Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÖNEMLİ

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında lazoglu53 tarafından paylaşıldı.

1. lazoglu53

lazoglu53 Yeni Üye

merhabalar... yardımcı olrsanız sewinirim....konuyu açıkca anlatayım size..
    4.70 UZUNLUGUNDA FİBER Bİ TEKNE WAR WE ARKASINDA 30 BEYGİRLİK SUZUKİ MARKA MOTORUDA MEWCUT BU TEKNE WE MOTORU SATILIK ALMAK İSTİYORUM AMA BUGUN GTTİĞİMDE MOTORUN WE TEKNENİN EWRAKLARININ OLMADIGINI OGRENDİM..İLK SAHİBİ İNGİLİZMİŞ O Bİ TURKE SATMIŞ AMA DEWRİNİ SATIŞINI WEREMEDEN İNGİLİZ ÖLMÜŞ WE ALAN TURK ABİMİZDE ŞİMDİKİ SAHIBINE BORÇ KARŞILIGI WERMİŞ BU ADAMDA SATIYOR...OGRENMEK İSTEDİĞİM BEN BU TEKNEYİ ALSAM MOTORUNA WE TEKNEYE GEREKEN BELGELERİ CIKARTABİLİRMİYİM? CIKARTABİLİRSEM NEREYE GTMEM NE YAPMAM LAZIM...BUNUNLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN WARSA WE BENI AYDINLATIRSA ÇOK SEWİNİRİM..TEŞEKKURLER ŞİMDİDEN...WE BU TEKNENİN MOTORUN YILLIK WERGİSİ OLURMU ?:(

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

liman kaydı için motor + tekne faturası şart bunlar yoksa kayıt ettiremezsiniz. kaydı olmayan tekneyle sahil güvenlik kontrolüne girersen en aşağı 450lira cezası var arkadaşım yemişti geçen yaz. fiyatı uygun gibi gözüksede uzak durmakta fayda var belgesiz teknelerden.

4. Tolga

Tolga Aktif Üye

We Türkçe anlamı biz olarak mı geçmekte bu yazıda?
    W harfi yeni anayasa ile bizim alfabemize mi dahil edildi?

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Okurken yoruldum. Hem W harfi kullanılmış hem büyük harf ile yazılmış....
    Normalde bu mesajı komple silmem gerekir.Ama arkadaşımız yeni ve yardıma ihtiyacı var.
    Arkadaşım rica etsem mesajını düzeltip küçük harf ve v harfi ile yazarmısın.

Soruna gelince, belki bu deniz aracının geçmişi anlatıldıığı gibidir. Belki de değildir ve çalıntıdır.O yüzden evraksızdan uzak dur.Kara taşıtı olan arabayı nasıl evraksız kullanamayacaksan, deniz aracınıda kullanmamalısın.

6. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bu TÜRK alfabesinde olmayan '' w '' sembolünü neden kullanıyorsunuz, bu yazım kurallarına aykırı.Düzeltmeniz gerekiyor.Umarım internet yazışmalarında büyük harfle yazmanın bağırma anlamına gelsiğini biliyorsunuzdur.

Tekneye gelince usulsüz ve vergilendirilmemiş tüm uygulamalar TÜRK yasalarına göre yasaktır cezai yaptırımı vardır bunu göz önünde tutmak gerek hatta yaşam biçimi haline getirmek gerek.

7. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Lazoğlu53 nickli kardeşim, evraksız tekne almak bana göre başına püsküllü bir dert almak gibi bir şey...:) Emin ol....

Haaa, bunun formülü yok mu dersen tabiki var...Yalnız seni bayağı uğraştırı ve ekstra masrafa girmen lazım...

İlk önce bir polyesterci bulacaksın..Ve ona durumunu anlatıp bir fatura kestirmen lazım...Tabi kimse hayrına durup duruken fatura kkesmez..Verisi,KDV si filan...Aynı şekilde bir de motora böyle bir fatura ayarlaman lazım..Eh tabiki o da masraf...Hem de kuru masraf..Hiç bir şey almadan karşılıksız harcaman gereken para...;)

Daha sonra denizcilik gov. tr den Tc.Kimik numaran ile test ede ede arzu ettiğin bir tekne ismi bulman lazım...Bu teknenin isimin yazılı olduğu önden+yandan vs 4 değişik açıdan fotoğraf çekeceksin ve tüm belgeler ile Liman başkanlığına gidip Tekneni bağlama kütüüne kayıt ettirip evraklarını alabilirsin...

Ama Liman başkanlığına kayıtlı ve evrakları olan bir tekne olur ise işiniz çok daha basit...Tekne sahibi ve alıcı liman başkanlığına gidiyor ve yarım saatte işlem tamam..

Unutmaman gereken bir şeyide belirtmek isterim ki tekne devirleri sadece ve sadece Liman başkanlıklarında yapılıyor..Aramızda kağıt yapalım.Yok noterden satış yapayıp gibi seçenekler geçerli değil...

NOT: Bildiğim kadarı ile 5 metre altındaki teknelerde üstüne takılan motorunda artık hiç bir vergisi yok...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Şubat 2011
  8. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Teknenin ilk sahibi ingilizmiş arkadaşlar "W" ordan kalmıştır. Kızmayın hemen. :D