Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

oltamı yıkamalı mıyım ?

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında eqrhas tarafından paylaşıldı.

1. eqrhas

eqrhas Aktif Üye

arkadaşlar ben tuzlu suda surf tarzı avlanıyorum , avlanmam bittiğinde , makinemi normal su ile yıkamalı mıyım güzelce ? ( makinem distance sörf )

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BALIKCI 1

BALIKCI 1 Üye

dur yahu ne yaptın dün aldın bugün yıkamaya kalktın sakın makinayı yıkama av sonunda sadece kuru bezle sil hatta şüphen varsa kafayı çıkarıp içini kurula yaylara dikkat ederek tabi hatta wd40 diye bir sprey gres var alıp onunla çok olmamak kaydıyla bakım yapabilirsin kamışı ise kesinlikle yıka yoksa halka ve yüzüklerin orası korozyon sonucu pas yapar birde kesinlikle oltanı av esnasında direk yere koyma mümkünse ayak yoksa olta tutucu al aksi takdirde kafanın içine toz kir ve hatta çakıl gidebilir ki buda arızaya sebeb.... hadi Rastgele

4. eqrhas

eqrhas Aktif Üye

abi ben dün aldım oltayı bugünse ava cıktım ve avdan sonra kafayı yıkadım tuzlu tuzlu kalmasın diye ... Offf umarım birşey olmamıştır .. olursa napıcam nerden anlarım zarar verip vermediğimi

5. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

makina ve kamışı kendimden önce onlara banyo yaptırıyorum,kesinlikle avdan gelince hemen yıka,mümkünse 30 40 derece suyla,25 yıllık makinalarım pırıl pırıl,yıkadıktan sonra kamışı kurula eğer teleskopik ise arka tıpasını açık bırak içide kurusun,makinayı ise kafayı çıkarıp süratlice suyu atacak şekilde en az 10 defa döndür arada da yağlarsan ve avda da özenli kullanırsan uzun yıllar kullanırsın wd 40 falan kullanma,makinayı geldiğin gibi yıka sakın tuzlu su avından sonra sonra yıkarım deye ihmal etme,10 un üzerinde makina ve kamışım var hepsinide denizden gelince üstelik sıcak ve sabunlu suyla yıkadım,tabi duruladım da,hiçbir sorun çıkmadı hepside sıfır gibi,rastgele

6. eqrhas

eqrhas Aktif Üye

afedersin abi anlamadım ; balıkçı1 bana diyor ki kesinlikle yıkama , sen bana diyorsun ki kesin yıka Makinem okuma distance sorf ve okuma flame . BEN NE YAPMALIYIM ?

7. Barbaros_07

Barbaros_07 Yeni Üye

vallahi kardeşim ben Antalya'da avlanırım malum en tuzlu deniz akdeniz orada ben balıktan her döndüğümde sıcak suyla yıkarım sonrada kurular yerine koyarım arkadaşların dediği gibi mutlaka yıka ama sonra kesinlikle kurulaman gerekiyor

8. Berkayy

Berkayy Aktif Üye

Balıktan geldin makineyi çıkarttın. Makinenin kafasını çıkart misinayı yıka sadece.
    Sonra ıslac bir bezz ile makinenin dışlarını sil. Makineni komple yıkarsan yüzüğündeki vs. yağlar gidecektir. yüzükteki yağ gidince makinen bozulur dişli atar vs. Makinenin kol topuzundaki bağzı yerlervar görürsün zaten onları gress le vs zaten o gress tuzu atacaktır benim canavar gibi banax sx4000 imi yıkadım şimdi pert :) ama herşey zamanla bu makinen eskiyene kadar zaten herşeyi anlıcaksın abi nereye gress yıkama vs. güvendiğin balık malzemesi satan bir yerden yardımda alabilirsin

9. poyraz

poyraz Aktif Üye

kafayı yıkamaylan bir problem olacağını zannetmiyorum aynı işlemi bende yapıyorum güzel kurulamak kaydıyla ben bu işlemi yaptıktan sonra havayla kurutuyorum. sadece o kafa üzerinde misinayı saran yüzüğüne dikkat et içindeki rulmanı ara sıra ince gresle yağlayiver bide her av dönüşü wd40 az miktar sıkıver nemli bir bezlede makinanızın üzerini sildimi bir problem olmaz.

10. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

yıkamak yerine güzelce silinip uygun yerlerini ince bir yağla hafifçe yağlayıp bırakırsanız en iyisi olur gibime geliyor

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Hafifçe bir sudan geçir kafidir.