Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Öneri

Konu, 'Öneri ve Şikayetleriniz' kısmında melikşah tarafından paylaşıldı.

1. melikşah

melikşah Aktif Üye

Öneri ve şikayet bölümü olduğu için konuyu doğru yere açmış olduğumu umuyorum.
    Site çalışanlarına kolay gelsin diyerek bir öneride bulunmak istiyorum.
    Forum için emek harcayanlara kolay gelsin.
    Daha önceden tutmuş olduğum bir balığın suya iade adı altında bir konu açmıştım.
    Hatta konuyu açmadan evvel kafamda soru işaretleri olmadı desem yalan olur.
    Acaba!! normal bir şey mi yapıyorum'' diye düşünmeden edemedim.
    Bir çok forum sitesinde gözlemlediğim, tutulan balıkların nerede avlandığı belli olmasın diye bayağı bir çaba gösteriliyor.
    Ya bırakılan balık?:) işte zurnanın zırt dediği yer burası olsa gerek.
    Tutulan balıkların nerede yakalandığı belli olmasın diye her türlü taktik var,ama suya iade edilen balıklar için( kıyıdan tabii) pek bir şey bulamadım:D
    Bu kadar tebessüm yeter sanırım.:)
    Önerime gelince iyimi yapıyorum kötümü bu sizin ve tüm balık avına gönül verenlerin takdir ve anlayışı göstermesindedir.
    Doğal olarak burası bir balık avı ile ilgili çeşitli bilgilerin ve tecrübelerin paylaşıldığı bir alan yada platform.
    Balık ne zaman ,hangi hava koşullarında,hangi araç ve gereçler ile avlanır bir çok balık avı forumlarında belirtilmiş.
    Hatta av malzemesi satan net ortamları ve mağazalardan da pratik bilgiler alınmakta.
    Fakat bildiğim ve gözlemlediğim kadar balığın avlanması kadar bırakılması hakkında hiç bir yerde doğru dürüst bir ve yönlendirme yok.
    Olsa'da deve de kulak misali çok küçük örnekler var diyebilirim.
    tabii benim vurgulamak istediğim tutulan her balığın bırakılması değil elbette.
    Örnek olarak, zamanının çoğunu balık avı ile geçiren biri tuttuklarından daha çok saldığı balıklar ile örnek olması.
    Yada çok balık tutup bir kaç tane suya iade edilenler gibi.
    Yavru balıklar yada türü azalmakta olanlar.
    Biliyorum bu bir bilinç ve kültür meselesi,ben bizzat şahit olduğum diyaloglardan örnekler vereyim.
    '' o balık bırakılırmı? madem salacaktın bana niye vermedin?''
    ''çıldırmış bu baksana neyi salıyor'' hava atıyor belli''salıver salıver sanki başkası tutmayacak''
    gibi serdenişlere bile kulak misafiri oldum.
    Yirmi beş yıldır amatör balıkçılık ile uğraşmaktayım ama toplasam ava gitme zamanım hep kısıtlı olmuştur.
    yirmili yaşlarda dere tepe dağ bayır gezerdim, o zamanlar ne internet ne cep tel. nede bir fotoğraf makinem vardı:D
    Ama doğayı seviyordum tuttuğum balıkları zarar vermeden salıyordum.
    Doğal olarak evdekilere balıksız hesaplar veriyordum:D
    Tabiki tuttuğum her balığı salmıyorum, herkes salsın demiyorum.
    Ama herkesin bir otokontrol sistemi olması lazım diye düşünüyorum.
    Muhakkak benim bile av konusunda yanlışlarım olmuştur, bende forumlar sayesinde az çok bir şeyler öğrendim.
    Uzun lafın kısası sadece bu platformda değil Türkiye'de bir ilk olmasını istiyorsanız balıkların suya iade yada başka bir isimle bölüm açılması olacaktır.
    Varsın olsun fazla ilgi gösterilmesin,varsın olsun reytıng almasın ama böyle bir bölüm açın!
    İşte o zaman sizi taklit edenler olacaktır emin olun!! saygılar kolay gelsin:)

mctymn bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Balığı bırakmak, en azından vicdani limitlere uymayan balıkları bırakmak bana göre çok erdemli bir davranış.. Devam etmekte fayda var.

Etraftan her zaman bahsettiğin serzenişler gelir. Balığı salarken neden saldığını da yüksek sesle söyleyerek yaparsan etraftakiler de ister istemez etkileniyorlar bu durumdan.

Benim bu konuda av esnasında etkilediğim bir çok insan olmuştur. Önce hayretle bakarken oltasındaki balığa bakıp "alıkoymayacaksın herhalde bunu" diye seslendiğimde istemeye istemeye bile olsa salanları gördüm.. :)

Balığı salarken kamerayı balığa odaklarsan avlağın belli olmaz.

4. yekadam

yekadam Aktif Üye

insanların bu konuda bilinçlenmesi lazım ama ne yazıkki bizim daha bu konularda 40 fırın ekmek yememiz lazım heryeri mahvettik ve halende devam ediyoruz. Bu bilinçte ve bilgelikte olan insanlar inşallah örnek olurlarda sularımız daha fazla zarar görmez

5. melikşah

melikşah Aktif Üye

Herhalde daha çok yol almak gerekecek gibi gözüküyor:) ama o yol bayağı kısaldı galiba.
    T.R.T nin ''boğazın balıkları'' adlı belgeselde tüyler ürperten bir istatistik 2048 de denizlerimizde bir şey kalmayacağını söylüyor.
    Yinede forum da bir bölüm olması başlangıç olabilir bence, balığın suya iade edilmesi limit altı tutulan balıklar ile sınırlı kalmayacağını sanıyorum.
    Neyse benim önerim öneri olarak bili bir başlangıç:)
    Konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.