Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Olta makineleri ve ceramic rulmanlar

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında karantina14 tarafından paylaşıldı.

1. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba,

Olta makineleri için özellikle kol ve misina rulmanının ceramic olmasının yararları nelerdir? Ayrıca bu değişimi yapmak için makinenin hangi ebat ve ölçüde rulmana sahip olduğunu nasıl öğrenebilirim? Bunun için yurt dışında satış yapan bir site var mıdır? Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum :)
    Makine: Daiwa Wincast 4000qd

sabriyazici bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. furunotr

furunotr Aktif Üye

Seramik rulmanlar oldukça pahalı ve bir konuda da zayıf yönü vardı; bu yönü şimdi hatırlamıyorum; seramik yerine kaliteli paslanmaz çelik ve kapalı rulman kullanılabilir; bulması daha kolay ve elbet daha ucuz...

Ölçüyü de ancak ölçerek bulabilirsiniz... Yani hangi rulman ise onu çıkartıp kumpas ile iç-dış çap ve en ölçülmeli; eğer orada burç varsa aynı şekilde o da ölçülmeli ve aynı o ölçülerde rulman oralara uygulanabilir...

4. roy

roy Aktif Üye

seramik rulman windcasttan pahaliya malolur. faydasi su; pas tutmaz, asinmaz, yag-gres istemez.

5. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Yurt dışındaki sitelerde 20 usd civarı bir maliyeti var. Sadece misina rulmanı için böle bir mıdifikasyon yapmayı düşünüyorum. Faydaları var ama asıl merak ettiğim dezavantajları neler acaba ?

6. roy

roy Aktif Üye

dezavantajlarini bilmiyorum fakat tuzdan etkilenmeme gibi bir avantaji mevcut. sarim klavuzu rulmanini modifiye etmek tuzlu suyun etkilerini büyük ölçüde bertaraf eder. belli basli iki tipi var.

1- üniform. hem bilyalar, hem kasa hem bilyalari saran yataklar seramik. bunlarin sütünme yüzeyi metale göre bin kat daha kaygan. hafiflik açisindan avantajli. 10 rulmanli bir makinada farkediyor.

2- hibrit tip. normal bir rulmandan farki sadece bilyalarin seramik olmasi. %100 seramik kadar olmasada normal bir rulmana göre akiskanligi daha fazla. gramajda dise dokunur bir avantaji yok. bu tip rulmani makinaya takmak bence gereksiz.

7. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Teşekkürler yardımlarınız için. O zaman hibrit yerine üniform olan yani %100 ü seramik olanı bulmaya çalışacağım ama ölçü olayını nasıl yapacağım acaba kumpas ile nasıl olacak hadi hayırlısı

8. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

ben geçmişte kullandım oldukça dayanıklı malzeme, bir kaç makine için spot balık karaköyde çeşitleri vardı, ama fiyatlarının pahalı olması sebebiyle rağbet göremedi,ve piyasadan sanırım çekildi yada unutuldu.

9. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Ahmet abi sordum çok pahalı dediler orada :)
    Yurt dışında bir kaç sitede uygun fiyata buldum ama ölçü olayının içinden çıkamıyorum şimdi :)

10. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

çıkamazsın, dene yanıl ile ancak çözülür çünkü mm lik olay, hele ip kullanılırsa hiç çıkılmaz işin içinden.

11. budak1903

budak1903 Aktif Üye

Makina müh olarak tecrübelerİme dayanarak yorum yapacağım. Seramik rulmanları sıcaklığın 200C'den yüksek olduğu çalışma şartlarında kullaanıyoruz.çünkü bu sıcaklıktan sonra gresler ve Rulman çelikleri artık iş göremez hale gelir, yüksek sıcaklık dayanıklı gresler mevcut ancak hem pahalı hem de her zaman verimli olmuyor. Yağlaması düzgün yapılan bir çelik rulmanda sürtünme ve paslanma problemi olmaz. Tuzlu şartlarında Rulman ömrünü arttırmak için tavsiyem korozyon direnci yüksek gres kullanmaktır. Bununla birlikte tabi ki kaliteli çelik kafesli bir Rulman tercih edilmeli. Olta makinelerinde yüksek sıcaklık söz konusu olmadığından seramik Rulman işine girmek bence Fuzuli masraftır. Ikincisi seramik rulman için bir garanti alabilecek misiniz?

Tavsiyem müsait bir zamanda Karaköy Perşembe pazarı rulmancılarını ziyaret etmeniz. İstediğiniz ölçüyü verin onlar uygun rulmanı bulurlar. Ya da bana ölçüleri atın size uygun rulman kodlarını veririm. Bir de bu rulmanları için tüp halinde satılan greslerden isteyin. Marka olarak tavsiyem skf greslerdir. Tuzlu suyu özellikle belirtin. Rulman markası olarak tavsiyem nsk, koyo, Nachi gibi Japon markalarıdır. Bu kadar küçük boyutlarda skf ve fag marka tavsiye etmem. Genelde Fason imalat oluyor.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

aykut kilitcioglu, İsottevfik ve KalamA bunu beğendi.