Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Olta tavsiyeler

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında akfkrdg tarafından paylaşıldı.

1. akfkrdg

akfkrdg Yeni Üye

Herkeze selamlar,
    İstanbul pendikte ikamet ediyorum ve kiyidan olta ile balik avlamak istiyorum fakat konu ile ilgili destek almam gerek.
    Birkac sorum var cevaplarsaniz cok memnun olurum.
    1- olta almak istiyorum, nasil bir secim yapmam gerek
    2-istavrit ile baslamak istiyorum ve istavrit için ne tur ekipmanlar almam gerek
    3- olta ve gerekli ekipmanlari nerelerden temin edebiliim
    4- nerelerde balik tutabilirim
    Not. Camiaya kazandirmak adina sorulatimi yanitlayacak kisiler varsa irtibata gecerlerse daha hizli ve güzel bir yol izlemis olurum diye dusunuyorum.
    Tesekkurler Rastgele!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. blaze

blaze Aktif Üye

Merhaba Akif Bey,

Öncelikle hoşgeldiniz, bir tanışma konusu açarsanız forumla tanışmanız daha kolay olur.

Pendik'te ikamet eden bu sevdaya yeni tutulmuş birisi olarak ustaların affına sığınarak bildiklerimi paylaşmak isterim.

Bu bölgede istavrit için genelde 30-35 gram kurşunlar kullanılıyor, yemli avlarda yapma ihtimalinizi düşünerek 3.60 -3.90 boylarında maksimum aksiyonu 120 -150 gr.
    olan bir kamış uygun olur. Makine olarakta ben kendim bu bölge için okuma avenger 55 kullanıyorum ve şimdilik memnunum benzer bir makine iş görecektir.

Alışveriş için benim önerim imkanınız varsa Üsküdar olacaktır.

İstavrit için bir kaç çapari ve 30-35 gram birkaç kurşun almanız yeterli olacaktır.

4. mctymn

mctymn Aktif Üye

olta seçiminde çeşitlilik çok. avlanma sitiline ve hedef balıklara göre seçenek çok .
    Pendik ve istavrit için düşünülecekse ; at çek tarzı kamışlara bakmanız gerekecek, hafif, düşük atarlı kamışlar tercihiniz olacaktır.
    / 3.00 m - 3.60 m kamışlar işinizi görecektir. atar olarak 20-60 gram aralığı bence bu bölgede istavrit için en idealidir. At çek kamışlarda kol mesafesinin uzun olması yorulmayı azaltır. 25 -30 gram kurşun , 3 metre 150- 200 gram ağırlığında kamış , atar değeri 20-60 gram , makine olarak 250- 300 gram ağırlığında iyi bir makine ilave edilirse, saatlerce istavrite çalışabilirsiniz, ayrıca bu takımla spin stilinde avlanabilirsiniz, 50 grama kadar kurşunlarla bir çok balığa yemli avlanabilirsiniz.
    / istavrit için gerekenler, olta takımı+ çapari+ 20-30 gram aralığı kurşun
    / Malzemeleri , balık malzemeleri satan dükkanlardan, çeşitli alışveriş sitelerinden, online balık malzemeleri satan sitelerden , balık avı ile ilgili forumların , ikinci el köşelerinden temin edebilirsiniz.
    / bölgenizdeki sahil kesiminin tümünde avlanabilirsiniz. Akşam hava kararmaya 1-2 saat kala ava başlarsanız daha çok verim alabilirsiniz. balık bol olduğu dönemlerde günün değişik saatlerinde bol av verebilir.
    Bilgilendirme sizin bölgenize ve istavrit avına yöneliktir. bölge veya hedef balık değişirse seçenekler değişir.

5. syner

syner Aktif Üye

Merhaba,
    Benim tavsiyem öncelikle boyunuza uygun kamış seçmenizdir, bunun dışında pendikte kıyıdan istavrit avı pek verimli geçmez daha çok kıraça, kırlangıç, lüfer, lapin ve kefal bulunur, boy orantınıza uygun seçim aralığı çok değil 3.90cm veya 4.20 seçim arasında karar verin yeterlidir, pendikten kadıköye kadar kıyıdan istavrit avları için uzağa atış yapmanız gerekecektir bu sebepten surf bir kamış ve 75-150 gr atarlı idealdir ancak ileri ki zamanlarda boğaz düşünürseniz ve tek sefer alayım ömürlük olsun derseniz 100-200 gr almanızı tavsiye ederim. Makina olarak surf kamışa surf makina gider ancak bütçenizi belirtmediğiniz için model verememekteyim.
    İstavrit için yer tavsiyem kartal ve sonrası.
    Gerekli ekipmanları pendikte ki av dükkanlarında bulabilirsiniz veya internetteki bir çok siteden alabilirsiniz bu tamamen size kalmıştır.

İyi forumlar.

6. musa yildiz

musa yildiz Yeni Üye

Selamlar sakin ha sakin yeni başlayanlar için bir takım alma ilerde ÇÖP olur ve balık tutma hevesin Kaçar şöyle Boğaz'da kullanacağın bir takım olsun atarı 200gr san aşağı olmamalı kalite birşey al onun tercihini bütçene göre değerlendir internetten forumlardan araştır yutubeden bol bol video izle unutma acemiyim deme sakın bir profesyonel gibi düşün