Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Örgüye Uygun En Ucuz Okuma Makine?

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında lavrensiyum tarafından paylaşıldı.

1. lavrensiyum

lavrensiyum Yeni Üye

Boğazda surf(at-çek) amaçlı örgüye uygun makine arıyorum. Hafif olması, örgüye uygun olması, surf(at-çek)'a uygun olması gerekiyor. Ancak makinelerin örgüye dayanıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır bilmiyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Öncelikle aramıza hoş geldin. İmza ayarlarını yaparsanız size ona göre hitapta bulunalım. Ayrıca aşağıdaki soruların cevabını verirseniz net bir öneride mutlaka bulunuruz.
    Öncelikle sadece okuma markası mı?
    Boğazda kullanacaksınız ama hedef balığınız nedir?
    Ayrıca sadece makine değil kamışınızın da örgüye uygun mu?
    Bütçeniz ne kadar?

4. lavrensiyum

lavrensiyum Yeni Üye

Sadece Okuma markası
    İstavrit-Sarıkanat-Palamut
    Uygun(Okuma Salina 3 parça 420 (100-200)
    150'e kadar

5. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Örgü kullanacaksanız alacağınız makinenin grafit - pilastik gövdeli değil de, metal gövdeli makine olmasını öneririm. En azindan daha sağlam ve fazla esnemeyen karbon grafit karışımı olan xt7 gövdeli olmalı. Zira surf kullanımda akıntıyla birlikte yük bindiğinde grafit gövdeliler dansöz gibi bir sağa bir sola kıvırır. Bu da sarım ritmini bozarak örgünün dolanma ihtimalini arttırır. Normal misinalar bunu daha çok tolere eder. Ama ip misinanin böyle bir şansı yoktur malesef..

Tabi bu durumda da ağırlık artar. Hem hafif hem de ucuz makina bulmak hayal olur. İşte bu nedenle Yuksek fiyatli kaliteli makineler surfta tercih edilir. Kaliteli malzeme kullanildiği için nispeten daha hafif ve esnemeyen güçlü makineler alınır.

6. barisgirgin

barisgirgin Aktif Üye

Ryobi appulse 6000 al kardeşim örgünü sar devam et en ucuz okuma makinadan pek randuman alacağını sanmıyorum...istediğin performansla almak istediğin makina ters oranlıtı...
    Bende birçok okuma makina kullandım zeon65,trio 65,raw 2 65,salina 10000,en son çıkan trio rex salt surf makınası var ama fıyatı 360 tl gibi ama kullanmadım şuan surf kamışımla appulse 6000 kullanıyorum gayette memnunum fiyatıda pahalı değil surf kafa düşünmüyorsan ryobiyi tercih etmeni öneririm.

7. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Kullanmadım ama okuma raw serisi olabilir. Olmadı Çamlıbahçe Ahmet abiye uğra sana önerir doğru bir şey :)

çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.
  8. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

ayırdığın para göz önüne alınırsa alınacak ipe en uygun makine okuma avenger 65 tir.

CRD bunu beğendi.
  9. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

okuma salina 55 denen markaya örgü sarmıştım vakti zamanında..rulman 2. avda cortladı.kılavuz rulman.ses yaptı sonra da dönmemeye başladı.
    belkide bidahaki kullanımımda parçalanacaktır bilemiyorum.
    okuma..bu salina için ne diyor bi bakalım :D

55'lik ortaboy makara, 4.5:1 devir oranı, 4+1 rulmanlı, Güçlendirilmiş alüminyum gövde, Alüminyum makara, Okuma patentli EOS sistem, 435gr ağırlık, önden kalama, kalite ve estetik bu makinede buluştu.

Alüminyum çevirme kolu ergonomik büyük el tutacağı, Dengeli rotor sistemi, Pirinç dişli takımı.

•DFD: Hassas Çift Güçlü Çekiş Sistemi
    •Çok-Diskli, Japon yağlı keçeli çekiş contaları
    •4 HPB korozyona dayanıklı paslanmaz bilyeler
    •1 Quick-Set Anti-Reverse rulman
    •Hassas kesim "Yüksek Yoğunluklu Dişli Sistemi"
    •ALC: Sağlam döküm alüminyum vidalı tutamak tasarımı
    •Hydro Blokaj su geçirmez çekiş sistemi kapağı
    •Büyük alüminyum sarma teli
    •İnce Keskin Gövde Tasarımı

Keskin Gövde Tasarımı : Okuma'nın Keskin Gövde Tasarımı makinanın gövde profilini inceltir. Bu özellik fazla metalden ve makaranın fazla boyutlarından kurtulmayı sağladığı için ağırlığı da azaltmaktadır. Böylece makina çok daha hafif ve kompakt olmakta ve çarpıcı bir görünüme kavuşmaktadır.

DFD - Çift Güçlü Çekiş Sistemi: DFD, makaranın her iki yüzeyini de kullanarak çok yüksek çekiş basıncı, verimliliği ve düzgün çalışma özelliklerini sağlamaktadır. Makaranın üstüne monte edilen ve Hydro Blokaj sistemi tarafından korunan çok diskli bir keçeli çekiş sistemi makaranın altına monte edilmiş olan ikinci bir çekiş sistemi ile birlikte çalışır. Maksimum stabilite için makaranın her iki yüzeyine de eşit basınç uygulanır.

Yüksek Yoğunluklu Dişliler (HDG) - Okuma'nın firmaya özgü HDF dövme metal ana dişlisi, eşsiz alaşım yapısı ve yoğunluğu sayesinde standart dişlilerden %50 daha sağlam olacak şekilde tasarlanmıştır. Helezon biçiminde işlenmiş dişliler birbirleriyle çok daha iyi bir şekilde bağdaşarak çalıştıkları için, sürücü sistemin verimini ve pürüzsüz çalışma özelliğini daha da arttırmaktadırlar. HDF dişlileri özellikle günümüzün süper misinalarının bir makaranın sürücü sisteminde yarattığı çok ağır şartları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır

Suyu Engelleyici Tasarım (Hydro Blokaj) : Suyu Engelleyici Tasarımda, bir olta makinasındaki makaranın üstünde bir kauçuk conta bulunur. Bu kauçuk conta suyun ve yabancı maddelerin çekme sisteminin içine girmesini engeller. Suyu Engelleyici Tasarım çekme pullarınızın daima en uygun seviyede performans göstermelerini sağlar.
    :D :D :D
    . okumayla öyle örgü falan kullanılmaz bence.
    boğazda örgü kullanmakta öyle kolay iş değildir.bu işi yapan markalara para vereceksiniz gerçekten örgüyle avlanmak istiyorsanız.

10. çamlıbahçedenahmet

çamlıbahçedenahmet Daimi Üye

adaşım ben arkadaşın alabileceğini söylediği ve verdiği fiyata göre bir makine önerdim, eğer parası önemli değil dese yada farklı bir rakam verse pek çok önerim olurdu.

CRD bunu beğendi.
  11. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

yanlış anlama abi ben mesaj yazarken senin mesaj yoktu :D
    arkadaşa örgünün zorluklarından da bahsetmek istedim aslında biraz.
    kaç defa örgüye küfredip vazgeçmişimdir hatırlamıyorum.
    ama en sonunda anladım ki bu işi yapmak için gerçekten uygun ekipman şart.
    Selamlar,

çamlıbahçedenahmet bunu beğendi.