimiz 15 gün önce ilçemizde şöyle bir anons yapıldı.''İLÇEMİZDE 1 NİSAN-30 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA BALIK TUTMAK YASAKTIR, BALIK TUTANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR DUYURULUR''

Bu anons balık yasağı denetleme mekanizması jandarma tarafından yapıldı, anonstan hemen sonra ilemiz kaymakamı ile görüşme yapmak için gayret gösterdim , fakat sayın kaymakamımıza makamında isabet edemedim, ve ilçe jandarma konutanlığına gitmeye karar verdim.

Nihayetinde gittimde , orada bulunan ast.bcvş umuza durumu izah ettim, yapılan anonsun yanlış olduğunu, yasağın ilan edildiği gibi 1 nisan 30 haziran arası değil, 15 mart 15 haziran arası olduğunu ve bu yasak sürecin bütün balıklar ve iç sular için gecerli olmadını , göllerde ve akarsularda sazan avının yasak olduğunu , göllerde aynı tarihlerde tatlısu kefali (kasna) avlamanında yasak olduğunu , ancak koruma altında olmayan(milli park,koruma altındaki orman içi sular) akarsularımız da, tatlı su kefalinin 12 ay boyunca olta ile en küçük 20 cm. olmak üzere kişi başına 5 kg a kadar yakalanabilceğini izah ettim.

Kendilerine sirküleri gösterdiğimde , anonsta olta ile ilgili bir ibare olmadığını oltaya işlem yapmayacaklarını söyledi, bende kendilerinden hem tarih acısından hemde içerik açısından anonsu düzelmelerini rica ettim bunu yapamayacaklarını söylediler.

Bende kendimce, işyerimin camına bu yazıyı yazarak yanlışlığı duyurmaya gayret gösteriyorum

bu yazı , işyerimin önünden geçmekte olan uluşal bir tv yetkililerinin dikkatini çekmiş olsa gerekki içeri gelerek , yazının sebebini sordular ve anlattıklarımın ve gösterdiklerimin önemli olduğunu haber yapıp yapamayacağımızı sordular. tabiki cevabım ''memnuniyetle'' oldu. yaklaşık on dk sürecek bir söyleşi yaptık. ve çok verimli oldu. kendileri bana kayıtları göndercekler o zaman sizlerle paylaşırım.

şimdi özellikle akarsu amatör olta balıkçılığı ile ilgilibilmemiz gereken bir kaç maddeyi sizlere sunayım.

elimnde tarım il müdürlüklerinden alınan amatör olta balıkçığı belgesi olmadığı için olta keyfinden yoksun bırakılarak madur edilenler sirkülerin

İKİNCİ BÖLÜM MADDE 4 . te diyorki.

'' Türkiye cumhuriyeti gerçek kişiler, bu tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.Bu kişilerere MURACAATLARI HALİNDE, veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere , il ve ilçe müdürlüklerince AMATÖR BALIKÇI BELGESİ verilir, BU BELGENİN ALINMASI VEYA AVCILIK SIRASINDA BULUNDURULMASI ZORUNLU DEĞİLDİR. ''

size belge sorulduğunda lütfen bu maddeyi hatırlatınız.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM MADDE 15 (5) de diyorki,

''Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir, olta başına iğne sayısı 3 adeti geçemez, ancak alabalık avında iki olta takımı ve olta başına iki iğne bulunabilir''

genelde halkımızın bildiği akarsularda bir iğneli olta kullanılması gerektiğidir, bu hususu da bilmenizde fayda var adam başı 4 olta , olta başı 3 iğne serbest.

göllerin ve akarsuların tamamında, SAZAN, KADİFE, ŞİRAZ, YAYIN, illere göre yasak zamanlar içeriyor, örneğin balıkesirde 15 mart- 15 nisan arası bu balıkların avlanması yasak. ve tatlı su kefali göllerde bu süre içerisinde balıkesir ili için yasak ,

birde sirkülerde avlanmanın tür gözetmeksizin tamamen yasaklandığı akarsu ve göller var tabiki bunlara da uyacağız.

ancak sirkülerde avlanmanın tamamen yasaklandığı iç sular cizelgesinde yer almayan akarsuların tümünde TATLISU KEFALİ avlamak 12 ay SERBEST!! SADECE 20 CM SINIRI VE 5 KG LİMİTE UYACAĞIZ.

ve önemli bir madde belkide bilinmesi gereken en önemli madde.

BEŞİNCİ BÖLÜM yasak kararları MADDE 20 diyor ki;

''Bu tebliğde belirtilen yasak, sınırlama ve yükümlülükleri belirlemeye ve ilan etmeye BAKANLIK yetkilidir.MÜLKİ İDARELER, DİĞER BAKANLIKLAR VE İLGİLİ KAMU KURULUŞLARI, ÖZEL VE TÜZEL KİŞİLER bu tebliğde belirtilen yasakları ,doğal afetler (kuraklık, sel, yangın, sağlık vb.) haricinde KALDIRAMAZLAR. BU YASAKLARA AYKIRI VEYA YENİ YASAKLAMA KAKARI ALAMAZLAR, İLAN EDEMEZLER ''

bu maddeyi özellikle yazdım çünkü bazı yerel yönetimler yerli yersiz balık yasağı uyguluyor.

balıkçıklık bir hobidir , hobi demek keyif alınarak, severek yapılan bir işlev demektir, dolayısıyla kanunları bilir , riayet edersek , olta elimizdeyken hata sonu keyfimiz bozulmaz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mayıs 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar