Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Onurlu Bir Ölüm

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında sonerose tarafından paylaşıldı.

 1. sonerose

  sonerose Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  29 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  194
  Bir ölüm onurlu olursa, en büyük ödülünü almış demektir. (Herakleitos)
  Ona sahip olmanın bir çok yolu var ama O bunların çoğunu haketmiyor.
  Silahsız birine silah çekmek, arkadan bıçaklamak ya da kavgada bir kişiye üç kişi dalmak gibi...
  Denizlerin Kabadayısı, güçlü ağır abisi yenilgiyi onurlu bir şekilde hakeden bir savaşçı...
  Amatör sportif balık avcılığında (extrem durumlar hariç) amaç avlanma iç güdüsünü doyurmak, zevk almak ve de spor yapmak ise durumu eşitlemek adına bazı fedakarlıklar yapmamız gerekiyor.
  Elimizdeki ekipmanlardan en vahşisi kakıç dediğimiz kanca, biraz daha masumu kepçe...
  Bu yaşam karmaşasında kendinize ayırdığınız kısacık bir zaman diliminde stresten uzak, avlağınıza gidiyorsunuz. Günlerdir beklediğiniz, planladığınız an geliyor büyük bir heves ve umutla ava başlıyorsunuz. Bir kaç at çekten sonra içinizde hazır bekleyen adrenalin, misinanın gerilmesiyle patlıyor. Hemen bir kalama ayarı ile olayı kontrol altına alıyorsunuz. Şimdi stratejilerinizi ortaya koyma zamanı. Ekipmanınız iyi ve güvenilirse ilk hamleyi makinanın koluna abanarak siz yapıyorsunuz. O size göre dezavantajlı durumda çünkü ne olduğunu anlayana kadar bir kaç metre sürükleniyor, iç güdülerinin ve yaşama direncinin devreye girmesiyle karşılıklı mücadele başlıyor. Bu ölüme karşı koyma mücadelesi, dünya var olduğundan beri av ve avcı tarafından verilen bir mücadele... Burada ironik olan ise avcı olduğunu sananın, av olması.
  İlk yapacağı uygulanan çekim kuvvetine karşı koymaya çalışmak, sert vuruşlar ve çırpınışların karşılığında avcının tek yapacağı sırasının gelmesini beklemek. Sonuçsuz çırpınışlarla bir sonraki hamlesini planlayan av, sıranın avcıya gelmesiyle biraz daha yaklaşır ölüme. Avın ikinci büyük hamlesi ise kuvvet almaya çalışacağı bir destek; taş, kaya, direk o anda etrafında ne varsa oraya yönelmek. Bu durumda avantaj ondadır ve o zafere yakındır. Bulduğu dayanağa yapacağı en küçük temas ona zaferi getirecektir.
  O her zaman bu kadar şanslı olmayabilir. Bu durumda tüm gücünü kullanarak uzaklara gitmeye çalışacak, onu tasmalayan iğneleriyle. Her çırpınış biraz daha tüketecek gücünü, yorgun düşmüş bedeni ölümün kıyısına biraz daha yaklaştıracaktır onu.
  Avcı da artık sabırsızlanarak Heyecanı ve yorgun kollarıyla sadece bir kaç metre önünde duran savaşçıyı kepçe veya kakıçla alarak Ona daha son kozunu oynamaya fırsat vermeden onun bir anda işini bitirecek, avın en zevkli yerini yaşayamadan zafer kazandığını sanacaktır.
  Belki O kazanacak, belki de son kozunu oynarken, tüm gücüyle direnirken, son çırpınışlarıyla bedenine geçen iğnelerden kurtularak yorgun bedeniyle savaşı kazanmış bir komutan gibi yaşam ödülünü alıp gidecek.
  Belki de yenilgiyi kabullenecek ve onurlu bir şekilde kendini size sunacak , kendinize olan güveniniz artmış saygın ve güçlü bir savaşçı olduğuzu göreceksiniz. Başınız dik, sonuna kadar bileğinizin hakkıyla kazanılmış bir ZAFER...
  İki tarafında onurlu bir şekilde sonuçlarına katlanacağı bir mücadele ve hakediş.
  Yazının başında düşünürümüzün, bilge insanımızın söylediği gibi: Ona en büyük ödülü verelim, ONURLU BİR ÖLÜM
   
  1onderozen1 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar