Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oltama gelen kırmızılı pembe mercanlar. 28 Ağustos 2011 Sivrice

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Bu sefer de denize yalnız açıldım, bayram dolayasıyla Ankara'dan kızım, damadım ve torunlarım geldi, onlara balık yedirmek için söz vermiştim, bende bugün gene mercan avına bakacağım, Conta kaptan bugünde tatilde, bayram üstü oda ailesinin yanına gitme hazırlıkları yapıyor, denize açıldım, yemlerim hazır taze sülünez ve taze sardalyalarım hazır, takımlarımı da gayet itina ile hazırladım, :):):)
    Mercan avı her na kadar devamlı aynı av gibi olsada her seferinde bizleredeğişik duygular değişik heyecanlar yaşatan çok zevkli bir balık avı,
    bu avda önemli olana avlandığımız nerada mercan olması, eğer meracanların bulunduğu taşı bulduysak, mercanlarda açsa yemi seviyorlar ve yeme saldırıyorlarsa o zaman bu av çok güzel geçeçek demektir,:) tabi buradaki en önemli unsurlardan biride havanın sakin olması ve denizde akıntıların az olması, eğer denizde sular, akıntılar çok fazla ise mercan avını da olumsuz etkiler, ilk başta takımı akıntıdan dolayı ıslık çalar gibi öttürür, bu da balığı ürkütür, yeme aldırış etmez, birde denize saldığımız takım denizin akıntıları yüzünde çok uzaklara gider ve mercan taçından uzaklasır, bizde saatlerce boşu boşuna bekleriz, işte denizin sakin olması mercan avımızda başarılı olmamızı sağlar, meran avınada yemin çok önemi verdır, yem taze ve gayet sıkı olmalı eğer yem gevşek olursa balık bu yemi dudakları ile kolayca alır ve devamlı balıkları boşu boşuna beklersiniz, demekki kullandığımız yemlerin taze ve sağlam yemler olmasına dikkat etmemiz lazım, son kullandığım takımımı üç köstekli yaptım, köstekler 10 cm civarında aralarında 21 cm bir mesafe bırakıyorum, yani iki köstek hiç bir zaman birbirine girmiyor, yemleri takarkaen iki defa veya üç defa yeme iliştiriyorum, burada dikkat edilecek en önemli husus mutlaka iğnenin uç tarafı yemin dışına çıkmalıdır, işte bu uç marcanı hemen yakalar, eğer uç yemin içersinde kalırsa balık bunu hemen kusar ve oltaya takılmaz, yemi denizin dibine saldığımız zaman kurşunu dibe deydiğini hissettiğimiz an o şekilde bırakalım, ne çok boşlayalım nede çok sıkı gergin bir şekilde tutalım, kurşunu dipteki taşlara vurup kalktığını hissetmeliyiz, sıra mercanın yemi tık tıklamasına geldi,:) eğer tık tık diye bir vuruş hiseettiğiniz an takımı yukarıya doğru hafifçe kaldırın, bazen balık ilk tıkta yemi alır o zaman ister istemez tasmalama zorunda kalırız bu şekilde de mercan balığı oltamızdadır, mercan olduğu yakalanan balığın sağa ve sola sert kafa atışlarından belli olur, eğer balık kendi halinde yukarıya doğru, hareketsiz olarak geliyorsa bu genellikle hannosdur, yani hani,:)mercan balığı kaç tane yakalarsanız yakalayın mercan takımını bozulmaz, hiç gam yapmaz, aynı takımı günlerce kullanabilirsiniz, her avdan sonra takım tatlı suyla güzelce yıkanmalı ve tuzu alınmalıdır, bu arada takıma hannoslar dadandıysa bu mercan takımını hemen değiştirmek gerekir, zira takımın köstekleri hemen gam yapar ve takım bazulur, her zaman teknede yedek mercan takımlarımızın bulunmasında fayda vardır.
    Bugün de güzel mercanlar avladım,:) sizlere de rastgelsin,:) bu arada yapmış olduğun avlarımı benimle her zaman paylaşmanız beni son derece mutlu etmektedir,:) ben de vakit bulduğum sürece sizlerin yapmış olduğunuz balık avlarınızı paylaşmaktan çok mutluluk duymaktayım,:) bu arada gözümden kaçan yorumlayamadığım bazı raporlar ve avlar için sizlerden özür dilerim. Burada bu güzel balık avı paylaşım sitesinde mümkün olduğu kadar yaptığımız balık avlarımızı paylaşalım,:) Sivrice 'den siz sevgili balıkçı kardeşlerime arkadaşlarıma selamlar, sevgiler,hepiniz hoşçakalın.:):):)

Mercan takımı.
    Mercan takımım Köstekler ve beden yozuri mirage 035 Flora carbon veya gece veya daha büyük mercan için 041 gene aynı misina.
    İğneler sadece iki adet Canella 2/0 mercan iğnesi 1532 Z Fransız ,
    köstek boyu 13 cm civarında iki köstek arası 27 cm, köstekle kurşun mesafesi 5 cm,
    bedenin boyu 50 cm civarlarında,
    ağırlık olarak suya göre 200 gr dan 300 grma kadar kurşun, alt ve üst taraflarda güzel çalışan fırdöndüler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Eylül 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. muhsin

muhsin Üye

Orhan abi tebrikler. Öyle bir anlatım ki o anları tamamen yaşadım bu yüzden size teşekkür ederim:). Bol balıklı günler dilerim.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Orhan Abi
    Yaptığın güzel avın yanında verdiğin küçük tüyolar da eşsiz.
    Herzaman rastgelsin

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Eline sağlık Orhan abi, yine güzel mercanlar.

6. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler Muhsin kardeşim, bu yöreyi ve bu yöredeki meraları çok iyi bilmem, hele senelerden beri sayısız mercan taşlarının kerterizlerini ezberlemem bana bu yemli dip balığı avçılığında çok avantaj sağlıyor, burada önemli olan unsurlar, ilk başta mercanın nerelerde hangi taşlarda olacağını bilmek, sonra mercana takacağın yem çok önemli, tabi mercan takımında çok hassas aynı zamanda çok kuvvetli bir takım olmalı, tabi havada mercan avına uygun olursa 40 dakika içersinde 8 mercan alınabiliniyormuş, işte bu mercan avımda ben bunu yaşadım,:) güzel bir av oldu ben de çok mutlu oldum,:) inşallah darısı senin başına, sevgiler, hoşçakal.:):):)

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Teşekkürler Orhan Abi,
    Mercan avıyla ilgili yine çok güzel tüyolar vermişsin, Ellerin dert görmesin, :) Herzaman rastgelsin....

8. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler Şeref kardeşim, son günlerde çok güzel mercanlar alıyoruz, iki günden beri havalarında, sularında yerinde olmayışı mercan avını etkiledi, ama dün gene birkaç mercan aldık, sevgiler, hoşçakal.:):):)

9. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

tebrikler orhan abi senin bu mercan avlarını çok beğenerek okuyorum

10. sivriceli

sivriceli Aktif Üye

çanakkale-Ayvacık ve edremit körfezde kıyıdan ve t
    Sevgili kardeşim yine her zamanki gibi dinamik ve zıpkın gibi halinle avını yapmışsın tebrik eder devamını dilerim,sevgilerimle.
    Yakında bende sivricedeyim palamutlar gelmiş,inşallah sabahları beraber çıkarız,yarın körfezde çıkacağım nasip olursa benim oğlanın tekneyle,burhaniyede limandan.

11. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler sevgili Oktay kardeşim, mercan avıda yöreyi ve mercan taşlarını bilmek lazım, ben de senelerimi bu mercan avında gerekli olan mercan taşlarını bulmakla geçirdim şimdi ise semeresini görmekteyim,
    Ben daha evvelde belirttiğim gibi Kuzey egede senelerden beri yeknemle balık avları yaparım ve bu avları çok ciddiye alırım teknem ile denize açıldığım zaman mutlaka balıkla dönerim veya dönmeyi çok isterim, üç çeşit balık avını senelerce yapıyorum ve her gün üzerine yeni bir şeyler koyuyorum, Çapari avlarını kaolyoz veya uskumru zamanı başlayınca yapmaya başlıyorum, çok bereketli balıklarla limana dönerim.
    Mercan avlarımı anlatmaya gerek yok son bir ay içersinde tuttuğumuz mercanlar zaten her şeyi anlatır.
    Birde en sevdiğim sırtı avlarımda senelerin bilgi, tecrübe, beceri, araştırma ve geliştirmenin yanında kendi takımlarım ile uyguladığım avların tutmuş olduğum Toriklerin, palamutların, Sinaritlerin, barakudaların bana vermiş olduğu zevki ve heyecanı unutmak mümkün değil, teknemde dostlarımla yapmış olduğum avlarda sadece benim balık avı takımlarım kullanılır, kim tekneme gelirse gelsin benim takımlarım ve benim sistemlerim ve benim kerterizlerimde dolaşarak avlanır, avlanırız, inşallah seni de bir gün Sivrice'ye beklerim.:):):)
    sevgiler, hoşçakal.:):):)

Son günlerde dostlarımla yapmış olduğum avlar ve balıklar.