Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ölü Yem Sırtısı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Son zamanlarda dikey ve yarı dikey seğirtme (JIGGING) yöntemleri ile avlar yapmakta olsam da, balıkçılık maceramda bu başarılı yöntemin olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de oldu. En önemlisi araştırma ve yeni şeyler deneme isteğimi köreltti. Sıradan bir av günü bildiğimiz taşlara koştururcasına gidip her birini peş peşe yoklamaktan ibaret hale geldi. Bu durumu biraz da çok gollü geçen mahalle maçlarına benzetiyorum. Son avımda Güney Ege ve Akdeniz meraları için eski benim için yeni bir balığı yakalamak kısmet oldu. Bu balık yerel adıyla CEYLAN yabancı adıyla KING FISH. Oldukça keyifli bir mücadelesi olan bu balığı yarı dikey seğirtme yaparken yakaladım. O andan itibaren konsantrasyonumu bu yeni türe ve meramın sığ kıyılarında avlanmakta olan diğer büyük suüstü türlerine(pelajik) vermeye çalıştım. Her ne kadar iş durumları nedeniyle uzun süreler evimde olmak mümkün olmasa da internet ortamında yaptığım aramalarda ölü balıklara canlı yem aksiyonu vermek için çok çeşitli takımlar hazırlanabildiğini ve bunlarla CEYLAN gibi kıyı sularına yakın dolaşan pelajik türleri kandırmanın mümkün olduğu okudum.

Tahir Gürhan Abi’nin etkinliğini açıkça ispatladığı ve bizlerle paylaştığı canlı yem ile av maceralarını balıkçılık cemiyetimiz bilir. Hepimizin gözlerini kocaman açan muhteşem avlarına ait hikayelerinin satır aralarında canlı yemi temin ve muhafaza etmekte yaşadığı güçlükleri de anlatmıştır. Peki ölü bir yemi canlı gibi çekmek ve trofeleri kandırmak mümkün müdür? Sahte balıklarla yakalanan trofeleri görünce “NEDEN OLMASIN ?”

Yabancı balıkçılık cemiyet ve forumlarının çok önemli bir özelliğini vurgulamak isterim. Pek çoğu büyük firmaların sponsorluğunda ve karlılık esasına göre işletiliyorlar. Durum böyle olunca büyük turnuvalar, marka sporcuları ile röportajlar, seminer ve toplantılar, yeni çıkan ürünlerin testleri gibi masraflı işlerin altına girip elde ettikleri muazzam sonuçları üyeleri ile paylaşıyorlar. Ne yazık ki bizim malzemecilerimiz forumlarımızı okuyup stoklarını ona göre belirlemenin ötesine geçmiyorlar. Aslında bunu bile yeterince iyi yapamıyorlar.

Neyse konumuz bu değil. Konumuz ÖLÜ KEFAL İLE SIRTI TAKIMI. Kefal, kıyı sularında nispeten fazla bulunan ve tutulabilen bir balık. Ancak kefal tutmak her zaman çok kolay olmayabilir. Bazı günlerde çok istekli davranırken bazı günlerde ürkek ve kurnaz davranabilir. Öyleyse işlerin yolunda olduğu bir günde bolca tutup, ileriki günler için saklayabilir veya balıkçılardan taze olmak koşuluyla oldukça uygun fiyatlara alabiliriz. Yazının bundan sonraki bölümü yabancı kaynaklardan derlemedir.

Ölü Kefal’in Sırtı Takımı İçin Hazırlanması
    Büyük balıkları hedeflediğinizde yüzen bir kefal her zaman şampiyondur. Ölü kefali yüzdürmekten korkmayın. Biraz zaman ayırır ve aşağıdaki aşamaları uygularsanız bunun zor bir iş olmadığını göreceksiniz.
    Malzemeler
    1. Bir milimetre kalınlığında tel
    2.10/0 veya 11/0 uzun pala dövme çelik iğne (2 adet)
    3. Kuvvetli ve küçük bir fırdöndü
    4. 50-150 gr yumurta kurşun
    5. Yem ipi
    6. Keskin bir fileto bıçağı
    7. En az 12 saat tuzlu suda bekletilmiş taze kefal

Hazırlık
    1. Kefali düz bir şekilde yatırıp arka kısmını fileto bıçağıyla yüzme kesesinden saplayıp dışarı yönde ilerleterek ikiye bölün. Omurga kılçığını koparmamaya dikkat edin. Kuyruğun dibine vardığınızda bıçağı aşağı bastırak kuyruğu da eşit şekilde ikiye ayırın. Kuyruğun düzgün bir şekilde ikiye bölünmesi sırtı sırasındaki aksiyonun gerçekliği açısından çok önemli. Bir taraf için bu işlemi tamamladığınızda ters çevirip diğer tarafı da omurga kılçığından aynı şekilde ayırın. Bu aşamada omurgayı koparmayın.

2. Balığın ense kısmındaki yumuşak bölümdeki pulları bıçağın tersiyle temizleyin.

3. Temizlediğiniz ense bölümünde resimde görüldüğü şekilde üçgen bir yarık açın. Bu yarık sırtı esnasında balığın düz yüzmesine yardımcı olacak.

4. Bu aşamada balığın bütünlüğünü bozmadan omurgayı çıkartmaya çalışacağız. Bıçağı balığın ikiye böldüğümüz arka kısmından yavaşça içeri sokarak omurga ile kılçıkları ve eti hafifçe ayırmaya çalışın. Bu sırada kılçıkların kırılma çıtırtılarını duyacaksınız. Balığın her iki tarafından bu işlemi omurga boyunca yapın. Son olarak omurga kılçığını arkadan tutarak yavaşça çekin. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız omurga ile beraber iç organlarda dışarı çıkacaktır.

5. Uzun pala iğnenizi balığın altına koyarak prova edin. İğne deliği balığın gözlerinin arasında olacak şekilde iken iğnenin dışarı çıkması gereken karın bölümünde bıçakla küçük bir yarık açın. İğnenin palasını bu yarıktan içeri, delik gözlerinin arasında bir yerde olacak şekilde, kafasına doğru ittirin.

6. İkinci iğneyi(hırsız iğne) anüsten veya yakın bir noktadaın çıkacak şekilde balığın altına koyup prova edin. Birinci iğnenin deliğine kadar uzatacağınız çelik tel ve fırdöndünün uzunluğunu hesaplayın. (Evet, doğru anladınız. Birinci iğnenin deliği ile ile ikinci iğnenin fırdöndü deliği aynı yere, yani balığın kafasının içine, gözlerinin arasına kadar gelecek)

7. Bir çuvaldız ile ilk iğnenin deliği ile ikinci iğnenin fırdöndüsünü kafasının içinde hizalayın. Çuvaldıza taktığınız ince iplik ile iğneleri birbirine sabitlerken balığın ağzının ve solungaçlarının kapalı olmasını sağlayacak şekilde önde ve yanlarda birkaç düğüm atın. İşin bu kısmı tamamen sizin cerrahi yeteneğiniz ile sınırlı.

8. Çelik kösteği balığın kafasına, oradan ilk iğne deliği ile hırsız iğne fırdöndü deliğinden geçirip alt çeneden çıkardıktan sonra, tele misket kurşunu geçirip ilmek yaparak bitirin. Bu kurşun balığın alt çenesinde durarak ağırlık merkezi oluşturarak balığın dönmeden yüzmesini sağlayacaktır.

9. Balığın gözlerinin su ile dolup şişmesini önlemek için iğneyi her ikisinden geçirip delin ve bir düğüm atın.

10. Kafasının etrafını birkaç defa iple sıkıca dönerek solungaçlarının sıkıca kapanmasını sağlayın.

11. Hırsız iğneyi doğru pozisyonda tutabilmek için anal bölgede açtığınız yarığı gevşekçe kapatın. Hırsız iğnenin kıpırdamasına engel olmayacak kadar dikin.

12. Bütün bu hazırlıkların insanın hayatında birkaç kez yakalayabileceği kurnaz ve kuvvetli bir trofenin darbelerine dayanacak kadar sağlam ve onu inandırabilecek kadar gerçekçi bir yem elde etmek için olduğunu unutmayın. Yoksa pahalı sahtelere para vermeyi mi tercih edersiniz?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Aralık 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

Henüz bu yöntemi bizzat deneme fırsatım olmadı. Şimdilik sanal ortamdaki makale ve filimlerden ne kadar başarılı olduğunu izlemek ve iç geçirmekle yetiniyorum. Ama dikey seğirtme işi de böyle başlamamışmıydı?:cool: Ölü kefal sıtı takımları için birkaç farklı örnek daha var. Hepsinin ortak noktası ölü balığın yumuşak hale getirilip düzgün ve dengeli yüzmesinin sağlanması ve yemin uzun süreli ve süratli sırtıya dayanmasının sağlanması. Kısmet olur da eve gidebilirsem kendi denemelerim ve resimlerim ile konuyu zenginleştireceğim. Herkese rastgelsin.

4. AKIN KAPTAN

Dün burada gösterilen şekilde yapmaya çalıştım. Gerçekten çok zor. 2 kefal hazılayabilmek için 4 tane harcadım. Bir tanesini hazırlamak yarım saat kadar sürüyor. Tam cerrah işi. İlk balık istediğim gibi olmadı ama ikincisi güzel oldu. İkinci balığın sudaki aksiyonu gerçekten güzel. Sahte balıklar gibi salınıyor. Bunun nedeni kafasına açılan yarık ve kefal balığının düz ve geniş alnı. Bugün gün boyunca her fırsatta teknenin arkasında salladım. 2-4 kts arası aksiyonu iyi. Daha hızlı gidince yüzeye çıkıyor, daha yavaş gidince kuyruk sallmıyor. Akıntı ve rüzgar ile sürüklenirkende dibe bıraktım. Siz sakın dibe bırakmayın. Balık dibe gidince basıncın etkisiyle gözleri şişiyor ve yapısı bozulup bir daha düzgün yüzemez hale geliyor. Şimdilik sonuç alamasamda ben yüzüşünü beğendim. Bu yöntemi yüzey sırtısı için tavsiye ediyorum. Zaten yabancılarda bu yöntemi kılıç ve ceylan balığı avında sırtı için kullanıyırlar. Ama tekrar söylüyorum.
    ÇOK ZAHMETLİ BİR HAZIRLIK GEREKTİRİYOR.

5. AKIN KAPTAN

İğneleri dışarıda iken hazırlayıp içeri elle sokuyoruz. Kafaya yakın olan ilk iğnenin palası uzun olacak. Dolayısıyla iğnenin deliği balığın kemikli kafasının içine denk gelecek. İkinci iğneye çelik tel bağlayıp onun ucuna fırdöndi ekliyoruz. İşte bu fırdöndü ile ilk iğnenin deliği üst üste gelecek şekilde kafanın içinde aynı hizada oluyor. Sonra bunların her ikisinin içinden geçen bir telle sabitliyoruz.

Yassı balıklarlada işe yarayacağını tahmin ediyorum ama bence bu balıklar ile bu hızlara çıkmak mümkün olmaz. Ayrıca yassı ve kısa oldukları için aksiyon veremeyebilirler. İsparoz kolay yakalanan ve muhafaza edilebilen bir balık olduğu için bence bu kadar emeğe değmez. Anladığım kadarı ile bu yöntemin esası, balık turları gibi organizasyonlar için bol miktarda stoklanabilen ve etkili bir canlı yem alternatifi olması. Ayrıca balıkların canlı olarak dayanamayacağı kadar yüksek süratler hedefleniyor da olabilir.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu yemleri hazırlayabilmek te, düzgün bir şekilde yüzdürüp avlanabilmek te ciddi bir tecrübe istiyor.
    Böyle bir yemin hazırlanması ile ilgili birkaç video izlemiştim. Adam gayet kolaymış gibi anlatıyor ve bir taraftan da uyguluyordu ama ben nedense onunla aynı kanıda olamadım hiç. :)
    Şimdi ise sevgili Akın sayesinde anlayabileceğimiz bir dilde, anlayabileceğimiz şekillerde yeniden karşımıza çıkacak "ölü balıktan canlı yem yaratma'nın" yolu.

7. AKIN KAPTAN

Yabancı forumlarda kılıç ve orkinos avlarında kullanıldığı belirtilen ölü yemler

8. AKIN KAPTAN

Ölü yeme dudaklı kafa ekleyerek dengeli yüzüş sağlamaya çalışılmış.

9. AKIN KAPTAN

Alttan ağırlıklı zoka ile ölü yeme dengeli bir yüzüş sağlanmaya çalışılmış.

10. AKIN KAPTAN

Ölü yeme ağızdan sokularak takılan bu aparat sayasinde yine dengeli bir yüzüş hedeflenmiş.(predapro ismiyle tanınıyor)

11. ahmet1833

ahmet1833 Aktif Üye

Bizde,Adrasanda kuzu için yazılı orkinos palazlarını fotodaki bağlanıp sırtı çekiyorduk...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Aralık 2010