Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Olta makineleri,gerçek drag güçleri test çalışması

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tüm gönül dostlarına merhaba,
Sevgili arkadaşım Bilent Yıldırım'ın, Olta Makinelerinin gerçek drag güçleri konusunda yapmış olduğu çalışmaları paylaşmak istedim.
Umarım birçok arkadaşımın işine yarayacaktır. :)

Makina gerçek drag güçleri

Fikir vermesi açısından amatörce biraz makinaların dragları ile uğraşalım dedik.
0.42 mm ip kullandık, ipi makinaların sarabileceği en sıkı şekilde sardık.
Denemeler ip kafada yarı dolu haldeyken yapıldı.
Denemeler kafaların orta seviye yüksekliğinde yapıldı.
Gözlemlerimde özellikle bazı makinaların drag kuvvetlerinin üzerinde ip misinanın alta sıkıştığını, 18 kg dan sonra hepsinde sıkıştığını tespit ettik. Bu yüzden kafaya sarım şekli yük makinaların da önemli bir husus olarak öne çıkıyor.
Bazı makinalar drag gücünden biraz altta çıktılar..
Kalama ne kadar geniş ise alt kilolarda kalamanın açması daha rahat oluyor.
Sırası ile :
1- Okuma raw 2 65 declare edilen drag – 24 kg = ölçümde elde edilen drag= 25 kg
2- Shimano Aerlex 7000 xta spod declare edilen drag – 15 kg = ölçümde elde edilen drag= 18 kg
3-Shimano spheros 8000 fb declare edilen drag – 11 kg = ölçümde elde edilen drag=12 kg
4-Penn spinfisher 5500 declare edilen drag – 13.6 kg = ölçümde elde edilen drag= 10 kg
5-Ryobi ecusima 8000 declare edilen drag – 8 kg = ölçümde elde edilen drag= 9 kg
6-Daiwa windcast BR 4500 LDA declare edilen drag – 16 kg = ölçümde elde edilen drag=16 kg
7-Okuma salina 2 10000 declare edilen drag – 25 kg = ölçümde elde edilen drag=22 kg

Daha sonra makinalara kamış bağlayarak balık ile mücadele esnasında, kamışın devreye girmesi ile herşeyin değiştiğini bambaşka bir durum söz konusu olduğunu gördük. Önceden de bu meseleyi biliyorduk , böylelikle ilk defa videoya almış olduk.

Daha sonra bazı Spin makinaları da deneyerek gerçek drag değerlerini elde ettik..

Aslında pratikte bizim kullandığımız drag kuvvetleri birebir spin kamışınızın sertliği ile doğru orantılı; bottan spin avlanıyorsan genelde 90 derecede yani dikey aldığı ortalama 2kg lık drag, kenardan avlanıyorsan 45 derecelik açıda aldığı maksimum 3 kilogramlık drag kuvveti. Ama balık aralarda daha kuvvetli bastığında kamışı düzlerseniz 3 kilo üstü kilolarıda kısa süre alması mümkün olabiliyor, bu durumda dahi kalama ayarı da bence 4-5 kilogramları geçmemeli.Kamışı düzleyip örneğin 8 kilo drag alabilen bir balığı elinizdeki 20- 60 kamış ile zaten durduramazsınız.Balığı yoran şey kamıştır kamış ile pres uygulayamazsanız balığı zaten çeviremezsiniz gücü bölmeniz gerekir ki yük direk kalama ve ipin çekerine binmesin. Bu yüzden 6 kilo drag spin avcılık için kamışların esnekliğinide göz önünde bulundurursak bence çokyeterlidir.Ayrıca bana 8 kilo çeken kaç tane 0.20 mm ip göstereceksiniz. Bunun üstü balıklar ile uğraşıyorsanız o zaman zaten spin makina, kullanmanız gereken doğru makina değil..Bu videoda özellikle bot avcılığı yapanların ipi nasıl kopardığınıda göstermiş olduk. Kamış 45 derecede iken bir ayar yapıyorsunuz örneğin 4kg birden balık botun altına giriyor ve kalamayı açamazsanız kamış kıvrıldığından kalama kolay açmıyor ve misina patlıyor.O aradaki 3 kiloluk yük kamışa ve ipe biniyor,kimse burada bu olayı hafife almasın, misina ve halka üreticileri yıllardır bu durumlarda ip yada misina ısınıp kopmasın diye materyal geliştirmeye çalışıyorlar.

Son düzenleme:

γavuz

Daimi Üye
Adı
yavuz
abimm ellerinize sağlık iyi çalışma.. lakin drag sistemini benmi yanlış biliyom yoksa sizlermi yanlış yapmışsınız inan cıkaramadım..
benim bildiğim makinada 24 kg drag varsa (raw II 65 likmakine o ) makina sabit kalır kopmıyan sağlam bir misina bağlanır agırlıga, vede kilogramın sudaki kitlesi hesaplanarak ağırlık serbest kalır..yani 24kgın 0.33 eş degeri 7.9 kiloya eşittir.. 24+7.9 =31.9 dur
yani bir balıgın 32 kilogram güç kullanması gerekirki (suda) bu makinanın aşşa yukarı dragını hesaplamasına imkan sağlar.. bu arada derinlik arttıkça basınçda artıyo tabi daha deyişik kavramlar cıkıyo ortaya bunuda denemeden bilemezsin :D tabi bir balık 32kg güçüde kullanması için babayigit olması lazım :D
bu drag işi karmaşık biraz.. işin içinde olmayınca pek iyi aydınlanacagımız söylenemez düşüncesindeyim

özcan bolat

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
cok güzel bır konu emegınıze saglık makınalardakı drag degerleri bazı etkenlerden sebep degişebiliyor yani kamışın açısı kamışın boyu vb. hiçte merak etmedim dahası aklıma gelmedi sanırım bende okuma salina ıı 10.000 var youtupta izliyorum adamlar bu ve benzeri makinalarla orkinos ton kılıç çekiyo hayal ya ben boyle bir avda olsam kalamayı acsam balık gider alır başını.açmasan e sizin deney hesap ortada kalama kendi çözülecek .bu iş nasıl olacak

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tüm gönül dostlarına tekrar merhaba,
Videoların askıda kalmaması adına,yazılı anlatımlarını ilave ettim.
Bilgilerinize. :)

coner

Daimi Üye
Adı
Eşref
Kan Grubu
O Rh Negatif
Önder bey emeğinize sağlık inanın çok yararlı ve bilgilendirici bir çalışma.
Katkılarınızdan ötürü teşekkürler.
Ölçüm cihazın markasını
Paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Önder bey emeğinize sağlık inanın çok yararlı ve bilgilendirici bir çalışma.
Katkılarınızdan ötürü teşekkürler.
Ölçüm cihazın markasını
Paylaşırsanız sevinirim.
Ölçüm cihazının fotoğrafını koyuyorum.

16hvuyo.jpg

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
abimm ellerinize sağlık iyi çalışma.. lakin drag sistemini benmi yanlış biliyom yoksa sizlermi yanlış yapmışsınız inan cıkaramadım..
benim bildiğim makinada 24 kg drag varsa (raw II 65 likmakine o ) makina sabit kalır kopmıyan sağlam bir misina bağlanır agırlıga, vede kilogramın sudaki kitlesi hesaplanarak ağırlık serbest kalır..yani 24kgın 0.33 eş degeri 7.9 kiloya eşittir.. 24+7.9 =31.9 dur
yani bir balıgın 32 kilogram güç kullanması gerekirki (suda) bu makinanın aşşa yukarı dragını hesaplamasına imkan sağlar.. bu arada derinlik arttıkça basınçda artıyo tabi daha deyişik kavramlar cıkıyo ortaya bunuda denemeden bilemezsin :D tabi bir balık 32kg güçüde kullanması için babayigit olması lazım :D
bu drag işi karmaşık biraz.. işin içinde olmayınca pek iyi aydınlanacagımız söylenemez düşüncesindeyim
Sevgili Yavuz;
Videoları Bilent Yıldırımın yazılı anlatımı ile destekledim.
Sanırım daha aydınlatıcı olmuştur. :)
Dediğin gibi işin içinde olmayınca, pek iyi aydınlanamıyor insan, doğrusu bende senden farklı değilim.:confused:
Sevgili Bilent Yıldırımın bir çok balık dergilerinde makaleleri yayınlanmış,son olarak 20 Aralık 2014 tarihinde Karaburun Belediyesinin düzenlediği Levrek Avı yarışmasında konuşmacı olarak yer almış balık avı ve av malzemeleri konusunda donanımlı birisi olduğunu bildiğim için,bu konudaki çalışmasını gönül rahatlığıyla paylaştım.:kyfmyrn:

Keyifli forumlar dileğiyle. :)

Son düzenleme:

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
cok güzel bır konu emegınıze saglık makınalardakı drag degerleri bazı etkenlerden sebep degişebiliyor yani kamışın açısı kamışın boyu vb. hiçte merak etmedim dahası aklıma gelmedi sanırım bende okuma salina ıı 10.000 var youtupta izliyorum adamlar bu ve benzeri makinalarla orkinos ton kılıç çekiyo hayal ya ben boyle bir avda olsam kalamayı acsam balık gider alır başını.açmasan e sizin deney hesap ortada kalama kendi çözülecek .bu iş nasıl olacak
Sevgili Özcan;
Videoları, Bilent Yıldırımın yazılı anlatımı ile destekledim.
Belki biraz daha yazılı anlatımla taşlar yerine oturmuştur.:rolleyes:
Yazdıklarına katılmamakta elde değil,bu iş nasıl olacak. :confused:
hep beraber,biraz daha tecrübeye ihtiyacımız mı var ne dersin.;)

Keyifli forumlar dileğiyle. :)

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Son zamanlarda forumda gördüğüm en başarılı konu . Uğraşanların eline sağlık ..