Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Oltayi kiyidan daha uzağa nasil atabilirim

Abdullah SÜRÜCÜ

Daimi Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu sizin sorunuzun doğrudan cevabı olmayacak ama dolaylıda olsa belki cevap kabul edilebilir... Eğer uzak atış konusunda muzdarip iseniz kendinize daha derin su başlangıcı olan meralar bulunuz... Uzak atış sonucunda avlamayı düşündüğünüz balıklara bu şekilde de ulaşabilirsiniz...

Professour

Üye
Adı
cem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
kamışı rahat olduğun şekilde tut. herkesin kol boyu umuz açıklığı eşit olmadığı için kesin bir rakam yok. pendulum olayında önemli olan kurşuna momentumu verebilmek. ben pek beceremiyorum. zaten ekipmanım da o atışları yapmaya musait değil. hafif bir momentum verip atışımı yapıyorum. boğazda alan müsait değilse sen dikey atış yapacaksın.onu da en son video da gösteriyor.

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
Öncelikle bazı bilimsel verileri ortaya koymak lazım. Lisede fizik dersinde uyumasaydın bunları hatırlardın ;). kinetik enerji =1/2 m V^2 ....m kütle oluyor. Kinetik enerji hızın karesi ve kütle ile doğru orantılı. Ağır takım atmak daha fazla mesafe demek. bir diğer husus uzun kamış daha uzak mesafeye atmanı sağlar. makinenin misina sarımı sıralı ve düzgün olması lazım.spin makinelerde makine kafası tam dolu olmalı. çıkrıklar bu konuda daha iyi ve daha ucuz. esnek kamışlar daha uzağa atıyor. özellikle uç kısmı esnek olanlar. uzak atış yapanlar atış için kamış boyunun yarısı kadar pay bırakıyorlar. Profesyoneller kamış boyuna yakın pay bırakıyor.sivri kursunlar kullanmak önemli.armut kurşundan ziyade. ip misina kullanıyorsan "leader florocarbon" atış mesafene pozitif etki ediyor. en son kısım teknik konusu.linklerden uzak atışların tekniklerine bakabilirsin. kafana bir baret giyersen ve boş alanda çalışırsan kendini veya başkasını da sakatlamazsın.:krsn:
İnanın bu videoları ve birçok atış stillerdekini defalarca seyrettim.pendulum stili çok iyi bir atış için süper ama burda bunu öğrenmek ve uygulayıp boğazda avlanmak çok sıkıntı o yüzden hiç bulaşmıyorum.

Çıkrık ve ona uygun kamıışlarla avlanmak ve atış yapmayı çok istiyorum ve oldukçada ilgimi çekiyor.hedefim mümkün olduğunda öyle bir set oluşturmak

*hazır yeri gelmişken burda hazır videolarda varken sorularım var;
genelde atış yaparken sol ellimiz kamışın en alt kısmından veya oraya en yakın kısmından tutuyoruz .Bu ne derece doğru çıkrıkla olan atışlarda dikkat edin sol el kamışın en alt kısmından deği nerdeyse 20 cm önünden tutuluyor ,bu artışta artı bir avantaj sağlar mı?
Bir diğer merak ettiğim sorum kamış tutuş pozisyonumuzda sol el ve sağ elimiz arasındaki en iyi mesafe ne kadar olmalı? sorf kamışlarda iyi atış yapacağım diye sol elim ve sağ elim arasındaki mesafe 110cm mi buluyor sanıyorum buda kamışa yeterli ivmeyi güçlenmeyi saplayamamam ve kamışın kontrolünü kaçırmama neden oluyor .

Fizik dersinde sırf ben deği sınıfın %99 u uyuyordu ,hatta bazen hocanında uyuduğunu düşünüyorum.ihaleyi bana yıkma :)

katkın ,yorumun için çok teşekkürler.

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Ben boğazda surf disiplini avlanırken sol ayağım kollarımdan veya sırtımdan daha çok ağrırdı...

• Beğen
Tepkiler: t@B

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
bu konuda yazmak,eklemek, püf nokta belirtmek,tecrübe aktarmak,hocalık yapmak, isteyen olursa ben,takipteyim :)

Engin79

Daimi Üye
Adı
Engin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sol elle kamışın en dip noktasından tutup, iki elinizi de göz hizasına kadar kaldırıp, sağ eliniz sabitken, sol elinizi aşağı bastığınız zaman birçok kişiyle aynı mesafeye atabilmeniz gerek.
Aslında ustalaşan ve gerekli kasları gelişen kişiler ellerini o kadar kaldırmadan da atar, ama en az kas gücüyle iyi bir mesafeye atmanın basit yolu bu bence.

(tabi doğru kamışla, doğru kalınlıkta bir iple, uygun gramajda bir kurşunu attığınızı varsayıyorum)

B

BS Okuru

Misafir
Kamçılama olayına gelecek olursak bence mesele kamçılamadan ziyade en önemli husus kamışı sonlandırdığnıız açı ve o açı esnasında misinayı bırakmakta bitiyor.

Gazi hocanın yukarıdaki cümlelerine katılmakla birlikte bir kaç kelime eklersem fizekte atış konusu vardır tam da bizim konumuz :) şöyle ki bir nesneyi (sabit hiz ve ivme de )en uzağa atabilmek için 45 derece açı ile atmak gerekmektedir,
Bu bir kuraldır adamlar bunu denemiş ve formülize etmiş yani gergin bir şekilde(boğazda yaptigimız standart omuzdan savurma şeklinde kurşun yerde ve kesinlikle gergin olmali yani kurşunun ağırlığını parmağımızin ucunda hissetmeliyiz ) parmağınızın en ucunda ( çok sıkı değil çok yumuşakta değil tam kararında olacak şekilde ) tuttuğunuz örgü ip ve ya misinayi kamçı gibi kendinize ve ya belinize yük bindirerek değil de tüm gücü kamışın ucuna iletecek şekilde savurup kamışın ucu yere 45 derece açıda kalacak şekilde atış yapmanızı tavsiye ederim,
Yani atış eylemi bittiğinde oltanızın ucu yerden tahmini 45 derece ve ya yakınında bir açıda kalmalıdır ( teorik olarak doğru budur çünkü fizik yalan söylemez kanıtlanmış bir şey :) )
Benden çok daha uzağa atan bir kaç kişi tanıyorum bunun doğru stildeyse güç ile doğru oranda olduğunu da düşünüyorum ama önce teknik sonra diğer etmenler diyebilirim...
Lakin sağlıklı atmadan sadece uzağa atmak için atan kişileri de gördüm amacınız önce kendinize,sonra çevrenize sonra da ekipmanınıza zarar vermeden doğru stille uzun süre ayni mesafelere atmak olsun (nacizane)
Bunun içinde pratik şart ;)
Rastgelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Adı
Vaner
Kamçılama olayına gelecek olursak bence mesele kamçılamadan ziyade en önemli husus kamışı sonlandırdığnıız açı ve o açı esnasında misinayı bırakmakta bitiyor.

Gazi hocanın yukarıdaki cümlelerine katılmakla birlikte bir kaç kelime eklersem fizekte atış konusu vardır tam da bizim konumuz :) şöyle ki bir nesneyi (sabit hiz ve ivme de )en uzağa atabilmek için 45 derece açı ile atmak gerekmektedir,
Bu bir kuraldır adamlar bunu denemiş ve formülize etmiş yani gergin bir şekilde(boğazda yaptigimız standart omuzdan savurma şeklinde kurşun yerde ve kesinlikle gergin olmali yani kurşunun ağırlığını parmağımızin ucunda hissetmeliyiz ) parmağınızın en ucunda ( çok sıkı değil çok yumuşakta değil tam kararında olacak şekilde ) tuttuğunuz örgü ip ve ya misinayi kamçı gibi kendinize ve ya belinize yük bindirerek değil de tüm gücü kamışın ucuna iletecek şekilde savurup kamışın ucu yere 45 derece açıda kalacak şekilde atış yapmanızı tavsiye ederim,
Yani atış eylemi bittiğinde oltanızın ucu yerden tahmini 45 derece ve ya yakınında bir açıda kalmalıdır ( teorik olarak doğru budur çünkü fizik yalan söylemez kanıtlanmış bir şey :) )
Benden çok daha uzağa atan bir kaç kişi tanıyorum bunun doğru stildeyse güç ile doğru oranda olduğunu da düşünüyorum ama önce teknik sonra diğer etmenler diyebilirim...
Lakin sağlıklı atmadan sadece uzağa atmak için atan kişileri de gördüm amacınız önce kendinize,sonra çevrenize sonra da ekipmanınıza zarar vermeden doğru stille uzun süre ayni mesafelere atmak olsun (nacizane)
Bunun içinde pratik şart ;)
Rastgelsin
Diğer tüm fakörler (kuvvet, makina - kamış - ip kalitesi, nispeten daha az rüzgarlı hava vs) yerine gelse de bu 45 derecelik açı kuralı yerine gelmezse kurşun yine de beklenen uzağa gitmez. İlker kardeşim bu açı konusunu fiziğin bir konusu olarak güzel ifade etmiş. En uzak noktaya atış, arkada bir enerji kaynağı yoksa, ancak 45 derecelik bir açıyla mümkündür. Bunun en iyi uygulaması ordudaki topçu atışlarıdır. Eğer topçu, hedef gözetmeksizin en uzak noktaya (maksimum menzil) atış yapacaksa topun namlusunu 45 dereceye ayarlar. Aynı durum atletizmde cirit ve gülle atıcıları için de geçerlidir. Bir oltacının atışı da eğik atışa girdiği için maksimum menzil için 45 derecelik açının korunması gereklidir.

hamdialev

Daimi Üye
Adı
Hamdi ALEV
Kan Grubu
O Rh Negatif
45 derecelik acı olayı kamisin acısı değil, kursunun çıkış açısı olması gerekiyor. O yüzden maalesef verdiğiniz 45 derece bilgileri bu şekilde pek doğru olmaz.

Pendulum tarzı atışlarda bu olabilir ama kafa üstü ve omuz üstü atislarda o aciyi yakalamak zor zanaat..

• Beğen
Tepkiler: t@B