Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

On puanlık uzmanlık sorusu :)

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında TekAdam tarafından paylaşıldı.

1. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Değerli Balık Sevdam üyeleri, arkadaşlarım, dostlarım öncelikle hepinize merhaba :)

Sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var. Bu konuyu sabahtan beri çözmeye çalışıyorum ama bir türlü istediğim cevabı bulamadım. Forumda daha önce açılmış konuları da inceledim;

Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış - Balık Avı Amatör ve Sportif Olta Balık Avcılarının Buluşma Noktası Balık Sevdam

http://www.baliksevdam.com/forum/de...-ailesi-turleri-ayrimi-ve-tebligler-6385.html

http://www.baliksevdam.com/forum/tr...an-telli-sinarit-veya-fangri-mercan-5884.html

http://www.baliksevdam.com/forum/mercan-baligi-ve-av-teknikleri-1153.html

ama halen sonuca ulaşamadığımı düşünüyorum. Umuyorum bu konu hepimizin bilgileriyle ortak bir noktada sonlanacak ve cevabı bulmuş olacağız.

Uzun zamandan beri Marmara Denizi'nde derin su avı yapma hayallerim vardı. İmkansızlıklar, ötelemeler ya da hayatın getirdiği sebeplerden sonra nihayetinde bu senenin Mart ayı itibariyle kankam Ali ile ancak başlayabildik. Belli zamanlarda deniz ve iş hayatımızın şartlarına göre bu avı yaptık, sanırım uzun süre bu avı yapacağız.

Bu haftasonu Pazar günü her zaman yakaladığımız Mandagöz Mercan'ın yanında bu (?) Mercan'da geldi. Ama cinsi konusunda ikilemde kaldık. Fangri Mercan ağırlıkta olsa da kuyruk yapısına göre Fangri değil. Araştırmalarımız devam ediyor. Resimleri gönderdiğimiz değerli büyüklerimizden gelecek cevapları bekliyoruz. Bu bekleyiş esanasında aramızda bilgi verebilecek üyelerimiz de mutlaka vardır düşüncesiyle genele de sormak istedim. Sizce bu Mercan türü nedir, bilgilerinizi veya yorumlarınızı bizimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Herkese rast gelmesi dileklerimle...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Kasım 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sabora

sabora Daimi Üye

Süleyman Ağabey bence bu Mercan-Sinarit melezi yeni bir tür.:D

4. TekAdam

Aklımı okudun Sabahattin

Sabahtan beri hatta dünden beri bu konuyu araştırıyorum. Bildiğim balıkların farklı resimlerini gördüm ama bunu çözemedim. Belki de melez bir Mercan cinsi, bakalım sonunda ne çıkacak ;)

5. sabora

sabora Daimi Üye

Ağabey daha çok fikirler üretirimde, konuyu fazla sulandırmak istemiyorum. :D Ama nette şöyle bir dolaşınca, bu mercanın milletin kafasını baya bir karıştırmış olduğunu gördüm. Sanırım bayağı bir melez çeşiti mevcut.

6. TekAdam

Önemli değil Sabahattin, her türlü yoruma açık bir konu, herkes düşüncelerini rahatlıkla yazabilir

Birazdan bir konu daha açacağım. Kocagöz Mercan'ı resimlerde göreceğiniz hale hangi balık sokmuş olabilir, onu da çok merak ediyorum

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Bir akvarist olarak sanırım bu konuda yardımcı olabilirim. Acaba aşağıdaki listede yer alan mandagöz mercan olabilir mi?

Common Name - Search Result

8. TekAdam

Murat merhaba,

Mesajını görünce özel mesajın aklıma geldi, şimdi cevapladım ;)

Kocagöz Mercan olarak belirttiğim Mercan sanırım Mandagöz Mercan (Pagellus Bogaraveo) diye geçiyor, bunu çözmüş olduk :)

Diğeri ise dişli bir Mercan türü, onun Mandagöz Mercan olduğunu sanmıyorum. Verdiğin linkteki Mercan'lara bakıyorum ama resimler çok küçük ve dişleri var mı anlayamadım ;)

9. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Bence fas mercanı denilen dentex maroccanus.

Bu gibi ayrımlarda ışın sayıları solungaç kapağındaki sayılar omur sayıları ayıraç oluyor. Üst yüzgeçte 12 diken ışın varmış. O olabilir ence göz yapısı da benziyor. Göz bebeği armudi şekilde.

Pictures Summary

10. TekAdam

Can merhaba,

Sabah yaptığım aramalarda ben de Fas Mercan'ı olduğunu düşündüm ama kankam Ali ile aynı fikirde birleşemedik. Zaten bu konuyu bu sebeple açtım, umarım doğruyu bulacağız. Ancak görseller çok düşük kalitede olduğundan tam anlamıyla çözmek zor olacak düşüncesindeyim ;)

11. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Bunlarda Furkan ile benim, Yeniçiftlikten tuttuğumuz mercanlar.
    Köpek dişleri yok diye aklımda kalmış. Klasik mercan sanırım.