Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

önden kalama mı arkadan kalama mı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında lvlualliml3ey tarafından paylaşıldı.

1. lvlualliml3ey

lvlualliml3ey Yeni Üye

slm arkadaşlar
    dikkatimi çeken bir konu var. spin avında arkadaşların bir çoğunun önden kalamalı makinalar kullandıklarını yayınladıkları fotolarda videolarda gördüm.
    benim kendime göre rahatlığı ve kullanım kolaylığı nedeniyle tercihim arkadan kalamalı makinalar. yeni makina alcaksam makinanın kalamasına göre marka ve tercihlerimi belirliyorum.
    bu konuda çok bilgi sahibi de değilim açıkcası. önden kalama ve arkadan kalama makinalar arasındaki fark ve avantajları konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa YARDIMCI OLURLARSA SEVİNİRİM.
    aklımda shimano symetre 2500 rj spin makina 6,2:1 ve shimano Solstace 4000 FI Spinning 5,7:1 Makine var. bu makinalar hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa düşüncelerini belirtirlerse sevinirim.
    ayrıca makina tavsiyesi olan arkadaşlar görüşlerinide belirtirlerse memnun olurum.
    yardımlarınız görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Fonksiyonalite bakımından arkadan kalama ama makinanın estetiği açısından önden kalama.
    Ben oldum olası arkadan kalama makinaları estetik açıdan sevmemişimdir.

Makina önerim ise TR.de satılmayan Shimano modeli olan Spirex 2500.
    Tetiklidir ve tek el ile kullanıma müsaittir.
    Alt segment ürünüdür ve amerika fiyatı 60 USD.

4. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Birol beyin dedigine katılıyorum makinanın kalamasını avdan önce ayarlıyacaksın arkadan kalama eski nesil önden kalama yeni nesil makinalarda bulunur hem önden hem arkadan kalama makinalarda var balıgı sahteye taktırıp çekerken kalamayı ayarlamak ustalık gerektiren bir konu %90'ı bunu başaramaz sen onu ayarlamakla meşgul olurken levrek kendini bir yere sokmayı başarır balıgı alamazsın sitede spin takımla ilgili konular var onları incelersen fikir sahibi olursun ayrıca at-çekle levrek yakalayan arkadaşların konularını incele takımlarını da belirtiyorlar buna göre bir yol haritası belirlersin hayırlısı olsun bol avlar diliyorum.

5. ryetik

ryetik Aktif Üye

Pratiklik konusunda arkadan kalamalı makinalar elbette daha avantajlı , balıkla mücadele esnasında (birazda alışkanlığa bağlı tabi) arkadan kalama makina ile kalama ayarına müdahale etmek daha kolay ancak ısınma konusunda dezavantajları vardır. Arkadan kalamalı makinaların bir avantajıda hafiflikleridir , önden kalamalılara göre daha hafif yapılma imkanları vardır. Önden kalamalı makinalar ise arkadan kalamalı makinaların aksine direk makarayı sıktığından daha uzun ömürlü ve daha hassas ayar yapılabilen makinalardır ve daha az ısınırlar. Ayrıca görüntü olarak çok daha güzeller ;)
    Bence önden kalamalı makinalar daha iyidir ( dediğim gibi alışkanlık) ama atıyorum arkadan kalamalı orta sınıf bir Shimano , Penn gibi bir makinayı , önden kalamalı piyasada çok ucuza bulunabilen bir makina ile karşılaştırmakta olmaz , önemli olan kalitedir. Birde şöyle bir durum var bizler genelde kıyıdan spin tekniği ile avlanmaktayız ve yorulmamak için hafif makinalar kullanmaktayız (2000 - 4000 arası) , bu makinaların drag kuvveti genelde 2kg ile 6 kg arası değişmekte dolayısıyla oltamıza takılan 7 kg lık bir balıkta kalamanın hiçbir anlamı kalmayacaktır.

6. hunter

hunter Daimi Üye

Güzel bir konuya değinmişsiniz.
    Bende size üç hafta önce yaşadığım bir tecrübemi anlatayım.

Orkinos ve Torik avı için gittiğimiz avda önden kalamalı spin makina ve kamışdan oluşan takımım vardı.
    İlk balık bana geldi üstelik hedef balığında üzerinde bir balıktı (Kılıç) Öyle bir vuruşla aldıki sahtemi kalama ayarı yapmama bile müsade etmedi bana,ben kamışı kontrol etmeye çalışırken arkadaşım Murat'a seslendim ve ''Murat kalamamı sık''diye bağırdım,hemen yanıma koştu müdahele için elini atmasıyla elini kestirip geri çekmesi bir oldu.

Bu durum beni iki kere üzdü,bir arkadaşımın elini kestirdim,iki balık makinada ne misina bıraktı nede bir şey. :)
    Sahtemi,Misinamı aldı ve gitti.

Buda benim yaşadığım ve kafama takılan bir durum,kararım arkadan kalamalı bir makina edinmek,daha fiiliyata geçirmedim henüz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2012
  7. hunter

hunter Daimi Üye

Bu arada konuyu açan arkadaşdan özür dileyerek ve müsadesiyle buradan bir destek ve yardımda ben rica etmek istiyorum.

Spin at-çek için kullanabileceğimiz devir olarakda iyi olabilecek arkadan kalama seçenekli (Marka-model-fiyat)olarak tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu sebeble herkes faydalanmış olur bu bilgiyle.

8. ryetik

ryetik Aktif Üye

Mustafa Abi , kullanma fırsatı bulduğum arkadan kalamalı Spro Nova yı tavsiye edebilirim devir oranı 1:5 ağırlık 350 gr civarı bence gayet güzel bir makina 3 kg civarında turnayla çok rahat oyun oynamamı sağladı fiyatı şuan 200 TL civarında. Ayrıca bir arkadaşımda Penn Slammer ve Shimano Exage 4000 RC var ve çok memnun. Penn Slammer den çok övgü ile bahsediyor ama bilmiyorum çünkü denemedim bile ama Exage i denedim , balık alamadıysamda güven verdi. Pek yardımcı olamadım ama arkadan kalamalı Spro Nova var sadece kullandığım ve sağlam makina :)

9. hunter

hunter Daimi Üye

Ramazan ilgine teşekkür ederim. :)

Bu bahsettiğin makinayı tanımıyorum,biraz baktığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım,fiyatı ise ortalama 200.tl.

Acaba bu büyük kafamı farkedemedim. !

Spro Nova

SPRO NOVA 710 6+1 BB 2 ALU KAFA (RED EDITION) OLTA MAKİNASI

6 +1 PASLANMAZ ÇELİK
    SABİTLENEBİLİR GERİ DÖNÜŞ KİLİTİ

TUFFBODY ALÜMİNYUM GÖVDE

OSİLASYON SİSTEMİ

GÜÇLENDİRİLMİŞ MİSİNA HALKASI

DÜĞÜMLENMEYİ ÖNLEYİCİ KUVVETLENDİRİLMİŞ SİSTEM

2 ADET MİSİNA KLİPSLİ ALÜMİNYUM KAFA

MÜMKEMMEL BALANS AYARI YAPILMIŞ TUFFBODY MAKARA

MÜKEMMEL BALANSLI ALÜMİNYUM MİSİNA KILAVUZU

HASSAS AYAR YAPILABİLENMULTİ-DİSK ARKA KALAMA SİSTEMİ

AGIRLIK :315 GR DEVİR :5,2/ 1 150/0,33 MM

Birde bu var,

SPRO NOVA 740 RD ( SIYAH ) MAKİNA

352 gram ağırlıgında , 7 bilyalı , Cnc ' de işlenmiş alüminyum kol ,40 lık alüminyum kafa ve yedek alüminyum kafa , Spin avları için özel üretim , özel ürün ...

maket balık ve kaşıkta gösterdiği başarıları ile avrupada madalya almış bir ürün.. Tavsiye ederiz.

6 +1 PASLANMAZ ÇELİK

SABİTLENEBİLİR GERİ DÖNÜŞ KİLİTİ

TUFFBODY ALÜMİNYUM GÖVDE

OSİLASYON SİSTEMİ

GÜÇLENDİRİLMİŞ MİSİNA HALKASI

DÜĞÜMLENMEYİ ÖNLEYİCİ KUVVETLENDİRİLMİŞ SİSTEM

2 ADET MİSİNA KLİPSLİ ALÜMİNYUM KAFA

MÜMKEMMEL BALANS AYARI YAPILMIŞ TUFFBODY MAKARA

MÜKEMMEL BALANSLI ALÜMİNYUM MİSİNA KILAVUZU

HASSAS AYAR YAPILABİLENMULTİ-DİSK ARKA KALAMA SİSTEMİ

AGIRLIK :352 GR DEVİR :5,0/1 150/0,33 MM

10. ryetik

ryetik Aktif Üye

Rica ederim Mustafa Abi , benim kullandığım 40 lık olanı , ağırlığı 350 gr ve renk olarak siyah ağırlıklı.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Önden kaloma olmasının el kesmeye nasıl bir etkisi olduğunu açıkçası anlayamadım.